SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kira sorunu “Şeker”in tadını kaçırdı

Şekerpor Kulübü Başkanı Kapelman: "Tesislerden 3 bin liradan 40 bin liraya yükseltilen kirayı ödeyemediğimiz için çıkarıldık. Hangi 3. lig kulübü 40 bin lira kira ödeyebilir? '' dedi.

Güncellenme: 11:15, 13/02/2014
Kira sorunu “Şeker”in tadını kaçırdı

Şekerspor Kulüp Başkanı Orhan Kapelman, “Yaklaşık 10 yıldır kullandığımız Şeker Fabrikaları’nın Etimesgut’taki yerleşkesindeki tesislerden tahliye edildiğimiz için sıkıntılı günler yaşıyoruz” dedi.

Kapelman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şekerspor’un Türk futbolunun köklü kulüplerinden biri olduğuna dikkati çekerek, yıllardır kullandıkları tesislerden haksız bir şekilde tahliye edildiklerini iddia etti.

Tesislerden çıkarılma nedeninin kira artışı olduğunu ifade eden Kapelman, “3 bin liradan 40 bin liraya yükseltilen kirayı ödeyemememiz. Hangi 3. lig kulübü 40 bin lira kira ödeyebilir? Bizim burada yatırımlarımız var. Tüm kulüp burayı kullanıyor. Aylık 80 bin lira giderimiz var. Bu kirayı ödeyemeyeceğimizi söyledik ama dinlemediler” diye konuştu.

Özellikle altyapı olmak üzere futbolcularının zor durumda olduğunu dile getiren Kapelman, “Oyuncular sokakta kaldı. A ve A2 takımına bir bina tuttuk. Bir kısmını da Türk Şeker’in misafirhanesinde kalıyor. Günde bin 500 lira veriyoruz. Diğerleri ise açıkta kaldı. Kimi memleketine döndü. Bu çocuklara elimden geldiği kadar sahip çıkacağım. Sezon ortasında, ligin bitimine 13 hafta kala yaklaşık 400 futbolcumla kapı dışarı edildim” ifadelerini kullandı.

“BİNLERCE YILDIZ YETİŞTİ”

Şekerspor’un 2005 yılından beri tesisleri kullandığı tesislere çeşitli yatırımlar yaptığını hatırlatan Kapelman, şunları söyledi:

“1947’de kurulduk ve Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biriyiz. Binlerce yıldız yetiştirdik. Milli takımlara, Türk futboluna yüzlerce futbolcu, teknik adam kazandırdı bu kulüp. Tesisleri elinden alınsa da elimizden geldiği kadar da yaşatacağız bu kulübü.”

 

– İki dakika eylemi

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim’in yanı sıra birçok kulüpten destek mesajı aldıklarını anlatan Kapelman, “Ankaragücü Kulübü Başkanı Mehmet Yiğiner ve Ankaragücü camiası, Adana Demirspor, Antalyaspor, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu hafta bazı takımlar, bize destek olmak için başlangıç düdüğünden sonra iki dakika topa vurmayacak. Desteklerini esirgemeyen tüm arkadaşlarımıza minnettarız” ifadelerini kullandı.

Tek isteklerinin tesisin tekrar kulübe tahsis edilmesi olduğunu anlatan Kapelman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin her yerinden yüzlerce çocuğu barındırıyor, besliyor, spor yaptırıyoruz. Tüm liglere futbolcu yetiştiriyoruz. İngiliz Manchester City, altyapımız nedeniyle bizi pilot takımı seçti. Devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz. Bazı kulüplerde uygulanan, yatırım üzerindeki arsanın kulübe tahsisi genelgesinin bize de uygulanmasını istiyoruz.”

“MAHKEME HAKLI BULDU”

Şeker Fabrikaları Genel Müdür Vekili Bülent Üzümcü, Şekerspor’un tahliyesi nedeniyle yaptığı açıklamada, kulübün kurumun kiracısı olduğunu belirterek, alacakları nedeniyle mahkemenin kurumu haklı bulduğunu söylemişti.

Şekerspor’un amatör branşlardan oluşan kulübün başkanlığını kendisinin yaptığını anlatan Üzüncü, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Biz 87 yıllık bir kuruluş olarak amatör spor ruhuna her zaman inandık, destek olduk. Bu futbol kulübünün hakları, aracı bir firma tarafından daha önce bu şahıslara satılmış. Bizim tesislerimizi kullanıyorlar. Bir süredir alacaklarımızı tahsis edemiyoruz. Kulübün futbolcuları bile kulüpten alacakları olduğunu söyleyerek bize geliyorlar ama bizim bir ilgimiz, bağımız yok. Konuyu mahkemeye taşıdık ve mahkeme bizi haklı buldu. Yasal süreci uygulamak durumundayız.”