SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geç bile kalındı

29 Ocak 2014

TÜRKİYE Futbol Federasyonu çirkin ve kötü tezahürat konusundaki disiplin talimatının ilgili maddesinde değişikliğe gitti. Bu maddenin eski hali; ‘stadyumlarda toplu olarak ve devamlılık arz eden şekilde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması yasak' iken; artık devamlılık kıstası göz önünde bulundurulmadan yaptırım uygulanabilecek.

Hakemlik dönemim ve Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği genel başkanlığım sırasında TFF yöneticilerine bu maddenin değiştirilmesi gerektiğini çok kez söylemiştim. Çünkü kötü tezahüratın ya da aşağılayıcı eylemin süresi olmaz. Küfür ‘küfür'dür. Uzunu kısası olmaz.

Burada tartışılan konu, toplu bir şekilde ve organize olan bir eylemin karşılığının cezasız kalmasıydı. Nitekim talimatın daha önceki hali fazla işe yaramayıp bugüne kadar gelindi. Üstelik tribünler organize ve belirlenen süreyi geçmeyen tezahüratları ile bu maddenin açığından yaralanma yolunu seçti. Sonucunda da değişen pek bir şey olmayınca değişiklik kaçınılmaz oldu.

Onun için TFF Başkanı Sayın Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları bu değişikliği son derece yerinde buluyorum. Daha önce cesaretle aldıkları Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrar kararının yanına, böylesine önemli bir değişikliği eklemiş olmaları Türk futbolunun her zaman yararına olacak ve sorunlar çözülecektir. Almış oldukları bu kararlarla ikinci yarıya en iyi başlayanın federasyon olduğunu da görmüş olduk. Darısı daha önce yaptıkları hataları düzeltmeye olsun.

Engin Baytar'ın örnek davranışı

DAHA önce aynı takımda birlikte mücadele ettiği Bruma ve Aydın'ın sakatlıkları Engin'i belli ki çok üzmüş. Gençlerbirliği maçında attığı golden sonra formasının içine giymiş olduğu tişörte yazdıklarıyla onlara ‘geçmiş olsun ‘ mesajı gönderdi. Engin'in bu hareketi yerinde ve bazı futbolculara örnek olacak bir görüntüydü. Umarım Engin bu güzel davranışlarını kendi takımı içerisinde de sürdürerek futbol kamuoyu üzerinde bırakmış olduğu izlenimi de değiştirir. Zaten futbol yeteneği tartışmasız olan Engin'in en büyük eksikliği de bu yönüydü.

Büyükler iyi başlamadı

LİGDE ikinci devre başladı başlamasına ancak dört büyüklerin performansları pek iç açıcı değildi. Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray 1'er puana razı olurlarken, Fenerbahçe 3 puanı kaptı. Fakat oynanan futbol kimseyi tatmin etmedi. Özellikle sarı-lacivertliler kazanmalarına rağmen ligin ilk yarısında gösterdikleri performanstan çok uzaktalar. Ligde çok iyi durumda bulunmayan takımlardan Elazığspor, Antalyaspor ve yenilmesine rağmen Konyaspor dikkatleri üzerlerine çektiler. Konyaspor takımı, teknik direktörü Mesut Bakkal'ın takımına kazandırmaya çalıştığı oyun karakterini çabuk özümsemişe benziyor. Kim ne derse desin sergiledikleri futbol keyif veriyor. Ayrıca bu şekilde devam ederlerse ligin ikinci yarısına damga vuracaklar gibi gözüküyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek