SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sivasspor’un teknik direktörü Brezilyalı Roberto Carlos, İspanya’nın AS televizyonuna verdiği röportajda, futbolculuk kariyerinde Real Madrid’de yaşadığı önemli tecrübeleri anlattı.

Real Madrid’e 1996 yılında transfer olmasını sağlayan o dönemin teknik direktörü Fabio Capello’yu ”Futbolun robotlaşmış mantalitesini değiştiren kişi” diye tanımlayan Roberto Carlos, ”Capello, defansa futbolcu transfer ederek futbolun tarihini değiştirmek gerektiğini anladı. Brezilya Milli Takımı’nda defansta bir kanatta Cafu diğer kanatta ben 10-12 yıl bu mevkiyi kapatıp, diğer alanlarda futbolun daha fazla kendini geliştirmesini sağladık” diye konuştu.

Real Madrid’de ilk geldiği anı ve soyunma odasını girişini ”kendimi 10 yaşında bir çocuk gibi hissediyordum” diye anlatan Carlos, ”Mijatoviç, Seedorf, Suker gibi futbolcularla aynı yerde bulunmak benim için gerçekleştirilmiş bir düştü” ifadesini kullandı. Avrupa’nın büyük bir kulübünde oynamanın ilk düşü olduğunu kaydeden Carlos, ”Real Madrid benim için her zaman futbol dünyasının bir referansı oldu. Ben Brezilya’da evde herkesin Real Madrid maçını izlediği bir aileden çıktım” dedi.

Formasını 11 sezon giydiği Real Madrid’de ”Tanrıya şükür ki başarılı oldum” diye esprili konuşan Brezilyalı futbol adamı, sözlerine şöyle devam etti:

”Çünkü Real Madrid gerçekten çok zor. Benim dönemimde çok kaliteli bir futbol ortamı vardı. Seedorf, Redondo, Christian Karembeu, Hierro, Canizares, Panucci, Salgado, Mijatoviç, Suker… Daha ne sayayım. Brezilya Milli Takımı’nda, Real Madrid’de, İnter’de çok büyük futbolcularla oynama şansını yakaladım. Bu futbolculardan çok şey öğreniliyor. Kişilik ve 90 dakikalık kalite. Benim kalitemin yavaş yavaş geliştiğini ve sonunda futboluma karşı çok sorumlu bir kişi olduğumun anlaşılmasına kadar sürdüğünü düşünüyorum. Kendimi her zaman büyük futbolcuların yanında oynayarak geliştirdim.”

“FUTBOLU, KENDİMİZDEN DAHA ÇOK MİLYONLARCA FUTBOLSEVER İÇİN OYNUYORUZ”

Sivasspor Teknik Direktörü Carlos, futbolun teknik, taktik, fizik ve finansman açısından kendisini çok fazla geliştirdiği de vurguladı. ”Takımda yıldız futbolculara sahip olursan insanlar stada seni izlemeye gelir” diyerek, Real Madrid’deki ”Galaksililer” (Los Galacticos) dönemine atıf yapan Roberto Carlos, şöyle devam etti:

“Hiç unutamadığım olaylardan biri de… Real Madrid’de hiç görmediğim bir şey oldu. Normalde maçtan 1,5 ya da 2 saat önce takım otobüsü stada gelirdi ve sahaya çıkıp ısınırdık. O dönemlerde 50 bin kişi statta bir takımın ısınmasını izliyordu. Beckham’ı, Raul’u, Zidane’ı görmek için bunu yapıyordu. Hayatımın en sihirli dönemiydi ve asla unutmayacağım.”

Öte yandan, ”Futbolu, kendimizden daha çok milyonlarca futbolsever için oynuyoruz” yorumunu yapan Carlos, şunları ifade etti:

”Kendimizden daha çok binlerce futbolseveri düşünerek oynuyorduk. Maçtan sonra hep ailemi arardım. Annem hep iyi oynadığımı söylerdi ama babam beni hep eleştirirdi. Ben hep futboldan zevk almak için oynadım. Ama hemen sonrasında insanlar benim hakkımda ne düşünüyor diye merak edip, gazeteleri okur, televizyonları seyrederdim. Ondan dolayı kendimizden daha çok ailemizi, taraftarı ve maçta sonra bize ne diyeceklerini daha çok düşünürdüm. Özellikle 4, 5 attığımız El Clasico’lar sonrası.”

”Kariyerinde yaşadığın birçok mutluktan en unutamadığın, içinde kalan hangisi” sorusuna ise Carlos, ”İki tane var. Biri 2002 Japonya ve Güney Kore Dünya Kupası. Ama 1997’de Avrupa Kupası’ndaki Real Madrid-Juventus finali unutulmazdı. Çünkü 32 yıldır Avrupa Kupası kazanılmıyordu. Biz çok kaliteli bir takım olmamıza rağmen favori değildik ama 1-0 kazanıp kupayı Madrid’e getirdik” cevabını verdi.