SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği’nin (FIBA) Genel Kurul Toplantısı bugün İspanya’da başlayacak.

Barcelona kentinde gerçekleştirilecek toplantıda, 2014 FIBA Dünya Şampiyonası’na “wildcard” ile katılacak son 4 ülke de açıklanacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, İspanya’nın evsahipliği yapacağı 2014 FIBA Dünya Şampiyonası’nda yer alacak son 4 takımın Barcelona’da gerçekleştireceği toplantıda belirleneceği bildirildi.

Kıta şampiyonalarında organizasyona katılım hakkını elde edemeyen ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 15 aday ülkeden 4’ünün, FIBA Yönetim Kurulu’nun vereceği karar ile wildcard alarak Dünya Şampiyonası’nda yer alma şansını yakalayacağı ifade edildi.

2013 yılında düzenlenen kıta şampiyonalarında dereceye giremeyerek Dünya Şampiyonası vizesini alamayan wildcard adayı ülkeler şunlar:

Almanya, Bosna Hersek, Brezilya, Çin, Finlandiya, İsrail, İtalya, Kanada, Katar, Nijerya, Polonya, Rusya, Venezuela, Yunanistan, Türkiye.

Bu arada, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in başkanlığındaki heyet de bu kritik toplantı öncesinde son temaslarını gerçekleştirmek üzere İspanya’ya gitti.

Bir kıtadan en fazla 3 takıma wildcard verebilen FIBA, konuyla ilgili kararında ülkenin ekonomik ve basketbolun ülke genelindeki durumunun yanı sıra basketbol maçlarının yayınları, seyirci sayıları; ülkenin, FIBA’nın pazarlama ve sponsorluk faaliyetlerine ne derece yatkın olduğunu da dikkate alacak. Tüm bunların yanı sıra, wildcard alacak ülkenin, ev sahibi ülke için olan öneminin de karar aşamasında önemli rol oynayacağı kaydedildi.