SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol hakemlerinin yeşil sahaların en çok tartışılan aktörleri olduğu bir gerçek. Ancak oyunun karar mekanizmasında yer alan bu isimler oyundan ‘iyi kazananlar’ arasında yer almıyorlar.

Sportune, Avrupa'nın elit liglerinde görev alan hakemlerin kazançlarını araştırdığı yazıda, ülkelere göre ciddi farklılıklar olduğunu ortaya koydu.

SADECE PREMIER LİG’DE PROFESYONEL HAKEMLER VAR

Avrupa'nın elit liglerinde sadece Premier Lig'de görev yapan hakemler profesyonel olarak bu işi yapıyorlar. Almanya, Fransa, İtalya gibi elit liglerde görev yapan hakemlerin çoğu başka işlerde çalışıyorlar.

FRANSIZ HAKEMLER EN ÇOK KAZANANLAR ARASINDA YER ALMIYOR

Hakemlik mesleğinin profesyonel olarak yapıldığı Premier Lig'de ortalama brüt maaş 24.000 Euro olarak göze çarpıyor. Ancak bu hesaplamaların içinde ekstra primler bulunmuyor.

Fransa'da ise hakemlerin ortalama brüt maaşı 2.800 Euro. Hakemler görev aldıkları maç başına ise 2.500 Euro maaş alıyorlar. Ayrıca emekli olduklarında görev sürelerine bağlı olarak ekstra bir ödenek alıyorlar.

Avrupa şampiyonaları ve uluslararası karşılaşmalar haricinde bir Fransız hakem yıllık 75.000 Euro kazanıyor.

İSPANYOL HAKEMLER İMAJ HAKKI PRİMİ ALIYOR

İtalyan hakemlerin yıllık 150.000 Euro, İspanyol hakemlerin ise yıllık 200.000 Euro maaş aldıkları belirtiliyor. İspanya'da hakemlerin yıllık olarak 12.000 Euro imaj hakkı primi alması araştırmadaki ilginç bir detay olarak göze çarpıyor.

(Eurosport)