SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Basın Sözcüsü Prof. Dr. Mete Düren, UEFA’nın TFF’ye başvurarak, Yargıtay’ın şike davası hakkında kişilere verilen ceza kararının tercümesini istemesini “normal prosedür” olarak değerlendirdi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Düren, sürecin son derece normal geliştiğini vurgulayarak, “UEFA’nın klasik prosedürlerinden biri. Yargıtay’ın kararı gibi, TFF kanalıyla alınan kararların da tercümesini isteyebilirler. Herhangi anormal bir durum ile karşı karşıya değiliz. Gerekli çalışmalar yapılıyor. Yargıtayın kararı İngilizceye çevrilecek ve kendilerine ulaştırılacak” diye konuştu.

TÜRKER ARSLAN’IN GÖRÜŞLERİ

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) Hakimi ve Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun eski Başkanı Türker Arslan da, UEFA’nın bu talebinin altında herhangi bir anormallik aranmaması gerektiğini savundu.

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Arslan, UEFA’nın şahıslara verilecek cezayı belirlemek için bu yola başvurduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“UEFA’nın, Yargıtay’ın şike suçundan ceza almış şahıslarla alakalı verdiği onama kararını görmek istemesinin altında bir tek neden var, söz konusu şahıslara verecekleri cezayı saptamak için bu yola başvurdular. UEFA, şike için ceza verirken kulüpler ve şahısları ayırmıştır. Kulüpler merak etmesin, herhangi bir ekstra ceza almayacaklar. Fenerbahçe ve Beşiktaş için verilen hükümler 1 iken 2, 2 iken 1 olmaz. Yalnızca dönemin yöneticileriyle alakalı bir hüküm verilecek, bunun için de Yargıtay kararının incelenmesi gerekecek, bu son derece normal.”

UEFA’nın Yargıtay kararını incelemesinin ardından en geç bir ay içinde vereceği cezaları açıklayacağını öne süren Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye Futbol Federasyonu, yargıtay kararını İngilizceye çevirtecek ve UEFA’ya ulaştıracak. Fakat UEFA, bununla yetinmeyecek. Kararın Türkçe yazılmış metnini de isteyip, kendileri de tercüme ettirecek. Benim öngörüm, en geç bir ay içerisinde şikeden suçlu bulunan şahıslar hakkında hüküm verecekler. Altını çizmekte fayda var, kulüplerin cezası kesinleşti, dolayısıyla yeni bir ceza almayacaklar.”

Yayınlanma Tarihi:14:31,