SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA'nın yayın organı Weekly'nin Ocak sayısında Galatasaray'ın golcü futbolcusu Didier Drogba'ya yer verilirken, “Bir top dünyayı değiştirebilir mi?” sorusu üzerinde duruldu.

Derginin kapak konusunda Drogba'nın Fildişi Sahilleri'yle Dünya Kupası'na katıldığı gün ülkesinde süren savaşın seyrini değiştiren bir kahramana dönüştüğü anlatıldı.

İşte Drogba'nın yaptığı o tarihi konuşma; Takvim 8 Ekim 2005'i gösteriyordu. Kanlı bir iç savasın içinde olan Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili'nin milli takımı Sudan’ı yendi ve 2006’da Almanya’da yapılacak Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Futbolcuların soyunma odasındaki kutlamaları ülkedeki tüm televizyonlardan canlı yayınlanıyordu. Takım kaptanı Didier Drogba mikrofonu eline aldı, dizlerinin üzerine çöktü, ağzından tarihi bir konuşma döküldü:

‘LÜTFEN SİLAHLARI BIRAKIN’ “Bayanlar baylar. Fildişi Sahili’nin kuzeyindekiler, güneyindekiler, merkezindekiler, batısındakiler. Biz bugün tüm Fildişi halkının bir arada var olabileceğini, tek bir amaç uğruna oynayabileceğini gösterdik. Biz kutlamaların insanları birleştireceğinin sözünü verdik. Size dizlerimizin üzerinde yalvarıyoruz. Affedin! Affedin! Affedin! Afrika’da bunca zenginliğe sahip bir ülke savaşa sürüklenmemeli. Lütfen silahlarınızı bırakın. Seçimlere gidin. Her şey daha iyi olacak…” 

Drogba, canlı yayında söylediği sözlerle savaşı bitiren gerçek bir kahramana dönüştü ve gözyaşlarıyla kavrulan ülkesini barışa kavuşturdu.

(Hürriyet)

Yayınlanma Tarihi:17:38,