SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sarı lacivertliler, geçtiğimiz hafta içinde bir basın toplantısı yaparak Fenerbahçe üzerine oyunlar oynandığını açıklamış, bununla ilgili ‘Ligden çekilmek, naklen yayın havuzundan çıkmak’ başta olmak üzere bir çok yaptırıma gidebileceklerini söylemişlerdi.

Maraton.com.tr’de yer alan habere göre, Fenerbahçe yönetimi, yerel seçimler sonrası Türkiye Futbol Federasyonun kulüplerin gelirlerinden aldığı yüzde 10’luk katkı payı,TFF başkanı, MHK ve hakemler, PFDK ve Tahkim Kurulu hatta Kulüpler Birliği konusunda çok ciddi yaptırımlar yapmayı planladığı öğrenildi.

Sarı lacivertliler, hakem hatalarının ve Fenerbahçe üzerinde oynanan oyunların devam etmesi durumunda, öncelikle genel kurul üyelerini toplayarak yapmak istedikleri konusunda tam yetki isteyecek.

Ardından Süper Lig takımlarının gelirlerinin arttırılması konusunda düğmeye basılacak. Öncelikli hedef TFF yönetimini ve kurullarını değiştirmek. TFF’yi olağanüstü genel kurula götürerek kulüplerin mali yapıları üstünde TFF’nin etkinliğini azaltacak düzenlemenin hayata geçirilmesi planlanıyor. TFF başkanı olarak mali yapıda kulüpler üstündeki yaptırımı azaltacak, kulüplerin gelirlerini arttıracak bir başkanın ismi üstünde uzlaşılması planlanıyor.

Fenerbahçe Kulübü, yapmayı planladığı devrimsel değişiklikler için diğer kulüplerin desteğini de almak zorunda. Kendi başlarına yapmak istediklerini hayata geçiremeyeceğini bilen yönetim, diğer kulüpleri de yanına çekmek için görüşmelere başlayacak.

Sadece Fenerbahçe’nin çıkarlarını değil de Türk Futbolunun değerlerini korumaya yönelik girişimler yapıldığı kulüplere anlatılarak, Süper Lig kulüplerinin desteği alınacak. Özellikle 4 büyük kulübün bu konuda önderlik etmesi durumunda yapılacak yeni düzenlemelerden tüm futbol kulüplerinin de yararlanacağı ve devrimsel bu harekete destek olacakları düşünülüyor.

Fenerbahçe yönetiminin hayata geçirmeyi planladığı konular, Türkiye Futbol Federasyonunun Televizyon yayın gelirleri,Süper Lig isim hakkı satışı,Tribün gelirlerinden kulüplerden alınan ücretler, Sponsor gelirlerinden Türk Futboluna altyapılara aktarılacak paylerın yenidendüzenlenmesi, Saha içi reklam gelirleri,Kulüpler Birliği Vakfının özellikle mali konularda TFF’den daha yetkili olması başı çeken konular.

B Planında ise; kulüplerin destek vermemesi durumunda Fenerbahçe kendi başına hareket edecek. Öncelikle naklen yayın havuzundan çıkılacak. Yayıncı kuruluştan alınan seyirci bilgileri doğrultusunda, yayıncı kuruluşta en çok abonenin Fenerbahçe taraftarı olduğu belirlendi. Sarı lacivertliler, bu kozu çekilme tehditiyle kullanarak maç yayınlarını ya FB TV’den ya da daha yüksek bir bedelle başka bir yayıncı kuruluşa devretmesi tartışılıyor. Burada amaç naklen yayın gelirlerinden kulüplere ödenen paranın arttırılması. Bu para artışında kulüpler lehine gelişme olmaması durumunda B planı devreye sokulacak.

Fenerbahçe Kulübü, TFF’nin bütçesinin büyümesine paralel olarak, Türk futbol takımlarının maddi açıdan büyüyemediğini temel esas alıyor. Bu büyümenin oluşturulmasında en büyük katkı dört büyük kulüp Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'dan geldiği tartışmasız bir gerçek olduğu belirtilirken aynı oranda gelir dağılımındaki kesintilerin ne 4 büyüklere ne de Anadolu takımları için hakkaniyetli olmadığı görüşü hakim.

Yayınlanma Tarihi:14:48,