SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yanlış yerde bir hakem

5 Şubat 2014

İLAVE çizgi hakemi uygulamasının ligimize gelmesini en çok isteyen ve destekleyenlerden biri bendim. Köşemde kaleme aldığım bir çok yazımda hem bu konuya değinmiş hem de Merkez Hakem Kurulu'na öneride bulunmuştum.Sonrasında MHK da bunun gerekli olduğunu anladı ve doğru bir kararla Süper Lig maçlarında uygulamaya geçtiler.

Yararlı oldu mu derseniz, bence faydası tartışılmaz. Bazı maçlarda bekleneni verememiş olsalar da bazı karşılaşmalarda öylesine katkı sağladılar ki, yardımları ile o maçları kurtardılar. Örneğin; ilk yarıda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde iki penaltıyı da çizgi hakemi verdirdi. Her sene çok konuşulan, topun çizgiyi geçtiği ya da geçmediği tartışmalarında ise doğruluk oranları tavan yaptı. En yakın örnek geçtiğimiz hafta sonu oynanan Beşiktaş-K.Erciyesspor maçında yaşandı. Vleminckx'in şutunda topun çizgiyi geçip geçmediği konusunda hakeme doğru kararı ilave çizgi hakemi verdirdi. Sezon içinde yaşanan bunun gibi bir çok örnek sayabiliriz.

Buraya kadar sıkıntı yok.Ancak hakemin diyagonalinde gelişen olaylarda, yardım etmekte yetersiz kaldıkları çok aşikar. İşte tartışmaların başladığı yer de burası zaten. Bana göre sebebi çizgi hakemlerinin durdukları yerin yanlışlığı. Eğer maçın hakeminin diyagonalinde olan kale çizgisi tarafında bulunsalar daha yararlı olacaklarına hiç şüphe yok. Çünkü zaten şu an çizgi hakeminin sorumluluk alanını gözlemleyen yardımcı hakemler var. Ayrıca bu şekilde bir uygulamayla hakemin diyagonalinde ‘Ölü bölge' bırakmış oluyorlar. Üstelik o alanı kontrol etmesi gereken müsabaka hakemi pozisyona uzak kaldığında ya da perdelendiğinde ise geçmiş olsun. Pozisyonu görme şansı sıfır.

Sık yaşanan bu gibi durumlara geçen haftadan bir çok örnek verebiliriz; Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında Gökhan Gönül'ün Erkan'a yaptığı penaltılık müdahaleye bakalım… Hatırlarsınız Kamil Abitoğlu ve diğer hakemler bu net ihlali yakalayamadılar. Çünkü hepsinin odaklandığı nokta ve bakış yönleri topun olduğu alandı. O nedenle ‘ölü bölge'de cereyan eden bu olayı göremediler. Oysa çizgi hakemi diğer kale çizgisi üzerinde olsaydı, büyük bir ihtimalle Gökhan bu müdahaleyi yapmayacağı gibi yaptığı zaman da yakalanacaktı.

Diğer maçlara baktığımızda; K.Karabükspor-Elazığspor maçında Eneramo'nun koluyla düzeltip aldığı top ve sonrasında gelen gol. Yine Torku Konyaspor-Sivasspor maçında Gekas'ın verilmeyen yüzde yüz penaltısı. Akhisar Belediye-Gençlerbirliği maçında Niasse'nin Petrovic'e müdahalesinde verilmeyen açık penaltı. Gördüğünüz gibi bu pozisyonların tamamı hakemlerin diyagonalinde gelişti ancak onlar devam dediler. Çünkü net olarak göremediler.

Sonuç olarak yapılan hatalar ve uygulamadaki eksiklikler gün gibi ortada. Bu öneriyi tavsiye ettiğim şekliyle Avrupa maçlarında uygulamış bir FIFA eski hakemi olarak, çok yararlı olduğunu bizzat kendim gördüm. Onun için bir an önce yöntem değişikliğine gidilmeli. Elbette bunu yapma yetkisi Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu'nda değil. Ancak en azından değişikliğin yapılmasının gerekliliklerini örnekleriyle IFAB'a (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) anlatarak, hakem hatalarının aza indirilmesi yolunda Dünya futboluna önemli bir katkı sağlamış olurlar.

Skor değil spor yazarlarına bakın

Türk sporunun en büyük sorunlarından birisi de skor yazarlarının bol oluşu. O nedenle Eskişehirspor-Fenerbahçe maçının skoruna bakarak yorum yazanlar sizleri sakın aldatmasın. Onlara baktığınızda, sanırsınız ki Fenerbahçe çok kötü bir oyunla yenilmiş, mahvolmuş, bitmiş gibi gelebilir. Ancak kazın ayağı öyle değil işte.

Bir gerçek var ki ortada o da; eksik oyuncularına rağmen Fenerbahçe'nin kolay teslim olmadığıdır. Evet kaybettiler fakat yine iyi mücadele ettiler ve maçı son ana kadar bırakmadılar. Hatta yakaladıkları çok önemli gol pozisyonlarını değerlendirmiş olsalar müsabakayı ilk yarıda lehlerine çevirirlerdi. Onun için bu skor kimseyi yanıltmasın. Fenerbahçe eğer bu tempo ve anlayışla devam ederse şampiyonluk ipini göğüslemeye en yakın takımdır.

Yiğit İncedemir'e hiç yakışmadı

Karabükspor-Elazığspor maçında rakibi Habib Sow sakatlık nedeni ile tedavi olurken, Yiğit İncedemir onu ayaklarından sürükleyerek oyun alanı dışına atmaya çalıştı. Sonrasında da Sow bunu kendisine yapan Yiğit'e tekme attı ve kırmızı kart gördü. Hakem Özgür Yankaya, Yiğit'e sarı kart gösterdi. Belki de kural gereği doğru yaptı ancak Yiğit bu davranışıyla tüm vicdanlarda kırmızı kartı hak etti. Ayrıca Sow'un yaptığı hareketin de savunulacak bir tarafı yok tabii ki.

Ancak eğer bir gün Yiğit kendisi sakatlıktan yerde yattığı sırada ona böyle davranılırsa, o zaman ne yapacak. Yüzü kızarıp utanacak mı çok merak ediyorum doğrusu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek