SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Mete Düren, TFF Hukuk Kurulu tarafından çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle yapılan sevkler ile ilgili açıklamada bulundu.

“Türkiye Futbol Federasyonu olarak ‘120 saniye hakaretten sonra cezai müeyyide başlar’ şeklindeki kuralın değiştirilmesine, ‘Maç oynanırken kural değişmez’ şeklinde bakılmasını doğru bulmuyoruz” diye konuşan Düren, federasyonun internet sitesinde yer alan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bize göre bu kural değil, bir kural boşluğunun suistimal edilmesidir. Zira kimsenin kimseye 119 saniye hakaret etme özgürlüğü olamaz. Dolayısıyla 119 saniye hakaret etme hakkı, kazanılmış bir hak olarak görülemez. Esasen bugüne kadar belki de bu kuralın değiştirilmesinde geç kalmış da olabiliriz. Ancak sporda özellikle futbolda şiddet ve düzensizliğin önlenmesinde en önemli hususlardan biri olacak e-bilet (elektronik bilet) sisteminin tüm statlara entegre edilmeye başlandığı şu günlerde, bu koruyucu ve düzenleyici sistemin mevcut kural boşluğu ile çatıştığı ve çeliştiği gözlendi. Bu göz önüne alındığında bu tablonun bir an önce düzeltilmesi kaçınılmaz görüldü.

Kamuoyu tarafından yanlış bilinen ve yanlış anlaşılan husus şudur; siyasi tercihlere veya toplumsal olaylara yönelik tepki ve sloganlar hiçbir şekilde hukuk kurulumuz tarafından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK)’na sevk edilmemektedir.”

Yayınlanma Tarihi:15:34,