SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’ta yeni stat heyecanı

Yıldırım Demirören döneminde yöneticilik yapan Metin Keçeli, Mete Düren ve Ertunç Soğancıoğlu, yeni stadın heyecanını yaşadıklarını açıkladılar.

Güncellenme: 11:22, 18/02/2014
Beşiktaş’ta yeni stat heyecanı

Beşiktaş camiası, yıkılıp yeniden yapılan Vodafone Arena’nın heyecanını yaşıyor.

Fikret Orman’dan önce kulüp başkanlığı yapan Yıldırım Demirören’in yönetim kurulu listesinde farklı zamanlarda yer alan eski yöneticiler Metin Keçeli, Mete Düren ve Ertunç Soğancıoğlu, yeni stadın kulübe çok şey kazandıracağını ve heyecanla hizmete girmesini beklediklerini söylediler.

AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan üç eski yönetici, stadın yapımında emeği geçen Fikret Orman ve yönetimini tebrik ettiler.

Yıldırım Demirören’in son yönetim kurulunda yer alan Metin Keçeli, yöneticiler olarak kişinin birçok sevinci yaşayabileceğini ama stadın yeniden hizmete girmesinin ayrı bir mutluluk olduğunu ifade etti.

“Bu stadın inşaatının başlaması Beşiktaş tarihinde dönüm noktasıdır. Başta Fikret Orman olmak üzere bunu başaran yönetimi kutluyorum” diyen Keçeli, “İnşaatın devam etmesi ve yönetimin tanıtımını yapması bizi gururlandırıyor. Dünyanın en güzel yerinde, en güzel stada Beşiktaş sahip olacak. Çok şampiyonluklar yaşadım. Çok şampiyonlukların kaçtığını gördüm. Üzüntüler ve sevinçler yaşadım ama en büyük sevinci şimdi yaşıyorum” diye konuştu.

Başkan Fikret Orman ve yönetiminin, kulübü iyiye doğru götürdüğünü kaydeden Metin Keçeli şunları söyledi:

“Yıldırım Demirören yönetiminde bulunduğum dönemden sonra tüm Beşiktaş topluluklarında kritik bir durumda olduğumuzu söyledim. Kulübün düzlüğe çıkması için bu yönetimin birkaç yılını alır. Şampiyonluk beklenmemeli. Geride kalan 8 yıl içinde sadece bir şampiyonluk, iki üçüncülük var. Diğerleri beşincilik veya altıncılık. Şimdi de altıncı olsun. Yeter ki çökmüş mali durum toparlansın. Kulüp ayağa kalksın. İşler yoluna girerken stat inşaatı da devam ediyor. Stat dönüm noktası olacaktır.”

DÜREN: “AYNI GÜZELLİKLERİ YENİ STATTA DA YAŞAYACAĞIZ”

Demirören döneminde yöneticilik yapan Mete Düren ise geçmiş yıllardaki güzelliklerin yeni statta da yaşanacağını ümit ettiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile yönetici olarak çalışmaya devam eden ve TFF’de Basın Sözcüsü olarak görev alan Düren, BJK İnönü Stadı’nda acı tatlı günler yaşadıklarını vurgulayarak, “O stadın yıkılması hiçbir zaman hayallerin yıkılması anlamına gelmiyor. Onlar her zaman canlı kalacak. Aynı güzelliklerin yeni statta da yaşanacağını ümit ediyorum” dedi.

Yıllardan beri statla ilgili bir özlemin yaşandığını kaydeden Mete Düren, “Stadın bir an önce hem ulusal hem de uluslararası müsabakalara evsahipliği yapmasını umut ediyorum. İnşallah sadece Türk futbolseverler değil, dünyadaki diğer futbolseverlere de evsahipliği yapar. Şampiyonlar Ligi, UEFA finalleri oynanmasını bekliyoruz. Umarım Beşiktaş bu maçları oynar” diye konuştu.

Modern statların yapılmasına rağmen zemin konusunda sıkıntıların yaşandığı yönündeki soruyu yanıtlayan Düren, şöyle konuştu:

“Zeminden kaynaklanan sorun, sadece futbolun kötüleşmesine neden olmuyor sakatlıklara da meydan veriyor. Geçtiğimiz haftalarda buna bağlı talihsiz olaylara da şahit olduk. Bu durum futbolun kötüleşmesini etkilemiyor. UEFA’nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupası maçlarında sakıncalar görmesi ve Süper Lig fikstürünün değişmesine kadar giden bazı yaptırımlarda bulunmasına kadar sonuçları olabiliyor. Bütün bunların göz önüne alınarak tedbirlerin alınacağını tahmin ediyorum.”

SOĞANCIOĞLU: “DEV BİR TESİS”

Beşiktaş Kulübü eski yönetim kurulu üyesi Ertunç Soğancıoğlu da Vodafone Arena’nın tamamlanma sürecinde başkan Fikret Orman’a kayıtsız şartsız destek olunması gerektiğini kaydetti.

“Esas olan stadı bitirmektir” diye konuşan Soğancıoğlu, “Allah, Sayın Fikret Orman ve yönetim kurulundaki arkadaşlarına yardım etsin, çok zor bir göreve soyundular. Umarım her şey onların ve tüm Beşiktaşlıların istediği gibi olur. Sayın Orman ile zaman zaman konuşuyoruz. Ağustos ayında olur olmaz çok önemli değil, esas olan bitmesi. Başkana destek olmak lazım. Fikret Orman’ı zaman yönünden sıkmamak, germemek lazım. Bugün Beşiktaş yönetimi küçük bir şey inşa etmiyor, dev gibi bir tesis yapıyor” ifadelerini kullandı.

Eski İnönü Stadı’nın Beşiktaşlılar için farklı bir anlamı olduğunu da hatırlatan Ertunç Soğancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Beşiktaş’ın eski stadı tabii ki çok güzeldi ama günümüzün şartlarına uygun, Beşiktaş’a daha çok gelir getirecek, gelen taraftara daha iyi hizmet verecek, rakip takımı etkileyecek bir stada sahip olmak, kulübümüz adına çok güzel bir duygu. İnşallah bir an önce biter de stadımıza kavuşuruz. Maketinden bile çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Değişik statlarda maç oynamak hem yönetim için hem de futbol takımı için çok zor. Taraftardan eksik kalmak kadar kötü bir durum olamaz. Destekten yoksun olmak, ekonomik anlamda büyük bir gelirden uzak olmak çok büyük bir dezavantaj. Dolayısıyla hepimiz, bütün Beşiktaşlılar bir an evvel stadımıza kavuşacağımız günü iple çekiyoruz.”

Siyah-beyazlı takımın tüm olumsuzluklara rağmen son derece başarılı bir sezon geçirdiğini de öne süren Soğancıoğlu, “Stadı olmayan bir takımın liderden 5 puan geride olması, şampiyonluk potasında yer alması başarı değildir de nedir? İşin kötü tarafı, biz Beşiktaş olarak 8-10 yıldır neredeyse 1,5 sezon dışarılarda oynamaya, seyircisiz oynamaya alışmışız. Temennim geçmişte yaşanan bu aksiliklerin sıklıkla tekrar etmemesi. Kendi sahamızda sürekli maç oynayarak şampiyon olmak en büyük arzumuz” şeklinde sözlerini tamamladı.