SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bu akşam CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programına konuk oldu.

Program için 10 kişilik özel ekiple gelen Aziz Yıldırım bir süre savunmasının yer aldığı kitapçık ile birlikte ayrı bir masaya geçti. Yıldırım kitapta önemli noktaları çizdi. Profesyonel bir ekip Yıldırım’a zaman zaman bazı bilgiler verdiler.

İşte Aziz Yıldırım’ın açıklamaları:

*Karara itiraz ettik ve süreci bekliyoruz. Sonucu bekliyoruz ama benim hapse girip girmemem çok önemli değil. Önemli olan Türkiye’nin içinde bulunduğu durum. Biz hapisten korkmuyoruz, biz dava adamıyız. Benim için önemli olan insanların vicdanında aklanmam. 3-5 kişinin benim için vereceği karardan rahatsız olmam. Neysem oyum 62 yaşına gelmiş bir insanı değiştiremezsiniz.

“Beni Ergenekon’a bağlamak istediler”

*Askerlere ve komutanlara olan yakınlığımdan dolayı beni Ergenekon’a bağlamak istediler. Milletvekili Şamil Tayyar’ın açıklamalarını hatırlayın, beni Ergenekon’a dahil etmek istediler ama olmayınca şikeyi uydurdular.

“17 Aralık bir operasyondur”

* Kararları tanımadığımızı hep söyledik. 17 Aralık’ta yapılan bir operasyon. Biz ülkenin genel durumunu kendimize odaklıyoruz. Ergenekon, Cübbbeli davası v.s özel mahkemelerde yargılananların haksız ve kanunsuz yargılandıklarını bizim de başımıza geldiği için kınıyoruz. Bize göre 17 Aralık da bir operasyondur.

* Adil yargılanma yapılsa hepimiz kabul ederiz. Önce hakkınızı savunacaksınız biz hakkımızı savunamadık. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. İktidar yanlış yaptı. Kanunsuz olarak benim bir sürü resimlerim çıktı. Bir algı oluşturuldu. Kanun, mahkeme, savcı eldeki belgerlere göre yargılanmalı ve bu kamuoyu ile paylaşılmalı. Ben 10. günde hala neyle suçlandığımı bilmiyordum. Suç varsa savcılık mahkeme görevini yapar.

”Savunma alınmadan örgüt lideri ilan edildik”

Tolga Deniz Aytöre: “Başka bir mahkemeye gittiniz. Neyle yollayacaklar sizi. Özel yetkili savcıların belgeleriyle. Yani polis fezlekeleriyle. Biz o fezlekeler sonucu UEFA’ya gittik. Daha savunması alınmamış insanı örgüt lideri olarak lanse edemezsiniz.”

“Her şeyi göze alıp geldim”

* Ben her türlü cezayı göze aldım. Ülkenin bu durumunu görüp geldim, gelmeyebilirdim de… Hükumetin yaşanan haksızlıkları görüp gerekeni yapması gerekir yoksa Türkiye Cumhuriyet rejimle alakalı büyük bir kaosa girebilir.

“Emenike’nin para sayma görüntüleri nerede?”

* Emenike’nin para sayma görüntülerinin olduğu söylendi. Nerede bu görüntüler? Siyah çantalar gidiyormuş. Nerede bu çantalar? Balyoz, Oda Tv, Cübbeli Ahmet Hoca gibi davaların tamamında itibarsızlaştırma yapıldı bireylere.

“Dava bana Zekeriya Öz’den geldi. Öz Galatasaraylı’ydı”

* Ya biz kurtulacağız, adil yargılanacağız, ya da bütün haklarımızı iade edecekler. Mehmet Berk şunu söylüyor. Bu davanın kilididir bu: “Bu dava bana Zekeriya Öz ‘den geldi. Öz Galatasaraylı’ydı. Davanın kendisinde olmasının yanlış olduğunu söyleyerek dosyaları önüme koydu… Davalar sıradan bir dolandırıcılık çerçevesinde ele alınabilirdi. Bu durumda bu kişileri çağırıp, ifadelerini alıp salmaya karar verdim. TBMM’de kanun değişti ve yapabileceğimiz bi şey yoktu. Önüme gelen dosyada Fenerbahçe ile ilgili şike içeren dosyalar vardı. Bunu sadece Fenerbahçe davası ile ilgili ele almak doğru olmaz, diğer davalara bakmak lazım dedim.

“Mahmut Özgener ile sadece dört telefon görüşmem var”

* Beni ilk olarak Mahmut Özgener ile konuşmamdan dolayı takip etmişler. Kendisiyle sadece dört kez konuştum. Oradan Olgun Peker’e bağladılar.

“Tapeleri kabul etmiyoruz”

* Tapeler hukuksuz olduğu için hiçbirini kabul etmiyoruz. İbrahim Akın’a şike teklifi yapıldığımızı iddia ediyorlar. İbrahim Akın’a 100.000 Euro verdiğimiz iddia ediliyor, Savcılık bunu futbolcuya sorduğunda adam kabul etmiyor. Ardından gelen Savcı Mehmet Berk, “Benim dediklerime evet dersen seni serbest bırakacağım” diyor. Ve burada yapılan konuşmalarla İbrahim Akın, 100.000 Euro’ya anlaştığını ama 50.000 Euro aldığını söylüyor. Mahkeme çıkışı tutuklama kararını gördüklerindeyse şoke oldular ve hepsini reddetiler.

‘Yıldırım parayı verdi diyorlarsa ispatlasınlar’

* Yargı, savcı, hakim bizi suçluyorsa elinde belge olmalı. Neyle suçluyorsa onu tespit edecek. Bunların hiçbiri yokken afaki olarak iddia ettiklerini söyleyemezler. Aziz Yıldrım parayı verdi diyorlar ispat etsinler. Ben kendimi köprüden atacağım dedim yahu. Sadece karaladılar bizi.

* Önemli olan bizim parayı nasıl verdiğimizi tespit etmeleri. Mahkemede yargılanırken para o kadar çok karıştırılmış ki, Tamer Yelkovan tarafından verildiği söylendi sonunda.

* Tamer Yelkovan’ın Yusuf Turanlı’ya para verdiğpini ispat etsinler kendimi köprüden atarım. Bunlar birbirini tanımaz hapishanede görüştüler.

Aytöre: Bu bir hukuk şikesi!

* Tolga Deniz Aytöre: Şike yasası çıkacağını bildikleri için ozamanlarda bu yargılamayı uzattılar. Demek ki burada bir operasyon var. Bu bir hukuk şikesi. Konuşmalar dinletilmek zorunda olmasına rağmen bize telefon kayıtları sunulmadı.

* Aziz Yıldırım: Polis fezlekesinde konuşmaları kısaltarak suçlamaya uygun hale getirmeye çalışmışlar. Türkiyede yargılamanın nasıl olduğunu artık biliyoruz. Sayın Başbakan ve parti liderleri dile getiriyor. Yargılamaları yapanların hepsi bugün dağıldılar.

“Sadri Şener’e de para verdim”

*Aziz Yıldırım: Manisaspor Başkanı’na para verme konusu hakim bilmiyordu, ben söyledim. Ben TS Başkanı Sadri Şener’e de para verdim. Sadri Şener arkadaşım, para verdim. Manisa Başkanı da arkadaşım, para veremez miyim? Adnan Polat’la da arkadaşım. Benim işim düşerse o halleder, onun düşerse ben hallederim. Bunda ne var?

“Federasyon’da paralel devlet var”

*Aziz Yıldırım:TFF’de yargılandım, ceza aldım mı? Hayır. Paralel devlet orada da var. Başbakan’ın dediği gibi değil. Orada 2 grup var. 2 grup yanlış karar verdi. Önce oyladılar bir şey yok dediler, başka bir oylama daha yaptılar sonra ceza var dediler.

“Türkiye kendi kendini rezil etti”

* Aziz Yıldırım: Biz yeniden adil yargılanır ve beraat edersek bunların hiçbir tanesi Avrupa’da kalmaz. Türkiye kendi kendini rezil etti. Türkiye’de tepeler var. Birileri bu tepeleri düzeltmek için bu operasyonları yaptı. Fenerbahçe Türkiye’de bir spor gücüdür. Fenerbahçe halktır. Bunları yok ederken spor da gitti.

“CAS davasını ben çekmedim”

* Aziz Yıldırım: Ben hapisyetken kararları ben vermedim. Ben içerdeyken kulüp ile ilgili kararları yönetime bıraktım. ‘CAS davasını çekmeyin’ demiştim. Başbakan istedi CAS davası çekildi.

“Fethullah Gülen ile görüştüm”

* Aziz Yıldırım: Fethullah Gülen Metris’ten çıkmamın ardından bana telefon etti, görüştük. Kalbinde bana karşı bir kötülük olmadığını söyledi.

“Fenerbahçe’yi ele geçirmek isteyen bir güç var”

* Aziz Yıldırım: Silivri’de “Memleket elden gidiyor, şike hikaye dedim. Zamanla cemaatin üst düzey üyeleri bana geldi ve cemaatin üst yapısının böyle bir çabası olmadığını belirtti. Aynı şey hükumet kanadı için de geçerli. Hapisten çıktığımda hükumete yakın bir takım insanlar yapılan operasyonun hükumetle alakalı olmadığını söylediler. O zaman bu durumda bunu yapanlar dışarıda kalanlar.

“Bu operasyonu yapanlar belli”

*Aziz Yıldırım: Bu operasyonu yapanların kim olduğu belli isimlerini anmayalım. Ben hapishanedeyken bir grubun Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalıştığını söyledim. Bu cemaatti. Korkmadan çekinmeden ilk defa ben Silivri’de memleket elden gidiyor bu şike davası değil. Siyasi dedim.

“Bu şahıslar kimdir?”

*Aziz Yıldırım: Hepimiz biliyor ki bir gerçek var. 11 yıldır ülkeyi, bu hükümet, cemaatin desteğiyle yürütüyor. 2008’den beri yaşadığımız olaylar tasvip edilebilir değil. Bu şahıslar kimdir diye sordum? Cemaatten bağlantımız yok dediler.

“Rıdvan çok biliyorsa kendisi anlatsın”

*Aziz Yıldırım: Rıdvan Dilmen Başkabakan’ın Fenerbahçe’ye büyük katkılar yaptığını söyledi. Kanun değişikliğini ifade ettim. Daha fazlası varsa ve Rıdvan çok biliyorsa çıksın anlatsın biz de dinleyelim.

“Ali İsmail Korkmaz marşını kimse engelleyemez”

*Aziz Yıldırım: ‘Ali İsmail Korkmaz’ marşını kimse engelleyemez taraftar bunu söyleyebilir. Küfür yok hakaret yoksa problem yok. Burası padişahlık sistemi ile idare edilen bir yer değil. Başkan Ali Koç’ta olabilir başka bir arkadaş ta olabilir.

“Yunus Yıldırım bizi şampiyonluktan etti”

*Aziz Yıldırım: Yunus Yıldırım 2010 yılında Trabzon maçında hareket eden topla kullanılan faulde golü verdi ve bizi şampiyonluktan etti. Sivas maçı sonrası isyanımız normal.

“Suçsuz olduğumu bildiğim için rahatım”

* Aziz Yıldırım: Ben suçsuz olduğum için rahatım. Benim şahsıma ne derlerse desinler isterde ömür boyu hapsetsinler ama Fenerbahçe’yi karalamasınlar. 107 yıllık bir çınarın lekelenmesini kabullenemiyorum. Yarın giderim cezaevine 2.5 sene çabuk geçer. Cübbeliye de burdan selam olsun.

“Başbakan ve hükumet gerekeni yapmalı”

*Aziz Yıldırım: Başbakan ve milletvekillleri yapılan yargılamaların adaletli olmadığını dile getirdi. Artık gerekeni yapıp yeniden yargılamanın yolunu açmalarını bekliyoruz.

“Pişman değilim”

*Aziz Yıldırım: Bu kulübe 16 yılımı verdim ve kesinlikle pişman değilim. Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım arasındaki bağı hiç bir mahkeme kararı kopartamaz. Metris’te yattığım dönemde yılbaşında, babalar gününde beni yalnız bırakmayan tüm taraftarlarımıza teşekkürler. Bir de İlker Paşa’ya ve bu ülke için güzel şeyler yapan çok değerli insanlara selamlar olsun…

Yayınlanma Tarihi:20:58,