SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin ilk Profesyonel Kadın Boksörü

Türkiye’den yetişen ilk Profesyonel Kadın Boksör olan Sabriye Şengül’ün hayat hikayesi bir hayli ilginç.

Trabzon’un Şalpazarı İlçesinden olan Şengül’ün babası Nihat Şengül Kamyon Şoförü annesi Cemile Şengül ise ev hanımı.
4 kardeşi olan Şengül, hocasının azarı ile boksa başladı.
Lise yıllarında ilk olarak okulun Hentbol Takımında oynayan Şengül, çok faul yaptığı için hocası ‘Sen bu işi bırak boks yap” şeklinde tavsiyede bulundu.
Bunun üzerine boks sporunu yapmaya başlayan Şengül, “Fatih Lisesi Hentbol takımında oynuyordum. Ancak çok fazla faul yaptığım için hocam bana “Sen bu işi bırak boks yap” dedi.
Bunun üzerine de ilk olarak Kick-Boks yaptım. Ancak ayağımdan sakatlanınca Boks yapmaya başladım” dedi.
İlk başarısını boksa başladıktan 6 ay sonra 54 kiloda Türkiye Şampiyonu olarak alan Şengül, ailesinden ise boks yaptığını gizledi.
Şengül, “Ailemden gizliyordum. Türkiye Şampiyonasına gittiğimizde aileme ‘Arkadaşımın köyünde kalacağım’ dedim. Sonrasında Türkiye Şampiyonu oldum ve gazetelerde haberler çıktı.
Ailem de burada okuyup Türkiye Şampiyonu olduğumu öğrendiler. Bana telefon açıp ‘Sen ne zaman boksa başladın. Bu sen misin?” diye sorular sordular.
Ama şimdi gerçekten en büyük destekçim ailem. O zamanlar çok fazla istemiyorlardı. Fakat şimdi “Antrenmanın yok mu senin?” diye sorup boksu aksatmamamı sağlıyorlar” dedi.
Günde 10 kilometre koşan Şengül’ün en büyük sıkıntısı ise maçlardan önce ve sonra gelen ‘Sevgili teklifleri’ Şengül, “Ringden indikten veya öncesinde arkadaşça geliyorlar.
Sonrasında ise sevgili tekliflerinde bulunuyorlar. Hediyeler veriyorlar. Ayıcıklar gönderiyorlar, çiçek geliyor. Bir keresinde yüzük bile vermişlerdi. Tabi bu hediyeleri kabul etmiyorum. Çok fazla ısrar ederlerse alıp başkasına veriyorum” dedi.
Türkiye’de boksun sadece erkek sporu olarak görülmesinden şikayetçi olan Şengül, “Boks Türkiye’de sürekli erkek sporu gibi görülüyor. Tabi ki var. Bir bayana boksu yakıştırmıyor.
Türkiye’de boksun sadece erkek sporu olarak görülmesinden şikayetçi olan Şengül, “Boks Türkiye’de sürekli erkek sporu gibi görülüyor. Tabi ki var. Bir bayana boksu yakıştırmıyor.