SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ilk “grand slam” tenis turnuvası Avustralya Açık’ta, tek erkekler finalinde dünya 1 numarası Rafael Nadal’ı 3-1 yenerek kariyerinin ilk “grand slam” şampiyonluğuna ulaşan İsviçreli Stanislas Wawrinka, vatandaşı Roger Federer’in kazandığı “grand slam”leri izlerken, bir tane de kendisinin kazandığını söyleyerek “Şimdi benim sıram” dedi.

Avustralya Açık’ta tek erkeklerde şampiyon olarak kariyerinin ilk “grand slam” kupasını kaldıran İsviçreli Wawrinka, kupasıyla Melbourne şehir merkezindeki Yarra Nehri’nin kenarında basın mensuplarına poz verdi.

Dünya tenisinde 4 büyükler olarak bilinen Rafael Nadal, Novak Djokovic, Andy Murray ve Roger Federer’in son 8 yılda “grand slam”lere koyduğu ambargoyu, 2009’da ABD Açık’ı kazanan Arjantinli Juan Martin Del Potro’dan sonra ikinci kez kırmayı başaran Wawrinka, tarifsiz bir mutluluk yaşadığını ifade ederek, “Her yıl Roger Federer’in kazandığı ‘grand slam’leri izlerdim, çok hoşuma giderdi. Şimdi bir tanesini de ben kazandım. Şimdi benim sıram” dedi.

Şampiyonluk ardından kariyerinin en iyi derecesi olan dünya 3’üncülüğüne yükselen İsviçreli raket, bir basın mensubunun “Artık İsviçre’nin 1 numaralı tenisçisi sensin. Roger Federer’in önüne geçtin” demesi üzerine, “Hiçbir zaman Roger’ın önüne geçemem. Benim gözümde Roger her zaman 1 numara. O benim çok iyi bir arkadaşım ve yetişmemde de çok büyük emeği var. Şimdi benim için seviniyor” diye cevap verdi.

“ŞAMPİYONLUĞU HAKETTİM”

Final maçında Nadal’ın yaşadığı sakatlıktan sonra nasıl davranacağını kestiremediğini belirten Wawrinka, “Maç sonrasında Nadal’a giderek halini sordum. Uzun yıllara dayanan bir arkadaşlığımız var. Çok iyi bir oyuncu” ifadelerini kullandı. Wawrinka, “İki hafta içinde başardıklarımı anlamak için zamana ihtiyacım var. Nadal sakat olsa bile ben şampiyonluğu hak ettim çünkü 2 numaralı seribaşı Novak Djokovic’i yendim” şeklinde sözlerini tamamladı.