SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Fenerbahçe’yi inek gibi sağıyorlar”

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Divan Kurulu'nda sarı-lacivertli camianın gündemi hakkında çok konuşulacak açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 13:35, 25/01/2014
“Fenerbahçe’yi inek gibi sağıyorlar”

İşte Aziz Yıldırım’ın açıklamasından satır başları:

“Ben veda etmiyorum. Bugün konuşma da yapmıyacaktım. Hepimiz göreceğiz. Biz şike yapmadık, biz siyasi bir olayın içindeyiz. Bu olayın da Türkiye’de nereye geldiğini hepimiz görüypruz. F.Bahçe her zaman cumhuriyetin laikliğin içerisinde oldu. 16 yıl içinde de bu kulübün içine hiçbirimiz siyaset sokmadık. Hepimizin bir düşüncesi vardır, ama bunu hiçbir zaman kulüp bünyesinde yapmadık. Hepimizin gönlünde bir parti vardır. ama kulüp bünyesine hiçbir zaman siyaseti sokmadım. F.Bahçe Atatürk’ün kulübüdür. F.Bahçe Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyacak son kaledir. Bu kale de yıkılmayacak.

‘BEKÇİ OLMAYA RAZIYIM’

Artık kamu vicdanı olan herkes bunun bir şike davası olmadığını görüyor. Ben veda konuşması yapmıyorum, içeride ve dışarıda olmama farketmez. Ben, Fenerbahçe Kulübü’nün kapısında bekçi olmaya razıyım. Bundan sonra ne olacağı soruluyor. Bu kulübün bir tüzüğü var, ona uygun devam edilir. Dünkü toplantının ertelenme nedeni gelecek adına karar vermemek içindi. Fenerbahçe vergilerini ödemektedir. Bizden başka kimsenin ödediğini zannetmiyorum.

Ben de sizin içinizden biriyim. Biri getirmedi beni buraya. Dün o yüzden toplantıyı iptal ettik. Ben karar veremem, onlar verecek. Her gün bekliyoruz polis gelecek mi diye. Yanımızdan polis geçiyor, bizi takip ediyor. Sportif başarı anlamını Türkiye’de şampiyonluğa oynamak zihniyetini değiştirmek lazım. İyi takımlar kurup, Avrupa’da da başarı olmaya çalışmalıyız. Amatör sporu Fenerbahçe ayakta tutmaktadır. Bunun da bedeli vardır. 20-25 milyon Dolar harcıyoruz. Ya bundan vazgeçeceğiz ya da bedelini ödeyeceğiz.

‘GSM HER ŞEYDEN YÜZDE 7 ALIYOR, FAYDASI YOK’

“Sahanın içindeki bütün reklam gelirlerinden, forma gelirlerinden yüzde 7 pay istiyorlar. GSM F.Bahçe’ye ne faydası var dersek, yok. Devletin çalışma yapıp spora önem vermesi lazım. Sanki kulüpler borçlanıyorlar, sonra vergilerin anaparasını ödüyorlar, faizleri de almıyoruz diyip böyle bir sistem yürütüyorlar. Yayın haklarını srebest bırakın. İsim haklarını serbest bırakın. Benim ismim para ediyor. O zaman benim hakkımı vereceksiniz.

Eylül ayında bir yazı yazdık, cevap bile vermediler. Mahkemede de onların lehine karar çıkar belli zaten. İddia geçen sene 3 milyar dolar para kazandı, kulüplere 300 milyon dağıtıldı yüzde 10. Oynanan yüzde 93 yabancı takımlara oynanıyormuş. Yerli oynanan paranın 1,4 ü 25-30’ları geçen bir para F.Bahçe üzerinden oynanıyor. F.Bahçe bir taraftan, bağlanmış, inek gibi sağılıyor, ama karşılığını alamıyor.

‘BAŞBAŞKAN KENDİ SÖYLEDİ, KUMPAS KURULDU’

Bize şunu bunu yaptılar demenin artık anlamı geçti. 3 senedir şektiklerimizle, sayın başbakanın kendi ağzından kumpas kuruldu. Polise güvenilmeyen, savcuya güvenilmeyen bir ortamda, şu tape demenin anlamı kalmadı. Aynı davanın aynı şekilde görülmesi bizler için savunma durumunu ortadan kaldırmıştır. Bizim haklı ya da haksız söylememize gerek yok. Çünkü başbakan söylüyor, bunlar haklıdır, tezgah kuruldu diyor. Ben buradayım. İçeride ya da dışarıda olmam farketmez. Ben dışarıdayken, herkes Aziz Yıldırım kaçacak dedi, bende öyle bir yürek var ki kaçmam. Ben F.Bahçeli’yim, öyle doğdum, öyle öleceğim. Ben burada ismim olsun diye 16 sene verseydim burada olmazdım. Hep beraber yaptık eserleri. İsimlerimi bir gün konsun istemedim. Onursal başkanlık meselesinde de, ben burada bir tilt almak için yokum.

Yayın hakları serbest bırakılsın, isim hakları serbest bırakılsın. Devlet her şeyden vergi alıyor. %7 pay istiyorlar. Gençlik Spor Müdürlüğü, Fenerbahçe’ye ne verdi? Sıfır. Devletin spora önem vermesi lazım. Maalesef spor üvey evlat olarak gözüküyor. Devlet, vergi faizlerinde indirim yapıyor, iyilikmiş gibi. Sistem böyle yürüyor. Yayın hakkını serbest bıraksınlar. İddaa’daki isim hakkı serbest bırakılsın. Biz bununla ilgili yazı yazdık, cevap bile vermediler. Bütün kulüplerin hakkı verilmeli. 3 milyar Dolar para kazandılar, ‘u anca dağıtılmıştır. Kulüplerin hakkı yeniyor. En çok da bizim hakkımız yeniyor.

‘TAHRİKLERE KAPILMAYALIM’

Bu sene muhakkak şampiyon olmalıyız. Tahriklere kapılmayalım. Hapiste yatıp yatmamanın bir fonksiyonu kalmadı artık Türkiye’de. Herkesin cumhuriyete ve Fenerbahçe’ye sahip çıkması lazım. Daha söyleyecek çok şeyim var. Günü geldiğinde hepsini paylaşacağım. Bugün günü değil. Zamanı gelecek. Şu maçı da izleyelim, ceza yemeden. Sonraki günlerde görürüz. Bir şekilde ifade ederiz.

Hepinizi seviyorum. Sizlerle varım. Ben buranın kapıcısı olmaya razıyım. Her zaman destek gördük, tenkitler de olmuştur tabii. Herkese teşekkür ediyorum. Allah hepinizin yardımcısı olsun. Allah’a emanet ediyorum sizi.”

Yayınlanma Tarihi:10:50,