SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul Süper Amatör Lig Klasman Grubu ilk hafta maçında İFA Spor(İslam-Fazilet-Allah)– Sarıyer Yenimahallespor karşı karşıya geldi… İFA Spor taraftarları, seyircisiz oynanan karşılaşmanın 20. dakikasında stadının kapılarını açarak içeri girdi…

Selimiye futbol sahasını basarak tribünlerde bulunan yönetici ve oyunculara saldırdılar. Önce tribünde bulunan yöneticiler tartaklandı sonra da sahaya atlayarak oyunculara yöneldiler. Karşılaşmada görev yapan 5 emniyet mensubu olayları güçlükle önlerken Sarıyer Yenimahalle oyuncuları saha kenarındaki yedek kulübesinde 1 saat mahsur kaldılar.

Türkiye Futbol Federasyonu İstanbul İl Başkanı Yemen Ekşioğlu yaşananlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Ben maçlar sahada bitsin istiyorum ancak bu yapılanlar delikanlılığa sığmaz. İFA kesinlikle ceza alacak. Benim tüm iyi niyetime rağmen bunlar yapılıyorsa, ben de İl Başkanı olarak gerekeni yapacağım. Olacak şey değil, İFA'nın malzemecisi kapıyı bilerek açık bırakıyor ve taraftara yok gösteriyor ve ‘buradan sahaya girin' diyor.”

“2009 yılında Van'da Belediye Vanspor- Eyüpspor maçında yaşanılanların benzerini yaşadık. O olayda TFF'nin verdiği ceza emsal olabilir. Şimdi ben Hakem-Gözlemci ve Temsilci raporlarını bekliyorum. Bu saygısızlık ve terbiyesizlik beni çok üzdü. Yapan karşılığına da katlanır.”

“İki tane zibidinin yaptıklarını tüm İstanbul gördü. Bunun adı ahlaksızlıktır. Allah'tan Hakemlere bir şey olmadı. Şimdi ben İl Başkanı olarak her şeyi zorlayacağım. Çok sinirlendim. Futbol Müsabaka Talimatını didik didik edeceğim ve verilecek en büyük cezayı vereceğim. İFA'ya sesleniyorum, ligden ihraç dahi edebilirim yeter ki talimatta bunun karşılığını bulayım.”

“Yazıklar olsun bunu yapanlara. Emniyet gelmese, Çevik Kuvvet gelmese neler olacak? Şimdi kimse bana hikaye anlatamaz. Sen kalkacaksın, terör estirmeye çabalayacaksın, Sarıyer Yenimahallespor'un arabasının, otobüsünün camlarını parçalayacaksın. Maçı izlemeye gelenlerin, Selimiye halkının araçlarına zarar vereceksin. Selimiye Stadı'na zarar vereceksin. Ben de bu zararları tahsil ettiririm. Hiç yakışmadı olanlar.”

İFA Spor Başkanı Vedat Çağlar, olayları önlemek için mücadele ettiklerini belirtirken taraftarları anlayamadıklarını “Taraftarlarımız futbol tutkunu. Hafta sonları bir tek eğlenceleri futbol. Seyircisiz sahaya bile 4 otobüs geldiler. Elimizden birşey gelmedi. Bu cezalar ya para cezasına çevrilmeli yada güvenliği sağlam olan statlara verilmeli. Futbolseverlere ve sporseverlere en ağır ceza saha kapatmadır.Yazıktır.” yorumunu yaptı.

(HÜRRİYET)