SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray Başkanı hakkında şok sözler!

Galatasaray Başkanı’nın, “Prim sistemini değiştirmeyi düşünüyorum. ‘5 maçı kazan, parayı al’ derseniz futbolcu sahada birbirini dövüp yine kazanır ve o parayı alır” sözleri tartışma yarattı.

Güncellenme: 08:04, 21/02/2014
G.Saray Başkanı hakkında şok sözler!

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın dün Sabah gazetesinde yer alan primle ilgili ifadeleri şaşkınlık yarattı. Aysal'ın sözlerini Milliyet için yorumlayan spor yazarları ve üç büyüklerde forma giyen bazı eski futbolcular, sarı-kırmızılı başkanın prim konusundaki düşüncelerini eleştirdi. İşte görüşler:

ATTİLA GÖKÇE

Sayın Ünal Aysal göreve geldiği günden itibaren bir yandan ‘kurumsallaşma' söylemini gerçekleştirmek istiyor. Bir yandan da ‘münferit' karar ve yaklaşımlarla kulübü yönetiyor. Elbette yetkiyi almış, vereceği kararlar da kendi tercihine kalmış. Ama ille de kazanmaya odaklı para baskısı Galatasaray'ın ve futbolun ruhuna ne kadar uyuyor bilemiyoruz.

İLKER YAĞCIOĞLU

Futbolcular hiçbir zaman Ünal Aysal'ın dediği gibi 3-5 maç üzerinden uygulanacak paket prim sistemini sevmezler. Her zaman ‘maç başına' prim sistemini tercih ederler. Maç başına prim daha teşvik edicidir. Çünkü bir maçı kazandığınızda onun primini alabilirsiniz. Ancak paket prim uygulamasında 5 maçtan birisinde bile takılırsanız alacağınız ücrette ciddi bir azalma olur.

UĞUR MELEKE

Türk futbol ailesinin oluşturduğu ekosistemde hep yeterince oksijen olmadığını, buraya girenin sağlıklı nefes alamayıp zehirlendiğini söylerim. Belli ki Ünal Aysal da zehirlenmiş. Sisteme dahil olduğunda sisteme muhalif gözüken, “vur-kır-parçala” klişelerinin karşısında duracağını vaat eden başkan da belli ki düzene uymuş. Çok üzüldüm. Oysa benim başkanlardan beklentim, “kendi oyuncuları hakemi aldattığında, rakibinin emeğini çaldığında cezasını TFF'yi beklemeden kendilerinin vermesi” idi. Belli ki bu beklentiler çok ütopik kalmış. Başkan da “kazan da nasıl olursa kazan” katarına katılmış. Böyle günlerde Süleyman Seba'yı daha çok özlüyor insan.

CÜNEYT TANMAN

Prim sistemleri tabii ki esnektir. Grup primi zaman zaman faydalı olabilir ama bu başkanın isteğiyle olacak bir şey değil. Yönetim ile oturup karar alınabilir. Ünal Aysal'ın, ‘5 maçı kazan, parayı al. Futbolcu gerekirse sahada birbirini dövüp yine kazanır ve o parayı alır' demeci son derece yanlış. Prim sisteminde değişik uygulamalar olabilir fakat bu açıklama çok yanlış. Prim her zaman bir oyuncuya doğru yönde etki etmez. Her maçı primle kazanamazsınız. Sonuç olarak Galatasaraylı futbolcular yılda 1-2 milyon euro kazanan oyuncular. Maçta 50 bin dolar için olmayan bir gücü mü çıkaracaklar? Galatasaray'ın, Beşiktaş'la oynayacağı derbi, Chelsea ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçı var. Zaten oyuncular bu büyük maçlara motive olurlar.

Tekrar söylüyorum. Böyle uygulamalar olabilir, ancak söylem son derece yanlış.

İBRAHİM ÜZÜLMEZ

Futbolcuların sadece ‘prim alacağım' diye sahaya çıkıp maçı kazanacağını düşünmüyorum. Çünkü oyuncu kulüpten zaten parasını alıyor. Profesyonel bir futbolcu sahaya galip gelmek için çıkar. Prim futbolcuya bir motivasyon sağlar bunu kabul ediyorum ama Ünal Aysal'ın dediği gibi ‘prim alır, maçı kazanır' diye bir şey yok. Çok yüksek prim aldığınız bir maçı kaybedebilirsiniz. Ayrıca futbolculuk dönemimde hep maç başı prim sistemini savunan birisiydim. Paket prim sistemi futbolcuyu etkilemez. Hiçbir futbolcu 5 maç sonunda prim var diye sahada kavga edip maç kazanmaz.

ZAFER ÖĞER

Büyük kulüp oyuncuları önce başarıyı yakalamalıdır. Sonra yönetimler zaten bunun ödülünü verir. Asıl motivasyon böyle sağlanır. Futbolcunun öncelikli görevi sahada olduğu süre içinde en iyisini yapmak ve giydiği formanın hakkını vermektir. Ünal Aysal'ın primi açıklayıp oyuncuların bunun gücü ile maçı kazanmasını beklemesi bana göre etik değildir.

AYHAN AKMAN

Futbolcu maç sonunda hemen primini almak ister. Genel alışkanlık maç başı primidir. Ama futbolcu prim için oynamaz. Özellikle büyük takım oyuncuları her maçta kazanmaktan başka bir şey düşünmez. Zaten oyuncunun kulübü ile kontratı vardır, hak ettiği parasını alır. Ama her maç sonunda prim olursa oyuncu bunu bekler. Profesyonel futbolcu zaten her maçı kazanmak için oynar.