SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli tekvandocuda ilginç detay

Seyithan Akbalık'ın babasından ‘şok ölümle' ilgili ilginç detay: ''Doktorların ilaçlarını aksatmaması gerektiği yönünde tavsiyelerine uymuyordu. Maçtan önce de ilacını unutmuş olabilir."

Güncellenme: 11:27, 19/02/2014
Milli tekvandocuda ilginç detay

Mısır’ın Luksor kentindeki tekvando şampiyonasında kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 21 yaşındaki Seyithan Akbalık’ın babası konuştu. Acılı baba çok önemli ayrıntılar verdi: “Küçükken oğlum çekingendi, sosyal bakımdan gelişmesi için tekvandoya başlattım. Ondan sonra bu spora aşkla bağlandı. 16 yaşında İsveç’te Avrupa şampiyonluğu, Almanya ve Kore’de uluslararası dereceler aldı.

2 AY ÖNCE BİR ÇARPINTI DAHA YAŞADI

Doktor kontrollerine götürdüğümüzde kalp kapakçıklarında sorun olduğu ve ritm bozukluğu tespit edildi. Doktorları bu rahatsızlığının spor yapmasına engel olmadığını söyledi. Ancak kalp ritmini yavaşlatan bir ilaç kullanıyordu. Bunu kullanması durumunda bir sorun yaşamayacağını söyledikleri için de spora devam etti. En son iki ay önce yine bir çarpıntı yaşadı. Biz de kapsamlı bir kontrolden geçirttik. İki gün boyunca tam teşekküllü bir tetkik yapıldı. O doktorlar da yine ilaç verdi ve bunu her gün alıp aksatmamasını istedi. Ama o ilaç almayı unutuyordu.

SON RAUNTTA GÜÇTEN DÜŞTÜ, YIKILDI

Zaman zaman birkaç gün üst üste almadığı da oluyordu. Rahatsızlığını spor kulüpleri biliyordu ama milli takım için federasyona söylememiş olabilirler. İlaçlarını yanında götürmüştü. Ama unutmuş olabilir. Ben sonradan maçın görüntülerini izlediğimde, ilk iki rauntta çok iyiydi. Ama üçüncü raunt başladığında, artık ellerini bacaklarına doğru götürmeye ve tutmaya başladı. Zaten ondan sonra da hızla rakibine doğru hamle yaptıktan sonra ona sarıldı. Sonrasında da yere düştü. Ama aldığı bir darbe yoktu.”

KÜÇÜK OĞLUM DEVAM EDECEK

Baba Erdal Akbalık, 15 yaşındaki küçük oğlunun tekvandoya devam edeceğini de açıkladı: “Seyithan havalimanında Mısır’a gittiği sırada ‘dönüşüm muhteşem olacak’ demişti. Onun hayalleri vardı. Ama artık onun başarılarını küçük oğlum Eyüp devam ettirecek. Eyüp, çok önemli bir rahatsızlık atlattı. Şimdi tekrar spora başladı. O da bu sporda şampiyon olacak. İki oğlumla da gurur duyuyorum.”