SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya Milli Takımı’nın 5 Mart’ta İtalya ile yapacağı özel maç için kampa katılan İker Casillas, bir radyoya verdiği demeçte, “40 yaşına kadar oynayabileceğimi düşünüyorum. Futbol artık daha fazla fizik gücüne dayanıyor ve eğer bir kaleci kendine bakarsa 40 yaşına kadar oynaması kolay” dedi.

Real Madrid ile sözleşmesinin 2017’de 37 yaşına geldiğinde dolacağını anlatan Casillas, “Eminim ki 40 yaşına geldiğinde refleksi benden daha iyi olan genç kaleciler çıkıp yerini alacaktır. Zamanı geldiğinde devam etmeye ve ya bırakmaya karar vereceğim” ifadesini kullandı. 952 dakikalık gol yememe rekoru hakkında da konuşan Casillas, “Son yıllarda takımın defansı çok eleştirildi ama şu anda daha sağlam bir defans var ve bu da görülüyor” diyerek rekorunda defansın da payı olduğunu aktardı. İker, “çok hırslı olduğunu ancak takım arkadaşlarına her zaman saygı gösterdiğini” dile getirdi.

Real Madrid’in lig lideri olmasını “Her sezon olması gereken yerde” diye yorumlayan Casillas, bundan sonra hata yapmamaları gerektiğini, her hatanın bir şampiyonadan elenme anlamına geleceğini vurguladı. Tecrübeli kaleci, “Real Madrid her zaman en üstte olmak zorunda. Her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorsun. Bu büyük bir sorumluluk” değerlendirmesini yaptı.

Casillas, “golü önleyen her kurtarışın kendisi için önemli olduğunu” ancak hayatındaki en önemli kurtarışları “2002 Şampiyonlar Ligi finalinde, 2009’da Sevilla’ya karşı oynadıkları maçta, Perotti’nin pozisyonunda ve 2010 Dünya Kupası finalinde Hollandalı Robben’a” karşı yaptığını kaydetti.