SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Haram lokma benim ve çocuklarımın boğazından geçmemiştir, diye açıklama yapan Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Ümit Özat, Star gazetesinden Gökçe Bayraktar Yıldırım’a konuştu.

Özat, kimseye haksızlık yapmamaya çalıştım. Ama FB’den ayrılırken ki Ümit ne ise ben hala o’yum! İnsanlar değiştiyse bilemem. 6 yıldır herkes Aziz Yıldırım’a biat ederken ben karşısındaydım. Ben bugün 3 gün sonra hapis yatma ihtimali olan adamın yanındayım! Mağdur adamın yanındayım, güçlünün değil! Hapis yatmayı asla hak etmiyor Aziz Yıldırım, dedi.

İŞTE ÖZAT’IN STAR’A VERDİĞİ RÖPORTAJDAN İLGİLİ BÖLÜM:

“FB BAŞKANI AZİZ YILDIRIM LAZIM DEĞİL BANA, AĞABEYİM OLARAK KALSIN SADECE!”

Aziz Yıldırım’ın suçsuzluğuna inanıyor musunuz?

Adımın Ümit olduğu kadar inanıyorum suçsuzluğuna! Bu işin şike davası olmadığına inanıyorum! Bir tape var, ikinci ligde X bir kulübün başkanı “maç tamam, hallettik” diyor telefonda, kaç paraya hallettin diyorlar sonra konuşuruz diyor, mahkemede bu konuşma soruluyor, adam şaka yaptım diyor ve beraat ediyor. Onun beraat ettiği bir yerde sen diğerlerinde şike olsa da var diyemezsin ki! Adaletli bir yargılama olduğuna inanmıyorum.

Yani Aziz Yıldırım mağdur olmasaydı yanında olmayacak mıydınız?

Evet olmayacaktım! Asla! Mehmet Ali Aydınlar TFF başkanlığını bırakınca onu aradım. Başkanlığı bırakmasaydınız asla aramazdım sizi, çünkü sizden bir beklentim olduğunu düşünmenizi istemem dedim. Ona sizin yanınızda dostunuz yok dedim. Ben eğer yanınızda olsaydım, size asla o imzayı attırmazdım dedim. Şayet şike olsaydı bile, bir Fenerbahçeli olarak, kendi kulübüme böyle bir şey yapamam diyip istifa etmeninizi önerirdim, çünkü haklı olduğunuzu düşünseniz bile FB’ye karşı böyle bir şey yaptığınız için ihaleyi sizin üstünüze yıkarlar dedim. Ben Fenerbahçeli doğmadım ama Fenerbahçeli öleceğim. Amaçlanan FB’yi yönetmek değil Aziz Yıldırım’ı göndermek. İnanın bana Aziz Yıldırım giderse kulüp geçmişe döner. Mehmet Ali Aydınlar Alex’e iade-i itibar vereceğini söylüyor, adam zaten 10 yılda 30 milyon Euro kazandı, neyin iade-i itibarını vereceksin? Erol Tugay’a verdin mi? Adam açlıktan öldü! Sedat Balkanlar’ın ailesinin maddi desteğe ihtiyacı var mı diye düşündün mü? Selçuk Yula’nın ailesi ne durumda sordun mu? Bunlara iade-i itibar dersen anlarım, ama Aziz Yıldırım’la problemi olan adam üzerinden vuruyorsan, o zaman ben senin samimiyetine inanmam! Dava süreci bitince, başkan temizlensin (ben temizleneceğine inanıyorum) başkanı en başta eleştirecek kişi ben olacağım! Aziz Yıldırım döneminde ne FB’den ne Başkan’dan hiç bir görev beklentim yok! Başkanla kırgınlığımızın kim tarafından yaratıldığını çok iyi biliyorum. İsmi bende kalsın, ama başkan da onu “bildi”! Bana FB Başkanı Aziz Yıldırım lazım değil, ağabeyim olarak kalsın sadece! Eski kaptan yazan da büyük kaptan yazan da aynı insandır. Ben hep aynı Ümit’im! Aziz başkanın başına gelenler Ali Şen’in de Mehmet Ali Aydınlar’ın da başına gelseydi onların da yanında olacaktım.

“DÜNYA FUTBOLUNDA KULÜBÜ TARAFINDAN RESMEN AÇIKLANAN İLK TÜRK KAPTANIM”

Aziz Yıldırım aklanınca sizi yine Aziz Başkan’ı eleştirirken mi göreceğiz?

Aziz Yıldırım bu işlerin içinden hayırlısıyla sıyrılsın yavaş yavaş kendimi çekeceğim onun yanından. Benim kültürüm belli, ben güçlünün yanında olmam mağdurun, zayıfın, haksızlığa uğrayanın yanında olurum. Koluma takım kaptanlığı bandını takan Aziz başkandır, o istemeseydi olamazdım! Aziz Yıldırım FB’nin 100. yıl şampiyonluğunu yaşamama vesile oldu, o benim başkanımdır! Dünya futbolunda bir kulüp tarafından resmen açıklanan ilk Türk kaptan benim! 1. kaptan sakatlandı, 2. kaptan da gelmedi diye 3. alternatif olarak kaptan seçilmedim. Bunu herkes bilecek!

“ŞİKE SUÇUNDAN HAPİS YATMAYI KÖKÜNE KADAR YANLIŞ BULUYORUM”

Şike sürecinde FB’yi tamamen temiz buluyor musunuz?

Aziz Yıldırım’ın güzel bir sözü var; “Biz herkes kadar temiziz” der. Bu cümle; herkes ne yaptıysa biz de onu yaptık demeye de girer, biz yapmadık demeye de girer. Ama cümlenin içeriğini Başkan’a soracaksınız. Gelinen süreçte artık kimse bunun şike davası olduğuna inanmıyor.

Sizce Fenerbahçe bu lekeden nasıl kurtulacak?

Güzel soru sordun bak şimdi! FB’nin bu lekeden kurtulmaya ihtiyacı yok ki! Zaten FB’liler bunu bir leke olarak görmüyorlar haklı olarak. FB’liler af da istemiyor, bizi kurtar da demiyor çünkü biz şike yapmadık diyorlar! Diyelim ki şike var, mahkemeye herkes çıkıyor da, teşvik alan oyuncu niye çıkmıyor? Şike tek başına yapılmaz ki! Teşvik alan oyuncunun futbol hayatını bitireceksin. Niye kimse şike yapan oyuncular nerede demiyor? Hangi oyuncuysa bilinsin ki başka bir takıma gitmesin. Sportif bir şeyden hapis yatılır mı? Şike suçundan hapis yatmayı köküne kadar yanlış buluyorum.

Kaynak: Star Gazetesi

Yayınlanma Tarihi:13:47,