SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Demir Kartal!

17 Şubat 2014

Trabzonspor beraberliği sonrası bırakın şampiyonluğu ikincilik şansı için bile çok zor yorumları yapılmaya başlamıştı Beşiktaş’ın… Ancak 31 Ocak-16 Şubat tarihleri arasında siyah-beyazlılara tıpkı sezonun ilk yarısında olduğu gibi adeta sihirli bir el değdi. Kara Kartal 16 gün içerisinde 4 galibiyetle ayağa kalktı, yarışa ortak oldu. Peki ne oldu da takım böylesine yükselişe geçti? Erciyes maçını bir kenara koyarsak aslında sorunun cevabı basit. Fernandes’i kenara alan Bilic, ideal tertibi buldu. Bir de bu takıma Jones girince görün, Atiba muhtemelen sağ beke kayacak ve çok daha efektif, savaşan, mücadele gücü yüksek bir 11 olacak sahada.

Yeşil-beyazlı rakibinden bu sezon 6 puan alan Beşiktaş için dünkü maç çok sıkıntılı geçti. Kolay olması da beklenmiyordu zaten. 6-0’lık G.Saray hezimetinden önemli dersler çıkaran Daum, daha dengeli ve oyunu tutan bir taktik anlayışla oynattı takımını… Ersan’ın atılması sonrası Beşiktaş özellikle 2. yarıda oyunu domine eden taraftı. 2 haftadır gol yemeyen siyah-beyazlılar son iki maçta toplam 90 dakika 10 kişi oynadı. Bu veri siyah-beyazlıların fizik gücünün çok yüksek olduğunun en büyük göstergesi.

Necip’i stopere çekip, Atiba ve Veli ile orta alanı tutmak kumardı. Dün tuttu… Futbolda bazen risk almak gerekiyor. Ancak Fernandes’i oyuna almak gereksiz bir hamleydi. Tüm takım savaşırken, vurdumduymaz tavırlarına devam etti. Gökhan Töre sahanın yıldızıydı. Maçın sonuna doğru rakipten kaptığı topta tribünleri ayağa kaldırdı, hak ettiği alkışı aldı. Gurbetçi yıldız haftalardır müthiş oynuyor. Atiba, Veli, Franco da iyiler arasındaydı. Almeida gole kadar 10 üzerinden 4’le oynuyordu. İlker Meral için bu satırları harcamaya değmez. Herkes olan biteni gördü zaten. Şimdi derbi var. Kara Kartal ‘demir’ gibi sert bir takım olmuş durumda. Eğer mental açıdan kendilerini cumartesi gününe iyi hazırlarlarsa 3 puan almamaları için hiçbir neden yok.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek