SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın Antalya deplasmanında yediği ikinci golü, birçok hakem ve spor otoritesi ‘ofsayt’ olarak yorumlarken, açıklama SABAH’a özel olarak birinci ağızdan geldi.

Antalyaspor-Galatasaray maçının hakemi Halis Özkahya, pozisyon hakkında konuştu.

Özkahya, Levent Tüzemen’in yanına gelip “Sizi bir konuda bilgilendirmek istiyorum. Antalya’nın 2. golü ofsayt yazmışsınız. Eski kurala göre düşünceniz doğrudur; ancak gol ofsayt değil. Çünkü FIFA gole prim tanımak istiyor ve bu yönde değişiklikler yapıyor. Son seminerdeki talimata göre futbolcu, topla bilerek mi oynuyor yoksa can havliyle topu uzaklaştırmak mı istiyor, bunun altı çizilmiş. Ve kural net olarak ‘Bilerek oynadıysa ofsayt söz konusu değildir’ diyor. Telles topla çok rahat oynadı. Bu yüzden ofsayt değildi” dedi.

‘MARKUS MERK DE KURALI BİLMİYOR!’

Levent Tüzemen de Halis Özkahya’ya “Telles’in vuruş analizini neye göre yaptınız? Telles ‘Sağ ayağım yok. Can havliyle vurdum’ derse ne olacak?” sorusunu iletti. Bu konuda yorum yapmayan Özkahya, Markus Merk’in de pozisyona ofsayt dediğini hatırlattığımızda, “Onun da yeni talimattan haberi yok galiba. MHK bu konuda gerekli açıklamayı yapacaktır” ifadelerini kullandı.