SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, yabancı sınırlaması nedeniyle dışarıda kalan oyuncuları zihinsel olarak maça hazır tutmakta zorlandıklarını belirterek, “Oyuncular da insan, makina değil” dedi.

Mehmet Özdilek, ligde 2. yarının ilk maçında cumartesi günü Ankara’da karşılaşacakları Çaykur Rizespor maçı öncesi Beştepe İlhan Cavcav Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, forvet bölgesine yapmayı planladıkları yabancı santrafor transferinden sınırlama nedeniyle vazgeçtiklerini dile getirdi.

Kırmızı-siyahlı kadroda 10 yabancı futbolcu bulunduğunu, Ekigho ve Lekic’in de kiralık olarak başka takımlarda forma giydiğini hatırlatan Özdilek, şunları söyledi:

“Onlar dönünce yabancı sayımız 12 olacak. Antrenörler olarak sistem düşüneceğimize matematik çalışmaya başladık. Yabancı sınırlamasına karşıyım. Biz bunlarla uğraşacağımıza oyuncu ihraç etmeye çalışmalıyız. Yabancılardan çekinmemeliyiz. Yabancılarla rekabet etmeden Avurpa arenasında başarılı olamayız. 2002’deki milli takım kadrosunda 12 tane lejyoner oyuncu vardı. Almanya gibi önemli bir futbol ülkesinde sınırlama yok.”

TERCİH YERLİYE DÖNDÜ Yabancı futbolcuların maliyetinin, yerlilere nazaran daha uygun olduğunu kaydeden Özdilek, “Ara transfer döneminde kadro derinliği açısından 2 yabancı takviye yaptık. Stoper ve kaleye, ülkelerinin önemli isimleri Radkov ve Dahlin’i transfer ettik. Bu şartlarda artık yabancı transfer yapamayacağız” diye konuştu.

Kadroda rekabetin arttığını dile getiren Özdilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sezonun 2. yarısı daha zorlu geçecek. Defansımızın ilk yarının 9. haftasından itibaren gösterdiği performansı memnun edici ancak sakatlıklar nedeniyle sıkıntılar yaşabileceğimizi düşünerek, bu bölgeye takviye yaptık. Aynı düşünceyle kalemizi de sağlama aldık. Ramazan ve Dahlin iyi kaleciler. Rekabet başarı getirecektir. Yabancı santrafor transferi için girişimlerimiz olmuştu. Ancak kontenjan nedeniyle bu arayışları sonlandırdık ve yerliye yöneldik. Kenara ve öne takviye planlıyoruz. Eğer 2 transfer yapamazsak hem kenar hem önde görev alabilecek bir isimle anlaşmaya çalışacağız.”

“ÜSTTEKİYLE 6, ATTAKİYLE 9 PUAN FARK” “Şifo” Mehmet, ligde 11. sırada olduklarını hatırlatarak, “Üsttekiyle 6, alttakiyle 9 puan fark var. Çok ince bir çizgideyiz. 1 maçın sonucu ligdeki sıralamada büyük değişikliklere yol açabiliyor” dedi.

Gençlerbirliği teknik direktörlüğüne geldikten sonra futbolcularıyla uzun vadeli çalışma fırsatı yakalayamadıklarını dile getiren Özdilek, kısa vadeli çözümlerle ilk yarıyı tamamladıklarını, kamp süresinceyse bu eksiklerini giderdiklerini kaydetti.

Lig’in 2. yarısının ilk maçında Çaykur Rizespor ile karşılaşacaklarını kaydeden Özdilek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kadromuzda bulunan futbolculardan Ferhat Görgülü, dün menisküs ameliyatı oldu. Serkan Kurtuluş’un sakatlığı devam ediyor. Sedat da gribal enfeksiyona yakalandı. Başka bir eksiğimiz yok. Bu maçı kazanarak rakibimizi daha altta bırakmak istiyoruz. arkıt haftaların giderek azaldığı bir sürece gidriyoruz. Her takım takviye yaptı ve 2. yarıya kadrosunu hazırladı. Biz de takviyeler yaptık. İlk yarıyı iyi bir performansla tamamlamıştık. Kamptaki çalışmalar bizi umutlandırdı. İlk yarının sonlarında gösterdiğimiz potansiyeli umarım 2. yarıyla birlikte daha yukarılara taşırız.”