SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amkspor.com

Kayserispor kulübünün hesaplarındaki usulsüzlük iddiasıyla 2 yıldır yapılan soruşturma tamamlandı. Recep Mamur ve dönemin yöneticileri hakkında 7 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kayserispor hesaplarındaki usulsüzlük iddiasıyla ilgili olarak Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 yıldır geniş çaplı olarak yürütülen soruşturma neticesinde kulüp başkanı Recep Mamur ve dönemin yöneticileri hakkında 7 yıl hapis cezasını öngören “Güveni Kötüye Kullanma” ve belli haklardan yoksun bırakılma suçlamasıyla yargılanmaları için iddianame hazırlandı.

KAYSERİSPOR’A İDDİANAME ŞOKU Şikayetçi Kayseri Erciyes Taraftarlar Derneği Basın Sözcüsü Mehmet İncialan’ın Avukatlığını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Halil İbrahim Yolcu yapıyordu…

Aldığımız bilgiye göre; 9 Mart 2012 tarihinde Kayseri Erciyes Taraftarlar Derneği Basın Sözcüsü Mehmet İncialan’ın “2007-2010 yılları arasındaki gelir beyannamelerinin gerçeği yansıtmadığı” iddiasıyla yaptığı suç duyurusu çerçevesinde yaklaşık 2 yıl süren bir soruşturma yürüten Kayseri Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Kurt, Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur’un yanı sıra Yücel Şahin, Şaban Miraboğlu, Türker Horoz, Ali Çamlı, Rıfat Pehlivan başta olmak üzere dönemin kulüp yöneticileri hakkında iddianame hazırlayarak 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ne verdi.

7 YILA KADAR HAPİS, HAKLARDAN YOKSUNLUK Savcılık, dönemin Kayserispor yöneticilerinin TCK 155/2 ve TCK 53’üncü maddeden yargılanmalarını talep etti.

TCK 155/2’de düzenlenen “Güveni Kötüye Kullanma” suçunun sabit görülmesi halinde kulüp yöneticileri “bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adlî para cezası”na çarptırılabileceği gibi, TCK 53’üncü Madde’de öngörülen “belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma” cezasına da çarptırılabilecek.

Kayserispor Başkanı Recep Mamur ve dönemin kulüp yöneticileri ceza alırsa “Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan” mahrum kalmış olacak ve dolayısıyla Kayserispor yöneticiliği de yapamayacak.

VERGİ DAİRESİ VE SAYIŞTAYDAN EMEKLİ BİLİRKİŞİLER DE İNCELEDİ Soruşturma çerçevesinde Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi üzerine Kayserispor’un hesaplarının emekli Sayıştay müfettişleri tarafından da bilirkişi incelemesinden geçtiği, Vergi Denetim Kurulu Kayseri Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı tarafından da mercek altına alındığı ortaya çıktı.

Futbolcu transferlerinin bedelinin gerçeğe uygun biçimde yansıtılıp yansıtılmadığı, kulübün muhasebesinde çıkan yangın, sahte imzayla senet düzenlenerek kulübün icralık konuma düşürülmesi, üyeliklere müdahale edilerek kulübün ele geçirilmesi gibi konuların incelendiği belirtilen soruşturma çerçevesinde Kayserispor’da yöneticilik yapan isimlerin de tek tek ifadesi alındı, en son ifadeyi ise geçtiğimiz haftalarda dönemin Kayserispor yöneticileri arasında bulunan İl Özel İdaresi’nin eski Genel Sekreteri Mustafa Atsız verdi.

Kayserispor kulübünün de iddialar ve bilirkişi raporuyla ilgili savcılığa itiraz dilekçesi verdiği öğrenilirken Savcılığı yaptığı değerlendirme sonucunda kulüp başkanı ve yöneticileri hakkında iddianame hazırlanmış olması kulüpte şok etkisi yarattı. Şimdi gözler iddianamenin verildiği 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz aynı zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da avukatlığını yapan Av. Halil İbrahim Yolcu, iddianame detaylarının henüz kendilerine ulaşmadığını belirtti.

İDDİALAR ARASINDA NELER VARDI? Kayserispor başkanı ve dönemin yöneticileri hakkında hazırlanan iddianameye henüz ulaşılamazken aynı zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da avukatlığını yürüten Kayseri Erciyes Taraftarlar Derneği Basın Sözcüsü Mehmet İncialan’ın Avukatı Halil İbrahim Yolcu’nun 9 Mart 2012 tarihinde yaptığı suç duyurusunda şok iddialara yer verildiği öğrenildi.

Şikayet dilekçesinde dönemin Kayserispor 2. Başkanı Şahin Akarsu’nun 04.08.2011 tarihli Fotogol Gazetesi’nde yayınlanan röportajında anlattıklarına vurgu yapılarak şu iddiaların araştırılmasının istendiği ortaya çıktı:

“MUHASEBE KAYITLARINDA YANGIN, SAHTE İMZAYLA SENET” Kayserispor’da Recep Mamur ile şaibeli işlerin, muhasebe odalarının ve içinde bulunan muhasebe kayıtlarının yanması, sahte imzalı senetlerle kulübün icra takibine maruz bırakılması ve benzeri birçok yasa dışı iş ve işlemlerin odağı haline geldiğinden bahisle sahte imzalı senet ve yangın olayların araştırılması…

“İLHAN PARLAK TRANSFERİNDE ALINAN PARA KAYITTA YOK” Kayserispor’un lisanslı futbolcusu İlhan Parlak’ın 2001 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transferi esnasında Fenerbahçe’den nakit olarak tahsil edilen 1 milyon Avro’nun Kayserispor Klübü Başkanı Recep Mamur’a eksiksiz teslim edilmesine rağmen kulübün gelir tablosunda yer almadığı, Kayseri Valiliği Dernekler Masası’na ibraz edilen beyannamede 900 bin Avro’nun kayıtlarda görünmediği…

GÖKHAN ÜNAL TRANSFERİNDE ALINAN PARA KAYITTA YOK” Kayserispor’un lisanslı futbolcusu Gökhan Ünal’ın 2008 yılında Trabzonspor Kulübü’ne transferi esnasında transfer bedeli olan 6 milyon 250 bin Avro’nun kulüp Başkanı Recep Mamur’un talimatıyla Kayseri’de bulunan bir döviz bürosuna gönderildiği, buna rağmen kulübün gelir tablosunda yer almadığı, Kayseri Valiliği Dernekler Masası’na ibraz edilen beyannamede gösterilmediği…

“MEHMET TOPUZ TRANSFERİNDE ALINAN PARA KAYITTA YOK” Kayserispor’un lisanslı futbolcusu Mehmet Topuz’un 2009 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transferi esnasında 9 milyon Avro transfer bedelinin kulübün gelir tablosunda yer almadığı, Kayseri Valiliği Dernekler Masası’na ibraz edilen beyannamede gösterilmediği…

GELİR BEYANNAMELERİ VE DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜ KAYITLARI DELİL GÖSTERİLDİ

Şikayette dilekçesinde; 2008 yılı Gelir Beyannamesi’nde Gökhan Ünal’ın transferi karşılığı olarak sadece Trabzonspor Kulübü’nden alınan 5 milyon 808 bin 75 TL’lik çek bedelinin kayıtlara girdiğini, Kayseri Valiliği Dernekler Müdürlüğü’ne 2009 yılı için gelir beyannamesinin 6 milyon 662 bin 122 TL olarak eksik bildirildiğini gösteren kayıtlar da delil olarak gösterildi.

KULÜP 2. BAŞKANI: BAKKAL DÜKKANI GİBİYDİ, İSTİFA ETTİM Şikayet dilekçesinde dönemin Kayserispor 2. Başkanı Şahin Akarsu ve Necmettin Yıldız’ın ifadesine başvurulması istenirken Akarsu’nun Kayseri Cumhuriyet Savcısı’na verdiği ifadesinde iddiaları doğrular nitelikte açıklamalarda bulunduğu da öğrenildi. Akarsu, ifadesinde kulübün borçlanması için imza yetkisine sahip kişilerden biri kendisi olmasına rağmen Kayserispor Başkanı Recep Mamur’a Kayserispor’u 350 bin TL borçlu olarak gösteren bir senede kendisi adına sahte imza atıldığını belirterek, İlhan Parlak, Gökhan Ünal ve Mehmet Topuz transferlerinde ki iddiaları da doğrular mahiyette konuştu. Alınan paraların Recep Mamur’un talimatıyla bir döviz bürosuna gönderildiğini de doğrulayan Akarsu’nun, kulüp muhasebe kayıtlarını görmek istediğini, hiçbir şekilde kayıtları görme imkanı bulamadığını, kulübün paralarının çarçur edildiğini düşündüğü ve kulüp başkanı ile bu nedenlerle görüş ayrılığına düştüğü için de yöneticilikten istifa ettiğini anlattığı ifadesinde, “zaten garip olan kulüpte muhasebe kayıtlarının kulübün tabi olduğu dernekler yasasına uygun tutulmamasıydı. Ben kulüp ikinci başkanı olarak böyle düzensiz ve yasal prosedüre uygun olmayan, tabir-i caizse bakkal dükkanı işletir gibi kulüp yönetmeyi doğru bulmadım ve bu yanlışa ortak olmak istemediğim için istifa ettim” dediği de ortaya çıktı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA NELER VAR? Kayserispor’un 2010-2010 yılları arasındaki hesaplarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaptırılan bilirkişi incelemesinde de şok bilgiler yer aldığı ortaya çıktı.

Sayıştay Denetçiliği görevinden emekli olan Abdulkadir Sev, Vedat Cankara ve Murat Seven’in savcılık talebiyle yaptığı inceleme neticesinde kulübün muhasebesinde kasıtlı olarak çıkarıldığı önesürülen yangında evrakların yanmış olması nedeniyle sağlıklı inceleme yapılamadığı görüşüne yer verilirken futbolcu transferlerinden elde edilen gelirlerin zamanında ve doğru biçimde kayıtlara geçirilmediği görüşüne yer verildiği öğrenildi. Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde “Kulübün 2007-2008-2009 yılları muhasebe defter ve belgeleri yandığı için 2010 yılı öncesinin incelenebilmesine olanak da bulunmamaktadır.” denildi.

Raporda, Recep Mamur ve yönetiminin kendilerinden olmayan kişileri üyelikten çıkarıp çok sayıda usulsüz üye kaydettikleri iddiasıyla ilgili belge sunulamadığı için iddianın kanıta muhtaç olduğuna vurgu yapılırken Recep Mamur’un sahte imzalarla kulübü borçlandırıp zarara uğrattığı iddiasıyla ilgili Savcılığın daha önce verdiği kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararı değiştirecek bilgi ya da belgeye rastlanılmadığı da belirtildi.

“KULÜBÜN TÜM GELİRLERİ MUHASEBE DEFTERLERİNE İŞLENMEDİ” Emekli Sayıştay müfettişleri Abdulkadir Sev, Vedat Cankara ve Murat Seven’in düzenlediği bilirkişi raporunun en çarpıcı bölümü ise kulübün tüm gelirlerinin muhasebe kayıtlarına işlenmediği ile ilgili.

Raporda konuyla ilgili şöyle deniliyor: “Başsavcılığınızca, Kulübe çeşitli nedenlerle ödeme yapan kamu ve özel kuruluşların ödeme belgelerinin incelenmesi ile raporumuzun 5. bölümünde yer alann ve kamu kurumları ile özel kuruluşlardan alınan bilgilerden oluşturulan çizelgede de görüleceği üzere;

2008 yılında 26.314.924,91 TL gelir elde edilmesine karşın Dernekler Müdürlüğü’ne 20.874.396,25 TL; KDV bildiriminde 19.384.601,50 TL 2009 yılında 33.933.671,40 TL gelir elde edilmesine karşılık Dernekler Müdürlüğü’ne 6.662.122,43 TL; KDV bildiriminde 16.421.424,80 TL 2010 yılında 80.000.708,79 TL gelir elde edilmesine karşın Dernekler Müdürlüğü’ne 33.116.248 TL; KDV bildiriminde 24.622.331,48 TL (Dernek hesapları incelenirken Coca Cola ile sponsorluk anlaşması çerçevesinde 27 fatura incelenirken 45 bin 102 TL’nin sehven 45 milyon 102 bin TL olarak yazılması nedeniyle 2010 yılında elde edilen gelirin yüksek göründüğü, bilirkişilerin daha sonra bu hatayı düzelttiği de öğrenildi) Bildirildiği görülmüştür.

Dosya ekli video kaydında kulübün 2009 yılında 34.781.856 TL gelir elde edildiği açıklanmıştır. Oysa yukarıda belirttiğimiz üzere İl Dernekler Müdürlüğü’ne aynı yıl için 6.662,24 TL gelir bildirilmiştir. Oysa yukarıda belirttiğimiz üzere İl Dernekler Müdürlüğü’ne aynı yıl için 6.622.122,24 TL; Vergi Dairesi’ne ise KDV matrahı olarak 16.421.424,80 TL bildirilmiştir.

Bu olgulara göre şüpheli Kayserispor Kulübü yöneticilerinin; A) 5253 Sayılı Dernekler Yasası’nın 32/J maddesine aykırı davrandıkları, B) Vergi Dairesi’ne eksik KDV bildiriminde bulundukları için Vergi Usul Yasası’na aykırı davrandıkları, bu konunun Kayseri Defterdarlığı’na bağlı olarak görev yapan Vergi uzmanlarınca mahallinde incelenmesinin yararlı olacağının düşünüldüğü; Görüş ve kanısıyla düzenlenen rapor, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takdirlerine arz olunur.” deniliyor.

Yayınlanma Tarihi:13:48,