SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Orman’dan samimi açıklamalar

Beşiktaş başkanı Fikret Orman, verdiği röportajda sezona iyi başladıklarını ancak Galatasaray maçının takımlarının üstünden silindir gibi geçtiğini söyledi.

Güncellenme: 16:46, 31/01/2014
Orman’dan samimi açıklamalar

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’a siyahbeyazlı takımın ligdeki durumundan memnun olup olmadığını sorduk… Liderle arasındaki 14 puanlık farkın kapanacağına inanıp inanmadığını… Başkan Orman, “Hayat uzun bir maraton, ilk 100 metreye değil, son 100 metreye kimin nasıl gireceğine bakmak önemli” dedi ve ekledi: “Fenerbahçe en yakın rakibinden 10 puan önde olabilir. Lig bitti mi? Şampiyon oldu mu? Olmadı… Herkes ‘şampiyon’ diyor ama daha 16 maç var. Herkes kendince bir hesap, kitap yapıyor ama şu unutuluyor; Allah’ın da bir hesabı var… Sivasspor da müthiş bir performans sergiliyor mesela. Roberto Carlos’la iyi işler yapıyorlar. Onların da bu yarışta gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.”

BU KADAR YENİYLE VE STATSIZ ZOR

Başkan Orman, bir maçı eksik futbol takımının liderle arasındaki 14 puanlık farkı her şeyin “Yeni” olmasına bağladı. “Yeni bir yönetim var. Yeni bir teknik direktör getirdik. Yeni bir sportif direktörümüz var. 11 yeni futbolcu. Hatta yeni bir kulüp doktoru. Bu kadar yeni bir arada ve yeni stadı olmadan bir şey çıkarmak zor.

G.SARAY SİLİNDİR GİBİ BİZİ EZİP GEÇTİ

Bir de yaşadığımız Galatasaray maçı var ki sezona iyi bir başlangıç yapan “Dream Team”in üzerinden silindir gibi geçti. Maçın kaybedilmesi bir tarafa, olay çıktı, ceza aldık. Maçlarımızı kadınlara oynadık. Tüm bunlara rağmen bir maçımızın eksik olduğunu da düşünürsek ikinci sıradaki Galatasaray’la aramızdaki puan farkı 4. Kasımpaşa maçını kazanırsak fark bir olacak.

STATLA KAFA KAFAYA GELECEĞİZ

Vodafone Arena’nın bitimiyle beraber iki büyük kalma mevzu da tarihe gömülecek. F.Bahçe ve G.Saray’ın yıllık gelirleri 400-450 milyon TL. Beşiktaş’ın yıllık geliri ise 140 milyon TL. Yarıştığımız rakiplerimiz bizden 3 kat fazla gelire sahip. Stat bitince gelirimiz 450 milyon TL’ye gelecek. Böyle olunca da yarışta kafa kafaya geleceğiz. Beşiktaş’ın derdi, sıkıntısı çok. Göreve geldiğimden beri borçlarla, hacizlerle boğuştuk ama bitirdik. 1 kuruş bonservis borcumuz yok. Maaşlar tıkır tıkır yatırılıyor. Transferi yaparken de bu nedenle çok ince düşünmemiz gerek.”

EL Mİ YAMAN, BEY Mİ YAMAN GÖRECEĞİZ

Fikret Orman için en önemli konu Vodafone Arena’nın Ağustos ayına yetiştirilmesi… “Orman’a, spor yazarı ve yorumcu Şansal Büyüka’nın “Beşiktaş’ın yeni stadı 29 Ekim’e yetişsin kafamı keserim” sözlerini hatırlatıyoruz. İşte cevabı: “Şansal Bey’in yazdıklarını duvarlara astım. Futbolculara motivasyon için böyle şeyler yapılır ben stat inşaatında çalışan işçiler için yaptım. Şansal ağabeyi astırmayacağız ama bu stadı da vaktinde bitirmek için her şeyi yapacağız. El mi yaman bey mi yaman göreceğiz. Aslında hoş da bir tartışma oldu. Bu durumdan rahatsız değilim.” Stat konusunda yaşananları mucize olarak nitelendiren Orman, süreci şöyle anlattı: “Stadı yapmak için izni almak tam 1 yıl sürdü. Buna rağmen “İzin almadılar” dediler, tek tek belgeleriyle açıkladık. “İnönü Stadı’nı yıkamaz” dediler, yıktık. “Stadı yapacak parayı bulamaz” dediler Vodafone ile anlaştık. “Stadın altından şehir çıkacak” dediler, hafriyat bitti bir şey çıkmadı. “Su çıkacak” dediler. O da yok. Beşiktaş’a kendi paramızla eser yapıyoruz ve bütün emeği biz harcıyoruz. Sevgi lazım.. Stadı bitirmemiz gerek ki kulüp olarak ayağa kalkabilelim.

HUKUK VAR KANUN VAR

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’a F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın son divan kurulu toplantısında yaptığı “Havuzdan çıkarız” çıkışını sorduk. Orman’ın cevabı net oldu: “Hak var, hukuk var, kanun var. Ortada bir sözleşme var. Kulüpler demiş ki, bizim adımıza görüşmeleri yapma hakkı TFF’dedir. Aziz Bey çıkarsa niye çıkıyorsun, kalıyorsun demeyiz.”

ÖNDER ÖZEN VE BİLİC PROJEDİR Bu konuda profesyonel bir hamle yaptık. Eleştiriler olabilir ama bizim onlara ve takıma desteğimiz sonuna kadar sürecek.

İbrahim Toraman ve Sezer olayı kapanmıştır. Bilic, benim yapılanmam içerisinde artık Toraman’a ve Sezere yer yok diyorsa buna saygı duyarız.

FERNANDES VE ALMEIDA KONUSUNDA GİRİŞİMLERİ YAPTIK

Anlaşma zemini sağlanamadı. Aldıkları paranın hakkını vermeleri gerek. İstatistikleri ortada. Fernandes, Rusya takımına imza attı mı bilmiyorum ama attıysa yolu açık olsun.

Bu sene Türk oyunculara yatırım yaptık. Önümüzdeki sezon yabancı oyunculara yatırım yapacağız.

BEŞİKTAŞ TARAFTARINI Mahkemeye vermedik. Kulübün ceza almasına neden olan ve gerçek Beşiktaş taraftarını cezalandıran kişilerden şikayetçi olduk.

LOCALAR İÇİN 12 Şubat’ta lansman yapacağız. 147 locanın 19’unu sattık. 60 milyon dolar gelir bekliyoruz. Ömer Sabancı bir locaya 3 yıl karşılığında 850 bin dolar ödedi. Localardan sonra VİP, 1903 Tribünü ve kombine satışları başlayacak.

SPONSORLUKLARDA Gerekli güven ortamını oluşturduk. 1-2 branş dışında her yere sponsor bulduk. Bu da oluşturduğumuz güvenin eseri.

G.SARAY YÖNETİMİNE Stat konusunda tabii ki kırgınım. Ama Fenerbahçe’ye bir kırgınlığım yok. Onlar en baştan itibaren çok açık oldular.

ABD’DE BİLE RONALDİNHO’YU SORDULAR

Ronaldinho’yu alsaydık Türkiye’ye gelmiş en büyük transfer olacaktı. Adam bir fenomen… Kazandığı kupalar ortada. Dünya üzerinde 8 milyon takipçisi var. Ama olmadı. Böyle bir yıldızı alırken önce parayı düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Taraftara hak veriyorum. Ben de taraftar olsam Ronaldinho gibi bir yıldızı takımda görmeyi çok isterim. Ama yönetim de olunca tüm dengeleri düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Amerika’ya gittim, “Kimse beni tanımaz rahat rahat dolaşayım” dedim. Gözümde gözlükler, bir kaç gün traş olmamışım sakallıyım, kafamda şapka, şortumla bisiklete biniyorum. Biri bağırıyor; “Başkanım başkanım Ronaldinho’yu alıyor musunuz?” Ronaldinho’dan Amerika’da bile kurtulamadım anlayacağınız.

(sabah)

Yayınlanma Tarihi:09:46,