SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Kulübü, Spor Toto Süper Lig’de yarın Torku Konyaspor ile yapacakları karşılaşmada, sarı-lacivertli taraftarlardan, takımlarının ceza almasına neden olacak davranışlardan uzak durmalarını istedi.

Kulübün internet sitesinde “19. şampiyonluk için hazır mısınız” başlığıyla yapılan açıklamada, Fenerbahçe’nin sezonun ilk yarısını en yakın rakibinin 8 puan önünde lider bitirdiği ve ikinci yarıya 19. şampiyonluk hedefiyle başladığı belirtilerek, “Önümüzde 17 maçlık bir dönem var. Bizler, profesyonel futbol takımımız oyuncuları, yöneticiler, tüm camia; ligin ikinci yarısına hazırız. Ya siz? 19. şampiyonluk için hazır mısınız?” denildi.

Açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 21 Ocak 2014 tarihli toplantısında Futbol Disiplin Talimatnamesi’nin 52. maddesinde “Çirkin ve Kötü Tezahürat” başlığında değişiklik yaptığı, stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulmasının, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaklandığı vurgulayarak, şu ifadelere yer verildi:

“Takımımızın, yarın Torku Konyaspor ile oynayacağı maç sırasında tribünlerden yükselecek en ufak kötü tezahüratta (devamlılık aranmaksızın) bir sonraki iç saha maçımızda siz taraftarımızın desteğinden yoksun kalacağız. Futbol takımımızı, taraftarımızın desteğinden yoksun bırakmamak hepinizin ve hepimizin öncelikli görevi. Stadımızda bulunduğunuz süre zarfında, maçta, maçtan önce ve sonra küfür etmeyelim, tribündeki renktaşlarımıza da ettirmeyelim. Cezaya neden olacak her tür hakaret içeren ve taciz edici tezahürattan uzak duralım. Böylece 19. şampiyonluğumuza hep birlikte yürüyelim.”