SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Altın madalya karşılığında seks!

Soçi Olimpiyatları’na sportif başarıdan çok ‘çöpçatanlık’ başarıları damga vurdu. İşte dünden bugüne Olimpiyatlar’da iz bırakan olaylar...

İSPANYA Barcelona’da 1992’de düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, masa tenisi oyuncusu Matthew Syed, hayatında o güne dek beraber olduğu kadar kadınla Olimpiyat’ın gerçekleştiği iki buçuk hafta içinde beraber olduğunu itiraf etmişti. Barcelona 92, Olimpiyatlar esnasında sporculara kondom dağıtılmasına ilk kez başlanıldığı yıl olmuştu. Yetkililer, güvenli seksin teşvik edilmesi için bu adımı attıklarını söylemişti.
İNGİLTERE İngiltere’nin başkenti Londra’da 2012’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda eşcinseller için çöpçatanlık uygulaması Grindr kullanımında büyük artış yaşanmıştı. Olimpiyatlar’ın, 150 bin kondom ile sporcular için en ‘aktif’ Olimpiyat olduğu ifade edilmişti. Yüzücü Ryan Lochte, “Olimpiyatlarda kız arkadaşı olmasının büyük bir hata olduğunu” belirtmişti.
ÇİN Pekin’de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları’nda sporcular arasındaki yakınlaşma haber konusu olmuştu. ABD’li rekortmen yüzücü Michael Phelps’in Avustralyalı yüzücü Stephanie Rice ile bir beraberliğe başladığı, ABD’li kadın futbolcu Hope Solo’nun ise ünlü biriyle beraber olduğu belirtilmişti. Pekin’de sadece sporculara 100 binden fazla kondom dağıtıldığı açıklanmıştı.
AVUSTRALYA 2000’de Sidney’de düzenlenen Olimpiyat oyunlarında, mızrak atıcısı Breaux Greer, “Olimpiyatlar’ın her gününde üç kadınla beraber olduğunu” anlatmıştı. Greer, ikisi sporcu, biri ise turist olan bu kadınlardan biriyle havaalanı tuvaletinde tekrar yakalanmıştı.
NORVEÇ 1994’te Norveç’te düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda kayakçı Carrie Sheinberg, iki Alman kızakçının kendisine ‘altın madalya karşılığında beraber olma isteklerini’ ilettiklerini anlatmıştı. Sheinberg cevap olarak, ünlü kayakçı Tommy Moe’nun da altın madalyası olduğunu ve onunkini tercih edeceğini belirtmişti.
Gastronomiye saygı duruşu Dünyanın en büyük karnavalları arasında yer alan ‘Gastronominin Kralı’ Karnavalı Fransa’nın güneyinde yer alan Nice kentinde 14 Şubat’ta başladı. Bu yıl 130’uncu kez düzenlenen karnavala bin müzisyen ve dansçının katıldığı belirtildi. Geçit töreninde ünlü simaların kocaman heykelleri karnaval ruhuna uygun bir şekilde yemeklerle ilişkilendirilince eğlenceli görüntüler ortaya çıktı. Ünlü simalar arasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransız aktör Gerard Depardieu gibi isimler yer alıyor.
‘Rus takım hile yaptı’ Soçi Olimpiyatları’nda yarışan Rus kızak takımının altın madalya aldığı yarış sonrası hile yapıldığı iddia edildi. Kanadalı kızak takımı koçu Wolfgang Staudinger tarafından yapılan iddiada, Rus takımının sırası geçtikten sonra pistin ısıtıldığını ve güçlü takımların bu sayede kötü neticeler almalarının sağlandığı yer aldı. Kızak yarışını kazanan Rusya altın madalya alırken, Kanada dördüncü olabildi.
Kaskını kamera mı zayıflattı? Fransa’da geçirdiği kayak kazasından sonra hâlâ komada olan Alman Formula 1 pilotu Micheal Schumacher’in kazasıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmada, yetkililer Schumacher’in kaskı üzerindeki kameraya yoğunlaştı. Uzmanlar, pilotun kaskının üzerindeki kameranın kaskı zayıflatmış olabileceğini iddia ediyor.
Lanetli filmde bir ölüm daha Tüm dünyada büyük ilgi gören ve ülkemizde de yakın zamanda gösterilen ‘Rush’ (Zafere Hücum) filminde yer alan İtalyan sürücü Mauro Pane İtalya’da aracının içinde ölü bulundu. 50 yaşındaki Pane’in ölümü filmin kadrosunda yer alan ve dört ay önce hayatını kaybeden bir diğer sürücü Sean Edwards’tan sonra gelen ikinci ölüm haberi oldu. Mauro Pane, filmde Niki Lauda’yı canlandıran Daniel Bruhl’ün sürüş sahnelerinde oynuyordu.
Yardım için yarıştı İngiltere Kraliyet ailesinde tahtın dördüncü sıradaki varisi Prens Harry, gazilerin yardımına düzenlenen bir klasik otomobil yarışına katıldı. Prens Harry, sahip olduğu bir hayır kurumunun düzenlediği yarışa Aston Martin marka bir otomobil ile katıldı. Prens’in yarışa başlamadan önce çıkardığı ayakkabılarının bir görevli tarafından tutulması ise şaşkınlık yarattı.