SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ilk “grand slam” tenis turnuvası Avustralya Açık’ta, tek erkeklerde 1 numaralı seri başı Rafael Nadal, 22 numaralı seribaşı Grigor Dimitrov’u 3-6, 7-6, 7-6 ve 6-2’lik setlerle 3-1 yenerek yarı finale yükseldi.

Rod Laver Arena’da oynanan tek erkekler çeyrek final maçında, 2009 şampiyonu İspanyol Rafael Nadal ile burada çeyrek finale çıkarak “grand slam”lerdeki en iyi derecesine imza atan Bulgar Grigor Dimitrov karşılaştı.

İlk sette Dimitrov’un büyük üstünlüğü vardı. İlk servislerinin tamamından puan alan ve Nadal’a göre daha fazla “winner” üreten Bulgar tenisçi, ilk seti, yarım saat sonunda 6-3 kazandı.

İkinci sette ise başa baş bir mücadele vardı. Servis performasını bir parça yukarıya çeken, Dimitrov’un servislerini daha iyi karşılayan ve file önünde daha aktif bir oyun sergileyen Nadal, rakibinin basit hatalarının da katkısıyla seti, “tie break” sonunda (7-6) aldı ve maçta durumu 1-1’e getirdi.

Üçüncü set, belki de karşılaşmanın kaderini belirledi. İki tenisçinin de her şeyini ortaya koyduğu sette, Nadal ve Dimitrov, birer kez servis kırınca bir kez daha “tie break”e gidildi. “Tie break”i 9-7 almayı başaran dünya 1 numarası, 1 saat 13 dakika süren set sonucunda karşılaşmada 2-1 öne geçti.

İspanyol raket, rakibinin kötü bir servis performansı sergilediği ve çok sayıda basit hata yaptığı dördüncü seti, 6-2, maçı da 3-1 kazanarak, geçen yıl sakatlığı yüzünden katılmadığı turnuvada, adını yarı finale yazdırdı.

Nadal, maç sonrası yaptığı açıklamada, “İki “tie break”i nasıl kazandın” sorusuna, “Şanslıydım” cevabını verdi. Dimitrov’un çok iyi bir oyuncu olduğunu ifade ederek, “Formunu sürdürmesi halinde ilk 10’a girer. Tekniğinde Federer’e benzer yönler var” değerlendirmesinde bulundu.

Nadal, yarı finalde, Roger Federer-Andy Murray maçının galibiyle oynayacak.