SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Bunun adı kural hatasıdır’

FIFA Kokartlı eski hakemlerimizden Sözcü yazarı Selçuk Dereli, Galatasaray-Chelsea maçını yorumlarken, maç içerisinde büyük tartışma yaratan ve olaylı Kasımpaşa-Beşiktaş maçındaki Donk'un hareketini hatırlatan pozisyon hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Güncellenme: 00:16, 27/02/2014
‘Bunun adı kural hatasıdır’

Metin KOÇ / Amkspor.com / @kocmtn

İşte Selçuk Dereli’nin Amkspor.com’a yaptığı o açıklama:

Galatasaray, sahaya, yanlış 11’le çıkmasının bedelini ödedi. Bunu sahadaki oyun neticesinde gören teknik direktör Roberto Mancini ‘zararın neresinden dönsen kardır” misalı önce Hajrovic’i çıkarıp Yekta’yı, sonra Hakan Balta’yı kenara alıp Semih’i sahaya sürdü. Sarı-kırmızılılar, orta sahada öylesine pas hataları yapıp top kaptırdılar ki, uzun zamadar beri böylesini görmemiştik. Hava mücadeleleri ve dönen toplarda yetersiz kaldılar. Bir kez Drogba hava topunda rakibine üstünlük kurdu, onda da top direkten döndü. Bir kez de Telles dönen topla buluştu, Galatasaray önemli bir fırsat yakaladı. Böylesine güçlü bir rakip karşısında eğer bu tarz hatalar yaparsanız zaten maçı kazanma şansınız çok zor.

Chelsea topa daha çok hakim oldu ve isabetli pas yüzdesiyle özellikle karşılaşmanın ilk yarısında oyunu çok iyi kontrol etti. Maçın ikinci yarısında biraz hareketlenen Galatasaray, rakip kaleyi önemli bir baskı altına aldılar ve neticesinde de gol geldi. Ancak sonrasında Chelsea, Obi Mikel’in de girmesi sonrası tekrar oyunda dengeyi kurdu.

Maçta en çok dikkat çeken olay hakem Carballo’nun Galatasaray’ın golünü iptal ettiği pozisyonda yaptığı önemli hataydı. Carballo burada avantaj uygulayarak oyunu devam ettirip golü vermesi gerekirken, ihlali yapan Terry’ye sarı kart göstererek bir anlamda Chelsea’yi ödüllendirmiş oldu. UEFA Hakem Kurulu hakemlerine her ne kadar sahada ikinci top varken oyunu başlatmayın demiş olsa da, Carballo burada top oyuna girdikten sonra müsabakayı durdurdu.

Burada hakemin asıl büyük hatası, gördüğümüz kadarıyla top oyuna girdikten sonra düdük çalıp karşılaşmayı durdurmasına rağmen mücadeleyi taç atışıyla başlatmasıydı. Halbuki burada hakem, top oyuna girdirdikten sonra maçı durdurduğundan dolayı Terry’ye sarı kart gösterdiği için Chelsea aleyhine çift vuruşla oyunu başlatmalıydı. Hakem Carballo bunu yapmayarak bence kural hatası yaptı. Bakalım UEFA bu konuyla ilgili ne kadar verecek?

Yayınlanma Tarihi:00:11,