SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hâlâ dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol beki olarak anılıyor Roberto Carlos. Şimdiyse Sivasspor'un başında ilk teknik direktörlük deneyiminde ‘Brezilya stili' bir futbol oynatıyor takımına. Takımının Fenerbahçe'yi 2-0 yendiği maçın ardından Roberto Carlos'la buluştuk ve merak ettiklerimizi sorduk.

Geçtiğimiz hafta sonunda Fenerbahçe'yi 2-0 mağlup eden Sivasspor'un hocasıyla maç sonrasında görüştük ve anlattıklarını dinledik…

Fenerbahçe karşısındaki galibiyet için tebrikler. Dünkü maçta hakem kararları çok tartışıldı. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Sivasspor'un, Fenerbahçe karşısındaki galibiyeti daha önce yaşamış olduğumuz Galatasaray mağlubiyetinden daha fazla konuşuldu. Bunun nedeni de hakem tabii. Hakemler de hata yapabilirler. Benim düşüncem bu nihayetinde. Maça gelirsek, kırmızı kart kararı bence doğruydu. Ama verilmemiş bir penaltı var ortada. Bu da normaldir bana sorarsanız; yani hakemlerin hata yapması da gayet normal bir durum.

Yaptığınız bir röportajda Fatih Terim'i örnek aldığınızı okumuştum. Hangi yönünü örnek alıyorsunuz? İş ciddiyeti, futbolcularla kurmuş olduğu arkadaşça diyalogları, kurduğu yakınlıklar her anlamda benim için bir örnek zaten. Teknik direktörlüğe yeni başlayan bir insan olarak Guus Hiddink ve Türkiye'de Fatih Terim en büyük favorilerim.

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi gerçekten çok ateşli bir derbi mi yoksa biz Türkler abartıyor muyuz? Gerçekten büyük bir derbi! Ben dünyaların en büyük derbilerini gördüm; Real Madrid-Barcelona… Inter-Milan… Brezilya-Arjantin… Baktığım zaman yarattığı heyecanla Fenerbahçe-Galatasaray maçı da gerçekten büyük bir derbi.

Çocukluğunuz nasıl geçti? Küçük bir şehirde doğdum, büyüdüm. Keyifliydi çocukluğum, mutluyduk. Tabii ki ekonomik olarak sıkıntılarımız vardı ama onun haricinde çok keyifli bir çocukluk geçirdim.

Türk kadınlarını nasıl buluyorsunuz? Enteresanlar. Ama gayet güzel bayanlar.

Ya beğendiğiniz Türk kadını var mı? Var. Burcu Esmersoy! Gerçekten güzel bir bayan.

Peki, kadına şiddet konusunda ne düşünüyorsunuz? Brezilya'da Maria de Penha dediğimiz bir sistem var. O sisteme göre bütün kadınlar korunuyor. Bütün dünyada olması gereken bir şey bu. Çünkü kadınlar dokunulmaz olmalıdırlar. Ama maalesef ki bazı sinirlerine hâkim olamayan insanlar kadınlara karşı şiddet gösterebiliyorlar.

8 çocuğunuzun var maşallah… Bekâr yaşadığım bir dönem vardı. O dönemde çocuklarımın birçoğu dünyaya geldi.

Anneleriyle görüşüyor musunuz? Annelerle değil, ama çocuklarla görüşüyorum.

Dünyada yaşamak için özel bir yer seçseydiniz neresi olurdu? Herhalde Madrid olurdu.

(Akşam / Mezin Dedeyi)