SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bosna Hersek A Milli Basketbol Takımı’nın yeni başantrenörü Duşko İvanoviç, ”Teletoviç için Bosna Hersek’i seçtim” dedi.

Başantrenörlük görevine getirilmesinden sonraki ilk röportajını AA’ya veren Karadağlı teknik adam, NBA takımlarından Brooklyn Nets forması giyen Mirza Teletoviç’in Bosna Hersek A Milli Takımı’nda yer almasının kararında son derece etkili olduğunu ifade etti.

İvanoviç, ”Teletoviç için Bosna Hersek’i seçtim. Onun bu takımda olması, bana gelen diğer teklifleri reddetmemde etkili oldu. Mirza, harika bir oyuncu ve harika bir insan” dedi.

Bosna Hersek Milli Takımı’nın başantrenörlüğünü yapacak olmaktan dolayı gururlu olduğunu ifade eden İvanoviç, ”Bosna Hersek, son derece genç bir takıma sahip. Bu takımla iyi sonuçlar alabileceğimi düşünüyorum. Barcelona’daki dönemimden Nihad Cedoviç ve Nemanya Gordiç’i iyi tanıyorum” diye konuştu.

Hedefleri arasında önceliğin takım içerisinde iyi bir atmosfer oluşturmak olduğunu belirten İvanoviç, ”Bu atmosfer olmadan, iyi sonuçlar da olmaz” dedi.

İvanoviç, Bosna Hersek’te her dönem iyi basketbol oynandığının ve bu geleneğin kendi antrenörlük döneminde de devam edeceğini vurgulayarak, ”Eski Yugoslavya ülkeleri arasındaki en iyi milli takım hangisi emin değilim. Son dönemde hepsi iyi oynuyor. Aralarındaki fark çok az. Eğer gerekli atmosferi yaratabilirsek, Bosna Hersek, eski Yugoslavya ülkeleri arasında en iyi olabilir” ifadelerini kullandı.

İKİ KEZ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU YAŞADI

İvanoviç, basketbolculuk kariyerinde eski Yugoslavya’nın Jugoplastika takımıyla iki kez (1989, 1990) Avrupa Ligi şampiyonluğu yaşadı.

Barcelona ve TAU Ceramica takımlarının da aralarında bulunduğu birçok Avrupa kulübünü çalıştıran İvanoviç, daha önce İsviçre A Milli Basketbol Takımı’nın da başantrenörlüğünü yaptı.