SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Manchester City kulübünün Etihad Stadyumu’nu büyütmek için şehir planlama konseyine 12 Temmuz 2013’te yaptığı başvuru kabul edildi ve projeye izin çıktı. 62170’e çıkacak kapasitesiyle Etihad, Premier League’in Old Trafford’dan sonra en büyük stadyumu olurken Manchester kenti de ligin en büyük iki stadyumuna ev sahipliği yapacak.

2002’de Commonwealth oyunları için inşa edilen City of Manchester Stadium, ertesi yıl futbol stadyumuna dönüştürülmüş ve Manchester City tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Son iki sezondur 36 bin kombinenin tamamını satan ve 2009’dan beri maçlarında doluluk oranı %90’ın üstünde olan Manchester City kulübü, 2010’da stadyumun şehir yönetiminde bulunan hisselerinin tamamını satın almıştı. Ardından da geliştirme projeleri üzerinde çalışılmaya başlanmıştı.

ÖNCELİK UCUZ BİLETE

Kulüp, önceliği taraftarlarına daha ekonomik fiyata bilet satabileceği bölgelere verme kararı almıştı. Projeye göre stadyumun kuzey ve güneyinde bulunan kale arkalarındaki tribünlere ek birer kat çıkılarak bu tribünlere 6250’şer koltuk eklenecek ve planlandığı gibi daha ucuza bilet satılabilecek alanlar yaratılmış olacak. Bunlara ek olarak doğu ve batı tribünlerinde toplam 2000 koltukluk bir genişleme planlanıyor. Böylelikle 47620 olan kapasite 62170’e çıkacak.

Premier League’de en büyük stadyum, 75731 kapasiteyle aynı zamanda Avrupa’nın en büyük dokuzuncu stadyumu olan ve Manchester United’e ev sahipliği yapan Old Trafford. Ardından, 60338 kapasiteyle Arsenal’ın evi Emirates ve 52405 ile Newcastle United’e ev sahipliği yapan St James’ Park geliyor. Manchester City, 2015 yazında tamamlanması planlanan operasyonu bitirdiğinde ligin en büyük ikinci stadyumuna kavuşmuş olacak. Etihad şu anda Old Trafford ve Anfield’dan sonra en çok yabancı turist çeken üçüncü stadyum konumunda. Projeyle, stadyumda konser gibi futbol dışı etkinlikler için avantajlı bir duruma gelmek de amaçlanıyor.

l geliri elde ederken bu rakam Liverpool için yalnızca 52.1 milyon euro oldu.

(Totemspor)

 

Yayınlanma Tarihi:21:06,