SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geleceğe damga vuracaklar!

İngiltere'de yayın yapan bir site gelecekte tamamlanması beklenen "10 çılgın stadı" tanıttı. Listede Beşiktaş'ın yeni stadı da yer aldı.

10 - VODAFONE ARENA: Besiktaş geleceği için tarihi bir anıt olarak kabul edilen eski zemin üzerine inşa edilen stadyum 41.000 seyirci kapasiteye ve 143 lüks locaya sahip olacak.
9) CSKA MOSKOVA STADI: 30,000 kişiye ev sahipliği yapacak stadyum göz kamaştırıcı bir gökdelene sahip. Gökdelenin amacı, Avrupa Kupası'nı modellemek için tasarlanmış.
8) ARENA DE SAO PAULO (CORİNTHİANS): 2014 Dünya Kupası ve gelecek yıllar için sanatsal bir mücevher. 48,000 kişilik Arena de Sao Paulo, muhteşem açık bir alana sahip. Stadyumun her iki tarafında havuzlar ve birçok üst düzey konaklama tesisleri mevcut olacak.
7) ARENA PANTANAL İN CUIABA: Şuan yapım aşamasında ve 42.000 kişilik kapasitesi ile dikkat çekiyor. Brezilyalı'nin güzelliği içerisinde İngiliz görünümü sağlıyor.
6) STADION SPARTAK (MOSKOVA): Yapılan ilk çalışmalarda yaklaşık 35.000 kişilik bir stadyum düşünülüyordu. Ama bu sayı, yaklaşan 2018 Dünya Kupası ile birlikte yukarı çıkarıldı. Daha sonra stadın kapasitesinin 43.000 kişi olmasına karar verildi.
5) ESTADİO BEİRA RİO: 50.000 kişi kapasiteli Estadio Beira Rio Dünya Kupası'nda ve sonrasında iltişamı ile göz kamaştırıyor.
4) NOU MESTALLA (VALENCİA): Valencia'nın yaşadığı finansal sıkıntılar nedeniyle yapımı sürekli ertelenen stadın nihayet 2015 yılında açılması planlanıyor. Valencia taraftarları 71.000 kişi kapasiteli statlarının açılışını dört gözle bekliyor.
3) STADE DES LUMİERES (LYON): 2016 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak statların belki de en dikkat çekeni. Lyon stadın inşaatı için 250 milyon Euro harcadı. Des Lumieres'in 2015 yılında açılması bekleniyor.
2) STADE VELDROME (MARSİLYA): Marsilya'nın tarihi Veldrome Stadı 2016 Avrupa Şampiyonası öncesi yenilenmeye ihtiyaç duyuyordu. Tesisin çatı ve kapasitesinin geliştirilmesiyle kapasite 67,000 kişiye çıkacak.
1) ALLIANZ PARQUE (PALMEİRAS): Kayaların arasında bir elmas! Palmeiras, Güney Amerika'nın en muhteşem futbol mabedini inşa ediyor. Lüks localar ve restaurantlarla beraber Allianz Park misafirlerini kendini evindeymiş gibi rahat hissettirmeye amaçlıyor.
REAL DE ÇALIŞIYOR: Sezon sonunda inşaatı başlayacak olan Yeni Bernabeu Stadı 2017'de hizmete girecek. Proje kapsamında üstü 15 dakikalık sürede kapanıp açılabilecek, yüksek teknoloji ile donatılacak. VIP salonları ve müzesi yenilenecek , ayrıca stat çevresine 200 yatak kapasiteli lüks bir otel, bir alışveriş merkezi ve 600 araç kapasiteli yer altı otoparkı yapılması da öngörülüyor.
BARCELONA'YA DA YENİ STAT: Kulüp yönetimi tarafından yapılan tanıtımda yeni Camp Nou’nun nasıl yapılacağı detaylarıyla ortaya kondu. 2017 Mayıs ayında başlayacak inşaatın 2021 Şubatı’nda biteceği belirtildi. Yenileme çalışmalarının sonrasında kapasitenin 105 bine yükseleceği kaydedildi. Öte yandan stadın içerisinde küçük bir stat daha olacağı ve özel olarak otoparkın da bulunacağı ifade edildi.
İNGİLİZ DEVİ MAVİLER: Premier League ekiplerinden Chelsea, Battersea Elektrik Santrali'ni satın alıp 60 bin kişilik stada dönüştürmeyi planlıyor...
ADANA STADYUMU: 102 dönüm arazı üzerinde kuruluyor. Proje aşamasında. 33 bin seyirci kapasiteli. Tribün altları spor salonu olarak değerlendirilecek.
ANTALYA STADYUMU: 136 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. 6 Aralık’ta ihalesi yapılacak. 33 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun hemen yanı başında 10 bin seyirci kapasiteli bir spor salonu ve 3 bin seyirci kapasiteli yüzme havuzu yapılacak.
GAZİANTEP ARENA: 103 dönüm arazi üzerine yapılıyor. 27 Aralık’ta ihalesi yapılacak. 33 bin seyirci kapasiteli. Tribün altları sporları ile değerlendirilecek.
BURSA’NIN TİMSAH ARENASI: Bursa Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle yapılıyor. 45 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun inşaatı büyük oranda tamamlandı. Tribün altları spor salonu olacak. Stadyum altında konferans salonları, kafeterya, alışveriş merkezi olacak.
ESKİŞEHİR STADYUMU: 166 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor.17 Kasım 2011’de ihalesi yapıldı. 33 bin seyirci kapasiteli. Tribün altları spor salonu olarak değerlendirilecek. Stadyum ES-ES’lilerin kırmızı-siyah çizgilerini yansıtıyor.
SELÇUKLU ESİNTİLERİ İLE DOLU KONYA STADYUMU: 42 bin seyirci kapasiteli. Tribün altlarında 12 adet bireysel branşlar için spor salonu bulunuyor. Konya Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle, arazi takası yöntemiyle yapılıyor. Stadyumun çevresinde olimpik bir yüzme havuzu, bir atletizm sahası, bir veledrom, bir adet spor salonu da yer alıyor. Klimalı stadyum olarak adlandırılıyor. 17 Ekim’de temeli atıldı. Su basmanı seviyesi büyük oranda çıkmış durumda.
MALATYA'NIN KAYISI STADYUMU: Stadyumun temeli 19 Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. 62 spor tesisi ile birlikte temeli atılan stadyum 65 dönüm arazi üzerine yapılıyor. Kaba inşaatı %10 civarında tamamlandı. 25 bin seyirci kapasiteli.
SİVAS’IN AKILLI STADYUMU: 160 dönüm arazi üzerine kurulan stadyumun ihalesi TOKİ tarafından 18 Haziran 2012’de yapıldı. 25 bin seyirci kapasiteli stadyum, Sivas’ın ağır kış koşulları dikkate alınarak inşa ediliyor. Kendi enerjisini ve suyunu üretecek stadyum Türkiye’nin ilk ekolojik akıllı stadyumu olacak.
TRABZON’UN DÜNYA HARİKASİ STADYUMU: Akyazı’da 795 dönüm deniz dolgusu yapılarak 458 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. 40 bin seyirci kapasiteli. Stadyumun tribün altları dâhil olmak üzere tüm etrafı bir spor kompleksine dönüştürülüyor.