SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Oyunları Federasyonu’ndan 1 Mart 1959 tarihinde ayrılarak kurulan Türkiye Basketbol Federasyonu bugün 55. yılını doldurdu.

Kuruluş yıldönümü nedeniyle federasyonun internet sitesinde bir mesaj yayımlayan başkan Turgay Demirel, kurucu başkan Turgut Atakol ve arkadaşlarının öncülüğünde, güçlüklere rağmen özveri ile çalışarak 55 yıllık tarihe fedakarca ve sevgiyle katkıda bulunan yöneticilere, teknik adamlara, sporculara, hakemlere, medya mensuplarına, basketbolseverlere, basketbola destek olan tüm kurumlara ve sponsorlara teşekkür etti.

Ülkede en başarılı spor dalı olan Türk basketbolunun dünya sıralamasında 7. durumda bulunduğunu, TBF’nin Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) tarafından 213 ülke federasyonu arasında en başarılı iki federasyondan biri olarak değerlendirildiğini belirten Demirel, “55 yılda ulaşılan bu büyük başarıda, Türk basketbolu için bugüne kadar hizmet etmiş ve etmekte olan, basketbol sporunu seven ve destekleyen herkesin çok önemli bir payı var. Bu başarıdan hep birlikte gurur duymalıyız” dedi.

Federasyonun 2012 yılında açıkladığı stratejik planında yer alan hedefleri gerçekleştirme ve basketbolda dünyanın ilk üçte yer alan güç merkezinden biri olma vizyonunu adım adım gerçekleştirmeye devam ettiğini anlatan Demirel, 55. kuruluş yılında hem kadın hem de erkek A milli takımların, ilk defa her iki Dünya Şampiyonası’nda da yer alacak olmasının önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“2010 yılında büyük başarıyla düzenlediğimiz FIBA Erkekler Dünya Şampiyonası’ndan sonra 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’na 27 Eylül- 5 Ekim 2014 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyoruz. Tüm bu başarılar TBF’nin 55. yılını çok daha anlamlı ve çok daha önemli hale getiriyor.

Bu büyük başarıların gerçekleşmesine ve hedeflerimize ulaşmak için bizlere destek olan, katkı veren tüm birey ve kurumlara bir kez daha teşekkürlerimi sunuyor, Türkiye Basketbol Federasyonu olarak 55. yılımızı basketbol camiası ile birlikte özel bir yıl olarak kutlayacak olmanın heyecanını ve gururunu paylaşmak istiyoruz.”