SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hakemliği neden bıraktılar?

Hangi hakem neden hakemliği bıraktı?

SELÇUK DERELİ Bugünlerin şık giyimli yorumcusu Selçuk Dereli de geçmişte çok çeken hakemlerden biriydi. Özellikle Fenerbahçe maçlarından sonra Aziz Yıldırım yönetimleri tarafından çok eleştirilen ve bu eleştiriler nedeniyle açtığı tazminat davalarını kazanan Dereli, 2009 yılında görevini bıraktığını açıkladı. Fakat 40 yaşında olduğu için önünde çok şey vadeden 5 yıllık bir dönem vardı. Üstelik FIFA kokartı taşıyordu. O dönemde çoğu insan görevi bırakmasına anlam veremedi. Dereli bu durumu, 2 yıl sonra çok çarpıcı bir şekilde açıklığa kavuşturdu: “Şike pisliğine bulaşmamak için hakemliği bıraktım”…
İşte tüm ayrıntılarıyla hangi hakem neden düdüğünü astı görelim...
KUDDUSİ MÜFTÜOĞLU Onun hakemliği bu sezon sonunda bırakacağı düşünülüyordu fakat beklenmedik bir şekilde devre arası hakem seminerinde bu kararı açıkladı. Aslında daha güzel oldu çünkü meslektaşlarının alkışları arasında bu işi yaptı. Bir jübile maçı yapamadı ama son semineri bir jübile gibiydi. Zaten sezonun ilk yarısı da onun için jübile gibiydi. 17 haftalık periyodun sadece 2 haftasında Süper Lig’de arz-ı endam etti. Bu kararı devre arasında almasında AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adayı olmasının da payı vardı.
AYTEKİN DURMAZ Şu an TFF ve FIFA kurallarına göre hakemlik üst yaş sınırı 45. Fakat Aytekin Durmaz, aynı Ahmet Çakar gibi vücudunun verdiği sinyalleri yorumlayarak 45’i beklemeden 43’ünde hakemliği bıraktı. İstifa dilekçesinde de bundan böyle gözlemci olarak futbola hizmet etmek istediğini açıkladı. Hakemliği sessiz sedasız bırakan hakemlerden biri olan Durmaz, muradına da erdi ve Üst Klasman Gözlemci olarak yola devam ediyor.
BÜNYAMİN GEZER Asker hakemlerden sonra Türk futbolunun gördüğü en önemli polis hakemdi. Kendisine itiraz eden oyuncuları aynı şiddette terslediği için taraftarın da gönlünü kazanmıştı. Açıklamasına göre Karabükspor-Galatasaray maçında Fernando Muslera’ya gösterdiği kırmızı karttan sonra maç alamadığı için görevi bırakmıştı. Fakat görevi bıraktıktan iki güç sonra TRT’de futbol yorumculuğuna başlaması, bu açıklamasını gölgede bıraktı. Herkesin “yorumculuk için hakemliği bıraktı” sözlerine maruz kaldı.
VEDAT TAN Onun hakemliği bırakma kararı, yazımız içindeki en naif sebebe dayanıyor. Çünkü Tan, 15 senelik hakemlik kariyerini, lise öğretmenliği için bıraktı. Uzun süre Süper Lig’de de düdük çalan Vedat Hoca, Hakkari Yüksekova Şemsettin Onay Lisesi’ne atanınca düdüğünü duvara astı. Tan’ın kararındaki en önemli gurur kaynağı ise Hakkari gibi her öğretmenin tercih etmeyeceği bir il için bunu yapmış olmasıydı.
HAKAN SİVRİSERVİ Yazımızda hakemlik bırakma noktasında en acı tecrübeyi yaşayan isimle karşı karşıyasınız. Çünkü Sivriservi, istememesine rağmen hakemliği bırakmak zorunda kalan insanlardan. Bir Fenerbahçe-Kayserispor (2007-08 sezonu, Deivid için çalınan penaltı) maçında yaptığı hata (Kayseri cephesine göre) sonrasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından istifa zorlanan Hakan Hoca, bu baskıya dayanamadı ve istifasını açıkladı. Tabii ki bu istifada MHK Başkanı Oğuz Sarvan’ın hakeminin arkasında durmamasının da büyük katkısı vardı. İşin en acı tarafı ise Özhaseki’nin bu olayı, daha sonraki aylarda hakemler üstünde baskı kurmak için kullanmasıydı. Özhaseki şu sözleri sarf edecekti: “geçmişte bize karşı hata yapan bir hakemin görevi bırakmasını sağladık”.
1993’ten bu yana geçen 20 senede tek bir hakem bile gönül rahatlığıyla görevini bırakamamıştı. Bazıları kulüp başkanları tarafından istifaya zorlanmış bazısı da yorumculuk yapmak için görevi bırakmıştı. Belediye başkanlarının görevden aldırdığı hakemler bile gördü bu gözler.
BÜLENT DEMİRLEK 2006-07 sezonundaki Galatasaray-Fenerbahçe ve 2007-08 sezonundaki Trabzonspor-Sivasspor maçlarının hakemiydi. İki maçta da çok büyük olaylar olmuş, Demirlek ilk maçı sonuna kadar oynatırken ikinci maçın son saniyelerinde maçı tatil etmişti. Özellikle Trabzonspor camiası ona çok tepkiliydi. TFF Başkanlığına Hasan Doğan’ın, MHK Başkanlığı’na da Oğuz Sarvan’ın gelmesi onun sonu oldu. Haluk Ulusoy döneminin hakemi damgasını yemişti. Önce hakem seminerine çağrılmadı, sonra Üst Klasman Hakemliği grubundan İl Hakemliği grubuna düşürüldü. Bu olaylar sonrasında düdüğünü astı.
VEDAT YÜKSEL O da Bülent Demirlek’le birlikte başka yönetimlerin uzantısı olarak görülüyordu. Zafer Önder İpek’in istifası ve Bülent Demirlek’in yaşadıklarından sonra iki yıl boyunca görev alamayınca sabrı taştı. Ancak görev alamasa da MHK onun kadrosunu saklı tutuyordu. Bu garip duruma son veren Vedat Yüksel, hakemliğini bıraktığını açıkladı ve defalarca MHK yönetimlerini basın vasıtasıyla topa tuttu.
ZAFER ÖNDER İPEK Bülent Demirlek ve Vedat Yüksel gibi hakemlik seminerine çağrılmadığı için görevini bırakan bir diğer hakem. Fakat o diğer iki ismin aksine çok ses getirmeden düdüğünü astı. Zaten hakemliğinin son döneminde sakatlıklar yaşamaya başladı. Hakemliği bıraktıktan sonra da Gençlerbirliği’nde yöneticilik yapmaya başladı. Onun ismini son kez şike soruşturmasında gözaltına alınması ve daha sonrasında yargılanmasıyla duymuştuk.
ÇETİN SARIGÜL MHK Başkanlığı’na getirilen Oğuz Sarvan’la aynı şehirden geliyordu. 20 senelik bir tecrübeye de sahipti. Üstelik bir İzmirlinin MHK Başkanı onu sevindirmiş, Sarvan’ın İzmir ziyaretinde karşılayıcılardan biri olmuştu. Fakat o da birilerinin uzantısı olarak görüldüğü için kızağa çekildi. O da 2008’in Mayıs ayında görevini bıraktığını açıkladı. Zaten son maçını da 4 ay önce almıştı. Temiz sayfa açacağını söyleyen Sarvan’ın ilk kurbanlarından biriydi.
OKTAY DEMİRAY Konya bölgesi hakemlerinden olan Oktay Demiray, Oğuz Sarvan döneminin bir başka kurbanıydı aslında. 2007 yılında askerlik görevi için hakemliğe bir süre ara vermesi de form kaybetmesine neden olmuştu. 2008’de son olarak bir PTT 1. Lig maçı yöneten Oktay Demiray, 2007-08 sezonunun sonlarında düdüğüne elveda diyen bir başka isimdi.
İSMET ARZUMAN Dönemin Futbol Federasyonu (2008) ve MHK’sı ile çarpışarak düdüğünü asan hakemlerin son örneği oldu. Hasan Doğan Federasyonu ve Oğuz Sarvan MHK’sı göreve geldikten sonra yaklaşık 2 ay görev alamayan ve bundan mesaj çıkartan Arzuman, “20 yıllık emeğimin böyle sonlanmasına neden olan MHK’yı açıklamaya davet ediyorum” diyerek düdüğünü astı.
HAMZA MISIR 2002’de Süper Lig’e çıktı. İlk üç yıl Süper Lig’in gözde hakemlerinden biriydi. Ta ki Levent Bıçakcı Federasyonu göreve gelene kadar. Bıçakçı bir geldi, pir geldi. Mısır’ı sırf “Haluk Ulusoy’a yakın” gerekçesiyle yiyerek klasman düşürdü. Bıçakcı’nın gitmesiyle tekrar düdük çalmaya başlayan Mısır, bu defa aynı dönemde ikinci başkan olan Hasan Doğan’ın geri dönmesiyle birlikte şansını yine yitirdi.
ALİ ŞAHAN Gaziantep bölgesi Süper Lig hakemlerindendi… Henüz 40 yaşındayken günün şartları (!) onun beş yıl öncesinden düdüğünü asmasına neden oldu. Ulusoy Federasyonu ve Bülent Yavuz MHK’sı tarafından “istenmediğini ve dışlandığını” hisseden Şahan, 2005 yılında gönülsüz de olsa hakemliğini bırakmak zorunda kaldı.
ABDURAHMAN ARICI Antalya bölgesi hakemlerindendi… Hakemliği bırakmasına dört yıl daha varken, 41 yaşında düdüğünü asmak zorunda kaldı. MHK Başkanı Ahmet Güvener’in döneminde yönettiği ve büyük tartışmalara neden olan Sarıyer-Gaziantepspor karşılaşması onun sonunu hazırladı. Bu maç sonrası kızağa çekilince o da erken emekliye ayrıldı.
ADNAN ŞEKER O da Antalya bölgesi hakemlerindendi. Onun da mevcut sistemle yıldızı barışmadı. Dönemin Federasyonu ve Hilmi Ok MHK’sı tarafından ikinci plana itildiğini ve istenmediğini anladı. 2001 yılında düdüğünü asmak zorunda kaldı. Halbuki hakemlik için önünde 4 yıllık bir zaman daha vardı.
ADNAN TÜRKKAN İstanbul bölgesi hakemlerindendi… Henüz hakemliğinin baharında, 29 yaşındayken düdüğünü asmak zorunda kaldı. Yönettiği Ankaragücü-Altay maçında verdiği gol kararı, hakemliğinin bitmesine neden oldu. Ankaragücü futbolcularının kramponlarıyla ağları yırttığını görmemesi, ona pahalıya patladı.
AHMET AKÇAY İzmir bölgesi hakemlerindendi. Ankaragücü-Beşiktaş maçında Ankaragücü’ne sırtıyla attığı golden sonra verdiği beyanatta “Top bana çarpmasaydı da zaten gol oluyordu” dedi. Bu olay kamuoyunda hayli yıpranmasına sebep oldu. Bu hadisenin performansını da etkilemesiyle hakemliği bırakmak zorunda kaldı.
ALİ AYDIN Ordu bölgesi, FIFA hakemlerindendi. MHK’nın gözdelerindendi. Ne var ki, Fenerbahçe-Ç.Rizespor maçında kural hatası yaptı. Maç tekrarlandı. Kendini toparlayamadı. Galatasaray-Beşiktaş karşılaşmasında gösterdiği kötü yönetim sonrası sarı-kırmızılı camianın hedef tahtası haline geldi. G.Saray Başkanı Özhan Canaydın’ın “Artık Ali Aydın düdüğünü asmalıdır” şeklindeki sert çıkışından sonra, hakemliği bırakmasına daha dört yıl varken düdüğünü asmak zorunda kaldı.
ALİ ULUYOL Ankara bölgesi FIFA hakemlerindendi. Ancak adının Ali Fevzi Bir’le birlikte şike skandalında karışması, hakemlikteki sonu oldu. İfadesi alındı. Ancak hakkında dava açılmadı. Bunun üzerine Genelkurmayın isteğiyle (astsubay olduğu için) hakemliği bıraktı. Emekli olunca yeniden hakemliğe dönmek istedi. Dönemin Federasyon Başkanı Levent Bıçakçı tarafından buna izin verilmedi.
AYHAN YÜCEBİLGİÇ Adana bölgesi hakemlerindendi. Otoritesi ve bilgisiyle bir anda parladı, FIFA kokartı taktı. Ama önünde 5 yılı daha varken adeta kokartı ve düdüğü elinden alındı, 2000 yılında düdüğünü astı. 1998’de Bülent Yavuz’un MHK’ya gelmesiyle kokartı elinden alınan Yücebilgiç de diğer meslektaşları gibi mevcut dönemin Federasyonu ve MHK’sı ile “çarpışarak” gidenlerden.
AYKAN KÖSEOĞLU İstanbul bölgesinden. Döneminin üst düzey hakemlerinden biriydi. Ancak o dönemde ortaya çıkan Özel Kızıltan’ın iddiaları arasında birçok 1.Lig hakemiyle birlikte onun da adı geçiyordu. Dönemin Hilmi Ok MHK’sının “Çık kendini akla” demesi kırılmasına ve hakemliği bırakmasına neden oldu. Mahkemede aklandı aklanmasına ama MHK’nın bu tavrı, düdüğünü erkenden asmasına yol açtı.
İzmir bölgesi ve Haluk Ulusoy döneminin gözde hakemlerindendi… FIFA kokartı taktı… Levent Bıçakçı Federasyonu ve o dönemin Sabri Çelik MHK’sı göreve başlar başlamaz gelmez kızağa çekildi. Kırıldı, darıldı ve sonunda o da erken yaşta hakemliği bırakmak zorunda kaldı. 30 Ağustos 2004’de Bıçakçı Federasyonunu protesto edip hakemliği bıraktığını açıkladı.
BÜLENT YAVUZ Ankara bölgesi FIFA hakemlerindendi. Daha zamanı varken, Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı Kupası ile jübile yapmak istedi. Dönemin Ahmet Güvener MHK’sı bunu kabul etmeyip kupa maçını Ahmet Çakar’a verdi. Bülent Yavuz’a ise 1.Lig’e yükselme maçlarından Aydınspor- Eskişehirspor karşılaşması düştü. Ancak o maçtaki yönetimi büyük tartışmalara ve hakemliği kötü bir şekilde anılarak bırakmasına neden oldu.
CEM PAPİLA Yönettiği tarihi (!) maçlarla son yıllara damgasını vuran önemli FIFA hakemlerinden biriydi. Ancak dönemin Ulusoy Federasyonu ve Çulcu MHK’sı tarafından FIFA kokartı elinden alınan Papila, en verimli çağında hakemliği bırakma kararı aldı. Adata dönemin Federasyonu ve MHK’sıyla çarpışarak gitti. Onun düdüğünü asması da olay oldu.
ERGÜL YÜCEDAĞ Daha 39 yaşında, hakemliğinin en verimli döneminde düdüğünü asmak zorunda kaldı. Talihsiz bir karşılaşma onun hakemliğini erken yaşta bitirmesine sahip oldu. Samsunspor-Trabzonspor maçında yaşanan olaylardan dolayı müsabakayı tatil eden Yücedağ’a o dönemin Federasyonu ve MHK’sı sahip çıkmayınca meslek hayatını noktalamak zorunda kaldı.
ERDOĞAN KIRICI Hakemliği bırakması sürpriz ve ani oldu. Önünde üç yıllık bir zaman olmasına rağmen sezon sonunu dahi beklemeden ligin ortasında 1994’ün Mart ayında düdüğünü astı. Çünkü tek tük maçlara gönderilerek mevcut Hilmi Ok MHK’sı tarafından ikinci plana itilmişti. Kötü ve talihsiz geçen Ankaragücü-Karabük maçı da işin tuzu biberi oldu.
EROL ERSOY FİFA kokartlı hakemlerimizden biriydi. Önünde iki sezonu daha olmasına rağmen 43 yaşında düdüğünü asmak zorunda kaldı. Daha önce FIFA listesinden çıkartılmasına neden olan Ulusoy’un 2006’da tekrar göreve gelmesiyle hakemliği bıraktı. Milli maç için İzmir’e gelen Ulusoy’u havaalanında karşılamamasından dolayı MHK’dan aldığı tepki de işin tuzu biberi oldu. Ersoy’un o dönem “Sizi dönemin MHK Başkanı Çulcu mu istemedi?” sorusuna, “Haluk Ulusoy’un olduğu yerde başkalarının dediği olmaz” şeklinde verdiği cevap oldukça imalıydı.
ETEM ATASOY Onun da düdüğünü asmasının altında hakem siyaseti yatıyor. Yani dernek seçimleri. Bir kere dönemin MHK Başkanı Hilmi Ok’la bu konuda ters düşmüşlerdi. Maç alamaz olmuştu… Üstüne üstlük Erman Toroğlu’nun 1.Lig’e çıkarılması Ok’la Atasoy’un arasını iyiden iyiye germişti. Sonuçta onca mücadele verip hak aramasına rağmen sistem onu da erken yaşta eritip yok etti.
HAMDİ KÖSE Giresun bölgesi hakemlerindendi. O da hakemliğini “anormal” olarak bırakanların arasına girdi. Daha 37 yaşında önünde 8 yıllık bir zaman olmasına rağmen düdüğünü asmak zorunda kaldı. Dönemin Bülent Yavuz MHK’sının kara listesine girince 2004 yılında hakemliğe veda etti.
HAMZA IŞIN Döneminin gözde hakemlerinden biriydi… Henüz 39 yaşında ve önünde daha düdük çalacak 6 yıl gibi bir zaman olmasına rağmen 1996 yılında düdüğünü asmak zorunda kaldı. Çünkü dönemin MHK Başkanı Hilmi Ok ve 5. bölge sorumlusu Sadık Deda ile bir türlü yıldızı barışmamıştı. Işın’ın yıllar sonra GTK’dan çıkartılışının da Hilmi Ok dönemine rastlaması bir tesadüf olması gerek.
HASAN BAŞDEMİR Kırklareli bölgesi hakemlerindendi. 2000 yılında Haluk Ulusoy Federasyonu ve Hilmi Ok MHK’sı ile ters düştüğü için klasman düşürüldü. Hakemlik için önünde tam dört yıllık bir süre olmasına rağmen, mevcut sistem tarafından istenmediğini anladı ve düdüğünü astı. Onun da dönemin MHK’sı tarafından haksızlığa uğradığı yönündeki yasal çabası Tahkim’den geri döndü.
İLHAMİ KAPLAN Genç yaşta FIFA kokartı taktı. Ancak yaşamını sürdürdüğü Antalya’da hakkında yapılan bazı çirkin iddialara dayanamadı. Popüler ve iyi bir işadamı olmanın verdiği özgüvenle 2000-2001 sezonuna sayılı günler kala Ayhan Yücebilgiç ve Erdal Güleç’le ortak karar alıp hakemliği bıraktı.
İSMET CENGİZ Hakemliği bırakması oldukça ilginç ve sürpriz oldu. Sınavlardan Türkiye birincisi olarak çıktığından tam iki hafta sonra “başarısız” bulunarak klasman düşürüldü. Henüz 41 yaşındaydı. Önünde düdük çalacak onca zaman olmasına rağmen Ulusoy Federasyonu ve Bülent Yavuz MHK’sı ile yıldızı barışmadı ve erkenden düdüğünü astı.
KADİR TOZLU 2.Lig’de yönettiği Siirtspor-İzmirspor maçının uzatma dakikalarında Siirt şampiyonluğunu ilan etti etmesine ama maçın tartışması uzun süre devam etti. Kadir Tozlu bu karşılaşmadaki yönetimi nedeniyle dönemin MHK’sı tarafından uzun süre dinlendirildi. Yaklaşık 6 ay maç verilmeyen Kadir Tozlu daha sonra aldığı maçların ikinci ve üçüncü sınıf olmasını içine sindiremeyerek düdüğünü astı.
MEHMET ÇAYAN Önünde düdük çalacağı daha dört yıl varken, sezon ortası sayılabilecek bir zamanda yönettiği, kötü geçen ve tartışmalara neden olan Karabük-Dardanel karşılaşması sonrası düdüğünü astı. Hem maçın kötü geçmesi hem de aşil tendonundaki sakatlığı, düdüğünü erken asmasına neden oldu.
METİN KARAASLAN 31 yaşında Süper Lig’e çıktı, 33 yaşında klasman düşürüldü ve önünde daha 10 yıl gibi bir süre varken 35’inde düdüğünü asmak zorunda kaldı. Onun da Bülent Yavuz MHK’sı ile yıldızı bir türlü barışmadı. İstenmediğini anlayınca hakemliğini bıraktı. Not ortalaması en iyi beş hakemden biriydi. Yapılanı içine sindiremeyip Tahkim Kurulu’na gitmeyi düşündüyse de “Canınız sağ olsun” diyerek düdüğünü bırakmayı tercih etti
METİN AYDOĞAN İstanbul bölgesi hakemlerindendi. Adeta şimşek gibi parlayıp, yıldırım gibi düşen Metin Aydoğan’ın FIFA kokartı olay oldu. Dönemin Sabri Çelik MHK’sınin gözdelerinden olan genç hakem, FIFA kokartıyla ödüllendirildi. Ancak o kokartı bir yıl taşıyabildi. Ufuk Özerten MHK’sının göreve gelmesiyle kızağa çekildi. Önünde maç yönetebileceği 10 yılı varken düdüğünü asmak zorunda kaldı.
METİN TOKAT Bir dönemin en iyi hakemlerinden biriydi. Haluk Ulusoy-Bülent Yavuz ikilisinin hışmına uğradı. Zirvedeyken kokartı alındı. Dernek başkanlığı koltuğunu da kaybetti. Ardından yeni Federasyon ve yeni MHK ile yeşil sahalara dönen Tokat, Ulusoy’un tekrar göreve gelmesiyle “Bu platformda hakemlik yapmam düşünülemez” diyerek hem Federasyonu hem de Mustafa Çulcu MHK’sını protesto ederek erkenden düdüğünü astı.
MUHİTTİN BOŞAT Hakemliği tam zamanında bıraktı bırakmasına ama bırakışı pek de iyi olmadı. Özellikle hakemliğinin son döneminde yönettiği Trabzonspor-G.Birliği ve G.Saray-F.Bahçe maçlarındaki yönetimi büyük tartışmalara neden oldu. Bu iki talihsiz maç onun sezon sonunu beklemeden ligin ortasında yazılı bir açıklama yaparak hakemliğini noktalamasına yol açtı.
MUSTAFA ÇULCU Hakemliği yine dönemin Federasyonu ve MHK’sı ile çarpışarak bırakanlardan oldu. Levent Bıçakçı Federasyonu ve özellikle Ufuk Özerten MHK’sı ile yıldızı bir türlü barışmadı. Özerten’in MHK’nın başına gelmesine, “Bu Türk hakemliğinin ayıbıdır” diyerek tepki gösterdi. Ulusoy’un gitmesinden sonra dışlanan Çulcu, sezon sonunu beklemeden ligin ortasında düdüğünü astı.
MUSA ERYILMAZ Mersin bölgesi Süper Lig hakemlerindendi. Önünde düdük çalabileceği daha üç yıl varken dönemin MHK Başkanı Bülent Yavuz’la yıldızı barışmayanlardan biri oldu. Son yönettiği maçta 8.2 not almasına rağmen uzun süre kendisine maç verilmemesinden gerekli mesajı çıkartan Eryılmaz, çareyi düdüğünü asmakta buldu.
MUTLU ÇELİK Haluk Ulusoy’un adamı olarak tanındı. Levent Bıçakcı Federasyonu ve Sabri Çelik MHK’sı gelince kızağa çekildi. Dönemin MHK’sı hakkında yaptığı açıklamalardan dolayı iki ay hak mahrumiyeti cezası aldı. Hakem seminerine giderek Bıçakcı ve MHK Başkanı Sabri Çelik'in önünde, 'Bugüne kadar hep masal anlattınız, anlatmaya devam edin. Ben hakemliği bırakıyorum' diyerek düdüğünü bıraktı.
ORHAN ERDEMİR FİFA hakemlerindendi. Önünde üç yılı daha olmasına rağmen ne bu süreyi ne de sezon sonunu beklemeden ligin ortasında düdüğünü astı. Levent Bıçakcı Federasyonu ve Ufuk Özerten MHK’sı tarafından istenmediğini anlamıştı. Mevcut sistemle kafa yapıları ters düşmüştü bir kere. Tekrar kokart verilir diye beklediyse de hayaline ulaşamadı. FIFA listesine alınmamasının ardından sezon ortasında düdüğünü bıraktı.
OSMAN AVCI 39 yaşında hakemliği bırakmak zorunda kaldı. Dönemin MHK Başkanı Hilmi Ok’la yıldızı bir türlü barışmadı. Dışlandı. O dönem belediye başkanı olan Recep Tayip Erdoğan’ın spor danışmanlığına getirilince bu kez “mürteci hakem” etiketini yiyerek adeta maç alamaz oldu. Yaşadığı haksızlığa karşılık Tahkim’e gitti. Duruşmasına MHK’yı temsilen Bülent Yavuz’un katıldığı Tahkim Kurulu’ndan bir sonuç alamayınca, isyanlar içinde düdüğünü astı
ÖZCAN PEHLİVANOĞLU 35 yaşında, yani hakemlik için önünde 10 yıl gibi koca bir zaman varken düdüğünü asmak zorunda kaldı. Dernek seçimlerinden dolayı dönemin Haluk Ulusoy Federasyonu ve Hilmi Ok MHK’sı ile ters düşen üç hakemden biriydi. Klasman düşürüldü. Ulusoy ve Ok’la davalık olmaya kadar giden sürtüşme, Pehlivanoğlu ve diğer iki meslektaşının düdüklerini erkenden bırakmalarıyla sonuçlandı.