SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sarı kırımızılı kulüp, göğüs reklamı gelirini üçe katlayacak

Türk Telekom ile olan forma göğüs reklamı anlaşması bu sezon sonu bitecek olan Galatasaray'a dört uluslararası şirketten talep var. Sarı kırmızılılar pazarlığa 10 milyon Euro'dan açacak. Aslan bu rakama imza atarsa Türkiye'de forma göğsü en pahalı futbol takımı unvanını alacak.

Son dönemlerde sponsorluk gelirlerinde büyük hamle yapan Galatasaray, forma göğüs reklamı gelirini de katlayacak bir anlaşmanın eşiğinde bulunuyor. Sarı kırmızılılar 2014-15 sezonundan itibaren göğüs reklam gelirini 14 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Aslan'ın göğsüne 4 dünya şirketi talip. Son iki sezonda şampiyonlar ligi'nde elde edilen başarının yanı sıra Drogba ve Sneijder gibi yıldızlarla sponsorların dikkatini çeken Galatasaray'ın Türk Telekom ile olan 5 yıllık forma göğüs reklamı sponsorluğu 2013-2014 sezonu sonunda bitecek. 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla yeni firmalarla görüşme hakkı olan Aslan'a şimdiden cazip teklifler gelmeye başladı.

Kapıyı 10 milyon Euro’dan açacak Sarı kırmızılı formada görünmek isteyen Uzakdoğu'dan dünyaca ünlü iki elektronik firması, Ortadoğu'dan bir havayolu şirketi ve yine uluslararası bir enerji-petrol kuruluşu kulüple temasa geçti. 2008-2009 sezonunda yapılan anlaşma ile Türk Telekom firmasından forma göğüs reklamı karşılığında 10 milyon dolar yıllık gelir elde eden Galatasaray, gelirini yıllık 10 milyon Euro yani 14 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Aslan bu rakama imza atarsa Türkiye'de sadece forma göğüs reklam geliri en yüksek kulüp unvanını alacak olacak.

Yıllık sponsor geliri 50 milyon Dolar Diğer yandan Galatasaray'ın Seyrantepe'deki yeni stadının isim sponsoru olan Türk Telekom, 5 yıl daha daha adını koruyacak. 2011/2012 sezonunda yaklaşık 45 milyon dolar sponsorluk geliri olan Galatasaray Kulübü, son 3 sezonda gelen başarılarla gelirini 5 milyon dolar daha artırarak 50 milyon dolara çıkardı.

Sarı kırmızılı kulüp futbol takımının dışında kadın basketbol ve voleybol takımlarına da ilk kez sponsor temin etti.

Galatasaray

Mevcut: 5 milyon dolar

Gelecek olan: 14 milyon dolar

Fenerbahçe

15 milyon dolar

Avea kol reklamı geliri dahil

Beşiktaş

Mevcut: 3 milyon dolar

Gelecek sezon: 6 milyon dolar

Trabzonspor

3.7 milyon dolar

En pahalı göğüs reklamı Manchester United’ın

Galatasaray

Mevcut: 3.7 milyon Euro

Gelecek: 10 milyon Euro

Beşiktaş

Mevcut: 2.2 milyon Euro

Gelecek: 4.4 milyon Euro

Fenerbahçe:

11 milyon Euro*

Avea kol reklamı dahil.

Trabzon: 2.7 milyon Euro

Manchester United: 23 milyon Euro

Barcelona: 34 milyon Euro

Real Madrid: 29 milyon Euro

Bayern Munih: 28 milyon Euro

Chelsea: 23 milyon Euro

Milan: 14 milyon Euro