SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AKP, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni dün TBMM Başkanlığına sundu. Teklifin “Olimpik Sporculara Yardım” başlığını taşıyan 11.maddesi, 2020 yılında yapılacak yaz ve kış olimpiyatlarına katılmak üzere 4 bin sporcunun yetiştirilmesini amacıyla, sporculara yardım yapılmasını öngörüyor.

YILDIZLAR ARASINDAN SEÇİLSİN ASGARİ ÜCRET VERİLSİN

Söz konusu düzenleme ile  olimpik ve paralimpik (engelli olimpiyatları) spordallarında, en az yıldızlar seviyesinde 4 bin sporcunun seçilerek, 2020 olimpiyatlarına hazırlanmaları hedefleniyor. Bu sporculara asgari ücretin net tutarını (846 lira) geçmemek üzere; yaş grupları, branş farklılıkları, sporcuların karşılaması gereken kişisel giderler gibi hususlar da dikkate alınarak, gerektiğinde farklı tutarlarda belirleme yapılmak suretiyle her ay harçlık ödenmesi öngörülüyor.

Yine bu sporcuların spor amaçlı iaşe (beslenme), ibate (barındırma) ve yol giderlerinin de devlet tarafından karşılanması teklifi getiriliyor. Bu harçlıklar ve yardımlardan ‘damga vergisi' dışında hiçbir kesinti yapılmaması ve hiçbir şekilde haczedilemeyeceği hükme bağlanıyor.

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:18:43,