SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Körüstan, sözleşmesi olmasına rağmen takımdan ayrılarak ülkesi Arjantin’e giden Pablo Martin Batalla ile ilgili, “Çin kulübünden 2 milyon 700 bin avroluk bir teklif geldi, kabul etmedik. Teklifi 3 milyon avroya çıkardılar, biz onu da kabul etmedik” dedi.

Bursaspor Kulübü Olağan Divan Kurulu’nun 35. toplantısı, Başkanlık Kurulu Başkanı Kadir Şankaya’nın başkanlığında 388 üyeden 82’sinin katılımıyla Hilton Otelde gerçekleştirildi.

Kulüp Başkanı Erkan Körüstan, toplantıda yaptığı konuşmada, ligin ilk yarısında sıkıntılı bir dönem geçirdiklerini, 24 puanda kaldıklarını söyledi.

Daha fazla puan toplayabileceklerini fakat bunu gerçekleştiremediklerini anlatan Körüstan, “Transferde eksik kaldığımızı düşünüyorum. Bir santrfor, bir orta saha oyuncusu alabilseydik ilk yarıyı 30-32 puanla bitirebilirdik ama burada bizim de bazı gerekçelerimiz vardı. Elimizde 55 futbolcu vardı. Yabancı oyuncu kontenjanına takıldık. Elimizdeki santrforlara güvenerek büyük hata yapmışız” diye konuştu.

Körüstan. göreve geldiklerinden itibaren en büyük kazançlarının takımın teknik direktörü Christoph Daum olduğunu vurgulayarak Alman teknik adam ve ekibine teşekkür etti.

YENİ TRANSFERLER Ligin ikinci yarısında daha güçlü bir Bursaspor oluşturmak amacıyla ara transfer döneminde bazı oyuncuları kadroya dahil ettiklerini vurgulayan Körüstan, şunları söyledi:

“Fernandao’yu sezon başında Daum çok istemişti. Yabancı kontenjanındaki zorluklardan dolayı alamamıştık. 1,5 sene kiraladık. 6 aylık süreler zarfında kiralık anlaşma yaptık. Bu oyuncuya 6 ay sonra müşteri çıkarsa kulübü bizden alabilir. 400 bin dolar vereceğiz futbolcuya. Kulübüne 5 milyon avro verirsek oyuncu bizim olacak. Caja’yı 250 bin dolar vererek kiraladık. Beğenirsek sezon sonunda 1 milyon 100 bin dolar vererek alabiliriz. Trabzsonspor’dan Volkan Şen’i uzun uğraşlar sonucu 1 milyon 250 bin avro artı KDV ile aldık. Giresunspor’dan kaleci Onurcan’ı 400 bin TL bonservis bedeli ödeyerek aldık. Kartalspor’dan Ethem Ercan Pülgir’i sıfır bonservisle aldık. Bekir Yılmaz’ı Manisaspor’dan 950 bin lira bonservis bedeli ile aldık. ‘6 ay sonra sözleşmesi bitiyor, niye aldınız’ diyorlar ama almazsak ‘6 ay sonra niye bunu almadınız’ diye de eleştirilebilir. Oğuz Han Aynaoğlu’nu 100 bin avro bonservis bedeliyle aldık. Taşkın Çalış’ı sıfır bonservisle aldık. Sercan Yıldırım’ın durumu çok farklı, ‘Bursapor’da yeniden doğmak istiyorum’ dedi. Sezon sonunda almak istersek 1,5 milyon avro karşılığı alacağız. Fakat bu kesin rakam değil. Sezon sonunda oturup Galatasaray ile anlaşabiliriz. Sercan, çok büyük fedakarlıkla geldi. Galatasaray’dan çok büyük para alabilecekken geldi bize boş mukaveleye imza attı.”

Körüstan, Bursaspor Kulübü’nün ne Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı ne de bir kulüple bir kavgasının olmadığını, kendisinin de şu an tüm kulüp başkanlarıyla arasının iyi olduğunu ifade etti.

KALICI GELRİ PROJELERİ Başkan Körüstan, yönetim kurulu olarak Bursaspor’a kalıcı gelir getirecek projeler hazırladıklarını bunu da yakın zamanda açıklayacaklarını anlattı.

Bu konuda biraz geciktiklerini dile getiren Körüstan, şunları kaydetti:

“Zamanı geldiğinde açıklayacağım. 2015’in mayıs ayının sonuna doğru Bursaspor Kulübü’nün bırakın borcunu kasasında çok büyük paralar olacak projelerimiz var. Bir ikisi 10 gün içinde hayata geçecek. Bunların selameti açısından açıklamak istemiyorum. Bir divan daha isteyeceğim. Bursaspor’un kasasına yıllık 10-12 milyon dolar koyacak, 60-70 milyonunu hemen nakde çevirecek çok ciddi projelerimiz var. Hazırlayıp belediye başkanımıza sunduk. ‘Hepsine imza atıyorum, yapın. Bugüne kadar proje ile bana gelmediler, hep para istediler’ dedi. Ayrıca stattan da çok ciddi gelirler olacak. Biz, canla başla çalışacağız, takdir Allah’ın.”

PABLO MARTİN BATALLA’NIN DURUMU Körüstan, bir divan üyesinin sözleşmesi devam etmesine karşın takımdan ayrılarak ülkesi Arjantin’e giden Pablo Martin Batalla’nın durumuyla ilgili sorduğu bir soruya ise “Batalla ile ilgili Çin Kulübü’nden 2 milyon 700 bin avroluk bir teklif geldi, kabul etmedik. Teklifi 3 milyon avroya çıkardılar, biz onu da kabul etmedik. ‘Ciddiye alacağımız bir teklifle gelin’ dedik. Bilmiyoruz neyle gelirler. Bizim bu sezon için Batalla’ya ödeyeceğimiz para yok. 31.12.2014 sonuna kadar alacağı bütün parayı ödedik. Söylendiği gibi Battalla için bize sezon başında 10 milyon avroluk teklif gelmedi. Bu onların menajer oyunları” yanıtını verdi.

Toplantıda ayrıca, Bursaspor Kulübü genel kurul üyeliğinde 25 yılını dolduran 9 üye divan kurulu üyesi oldu.