SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu tarafından Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrar edilmesi yönünde alınan kararın Tahkim Kurulu’nca onanmasına sert tepki gösterdi.

Hasan Hilmi Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüp olarak bu konuda çok fazla şey söyleme niyetinde olmadıklarını ancak kendi kanaatinin olumlu olmadığını vurguladı.

Tahkim Kurulu’nu TFF’nin noteri gibi çalışmakla suçlayan Öksüz, “Bu kurul, Tahkim Kurulu gibi değil, TFF’nin noteri vazifesini görüyor. TFF’den ne geliyorsa onaylıyorlar. Hukuk içinde verilen savunmalara göre karar almıyorlar. Kulübümüze gönderilen açıklama, sadece TFF’nin verdiği kararın uygun olduğunu ve talebimizin reddedildiğini içeriyor” dedi.

Kulüp olarak Tahkim Kurulu’na gönderdikleri itiraz dosyasının, uluslararası spor mahkemelerinde alınan kararlardan ve görüşlerden oluşan bir savunma içerdiğini dile getiren Öksüz, “Bize hiçbir gerekçeli karar verilmiyor. Savunmamızda ne tip eksiklikler olduğuyla ilgili, TFF kararının ne yönden hukuka daha uygun olduğu şeklinde hiçbir bilgilendirme yok. Böyle olmayınca da noter durumuna düşüyorlar. Hukuk muhakemeleri içinde çalışmayan bir kuruldan da ancak böyle bir karar beklenir” ifadelerini kullandı.

“FUTBOL ADINA ACINACAK BİR DURUMUMUZ VAR”

Alınan kararlarla ilgili olarak, “Futbol adına acınacak bir durumumuz var” değerlendirmesinde bulunan Hasan Hilmi Öksüz, şunları söyledi:

“Hakem verdiği kararda ısrarlı. Merkez Hakem Kurulu verdiği kararda ısrarlı. TFF ise hiçbir gerekçe göstermeksizin, en üst kurum olduğunu söyleyerek maçın tekrar edilmesine karar veriyor. Biz şimdi bunun nesini tartışalım. Bunu Türk futbol kamuoyunun tartışması lazım. Hukuk adına iyi bir iş mi yapıyorlar? Öyleyse gerekçeli bir karar yayınlayarak, bizim dosyamızın eksikleri, TFF’nin kararının doğruları aktarılmalı. Mevcut durum kesinlikle bir muhakeme usulü, hakkaniyet usulü değildir. Bizde, ‘Körler sağırlar, bir birini ağırlar’ diye bir atasözü vardır. Türk futbolunun geleceği adına bundan sonra alınacak kararlara nasıl güvenilir bilemiyorum.”

“KONUYU FIFA VE UEFA’YLA PAYLAŞABİLİRİZ”

Öksüz, Kasımpaşa-Beşiktaş maçıyla ilgili TFF’nin hukuk kurullarının aldığı kararı, FIFA ile UEFA’yla paylaşma istekleri olduğunu vurguladı.

Bu fikrin kendisine ait olduğunu ve yönetim kurulunda gündeme getireceğini söyleyen Öksüz, “Elimizdeki bu savunma dosyasını tüm detaylarıyla, güçlendirerek FIFA ve UEFA’ya bilgi amaçlı vermek istiyorum. TFF’nin nasıl bir karar aldığının ve bizim rahatsızlığımızın bilinmesi adına bunu yapmalıyız. Eğer yönetim kurulu olarak da uygun görürsek, böyle bir yola başvuracağız” şeklinde konuştu.

“BEŞİKTAŞ’IN YENİ BAŞKANINI BASKISI, ESKİ BAŞKANINI ETKİLEDİ”

Hasan Hilmi Öksüz, alınan kararla ilgili olarak Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve siyah-beyazlı kulübün eski başkanı olan TFF Başkanı Yıldırım Demirören’i eleştirdi.

“Beşiktaş’ın yeni başkanının yaptığı baskılar, kulübün eski başkanını etkiledi ve böyle bir karar çıktı. Kendilerine hayırlı olsun” ifadelerini kullanan Öksüz, “Şimdi alınan karar doğrultusunda çıkıp maçımızı tekrar oynayacağız. Futbol sahada oynanıyor ama sahada kazandığınız hakkınız, masada değiştiriliyor. Almanya’da hakemin kale dışından filelere giren top için gol kararı vermesinde dahi federasyon hakeme destek verdi ve farklı bir uygulamaya gitmedi. Bizim federasyonumuzun uygulaması ise ortada” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:13:33,