SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Organizasyonun resmi sitesinde yer alan açıklamada, dün adı açıklanmayan Alman bir sporcunun ardından bugün de Ukraynalı sporcu Marina Lisogor’un doping testlerinde pozitif bulgulara rastlandığı belirtildi.

Açıklamada, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Disiplin Kurulu’nun Lisogor’un ifadesini aldığı ve durumu Ukrayna Olimpiyat Komitesi’ne bildirdiği bilgisine de yer verildi.

Sporcunun ifadesinde “Preductal” adlı ilacın içinde yasaklı madde olduğunu bilmediği için kullandığı itirafında bulunduğu ve bu durumun kasten olmasa da IOC’nin dopingle ilgili kurallarının ihlali anlamına geldiği vurgulandı.

IOC İletişim Direktörü Mark Adams, düzenlenen basın toplantısında yaşanan olayların kaygı verici olduğunu ve büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

IOC, adını açıklamadığı Alman bir sporcunun doping testlerinde de pozitif bulgulara rastlandığını dün açıklamıştı. Olayın ardından Almanya Olimpiyat Komitesi, biatloncu Evi Sachenbacher-Stehle’nin olimpiyatlardan diskalifiye edildiğini duyurmuş, İtalya Olimpiyat Komitesi ise aynı nedenlerle sporcuları William Frullan’ın da oyunlardan çıkarıldığını ifade etse de bu durum IOC tarafından onaylanmamıştı.

IOC, olimpiyatlar öncesinde yaptığı açıklamada, Soçi’deki Kış Olimpiyatları’nın doping kontrolü konusunda bir “milat” olacağını ve yapılacak kontrollerin önceki olimpiyatlara oranla çok daha sıkı olacağını vurgulamıştı.