SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Akşam gazetesinin haberi şöyle; Yeni Özkartalspor’dan 1996 yılında Florya’ya adım atan ve G.Saray’da 18 yılını tamamlayan Sabri Sarıoğlu, yuvadan ayrılmaya hazırlanıyor. Roberto Mancini’nin teknik direktör olmasından sonra İtalyan hoca ile bir türlü yıldızı barışmayan Sabri, son günlerde açıklamaları ile bunu adeta doğruluyor. 2001’den beri A takımda yer alan ve Mancini tarafından kaptanlığı da alınan Sabri, son kupa maçında Elazığspor’a bir gol attı. Ancak maçın ardından yaptığı konuşmada, “İleride ne olur bilemem. Ben burada olsam da olmasam da G.Saraylı Sabri olarak kalacağım” ifadelerini kullanan Sabri, ayrılığı doğruladı.

AZ DAHA KÜÇÜK DİLİNİ YUTUYORDU

Peki gerçekte ne oldu? Hemen anlatalım… 1 Ekim 2013’de Mancini, CEO Lutfi Arıboğan’ın bulunduğu törenle imzayı attı. İtalyan hoca ardından çalışmalara başladı. 3 gün sonra Juventus maçı vardı ve Mancini bu maçtan beraberliği kopardı. Ardından oynanan Akhisar maçında ise rotasyona gidip Sabri’yi orta sahanın sağında oynattı. Sabri’ye 45 dakika dayanan Mancini, tecrübeli oyuncuyu pek de beğenmedi. Ardından zaman zaman Sabri’yi oynatan İtalyan hoca, 1 aylık dönemi tamamladıktan sonra futbolcularla ilgili net tavrını koydu. Yakın çevresine ise Sabri için, “İtalya’da 3. ligde bile oynatmazlar, bu nasıl futbolcu?” diye sitem etti.

YERLİLERİ FAZLA BEĞENMİYOR

Mancini, Sabri’nin ne ortalarından ne hırsından ne yeteneğinden ne de pozisyon alışından memnun değildi. Ancak belki mecburiyetten belki kaptanlık pazubandına saygıdan Sabri’yi sıkıştığı her zaman oynattı. Hem de sağ bekte değil, sol bekte, sağ açıkta, orta sahada, ortanın solunda… Yani imdada hep Sabri yetişti ama Mancini’nin bu fikri de pek değişmedi. Aslında Mancini sadece Sabri ile ilgili değil, diğer oyuncularla ilgili de yakın çevresine görüşlerini anlattı. İtalyan, “Muslera, Melo, Sneijder, Drogba çok önemli oyuncular. Yerli oyuncu sıkıntısı ise büyük. Benim takımımda çok fazla sayıda üst düzey yerli oyuncu yok” görüşünü sık sık dile getirirken bu olumsuz görüşten en büyük payı Sabri almış oldu.