SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Samsunspor şehitleri anıldı

Samsunspor'un 20 Ocak 1989 yılında Malatyaspor deplasmanına giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren "Spor şehitleri”, çeşitli etkinliklerle anıldı.

Güncellenme: 14:01, 20/01/2014
Samsunspor şehitleri anıldı

Samsunspor’da, 1989 yılında Malatya deplasmanına giderken Havza İlçesi’nde geçirdiği kaza sonucu hayatlarını kaybeden futbol şehitleri için anma töreni düzenlendi.

20 Ocak 1989 yılında Malatyaspor ile deplasmanda oynanacak maç için yola çıkan Samsunspor kafilesini taşıyan 55 DU 637 plakalı otobüs, Havza İlçesi’nde 61 AC 535 plakalı kamyonla çarpışmıştı. Kazada Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomic ile otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti.

Bugün kulüp başkanı olan Emin Kar’ın da içinde bulunduğu futbolcular Erol Dinler, Şanver Göymen, Orhan Kılınç, Kasım Çıkla, Fatih Uraz, Burhanettin Beadini, Yüksel Öğüten, Uğur Terzi ile menajer Yüksel Özan kazada yaralanmıştı. Kırmızı-beyazlı kulüp tarafından futbol şehitleri için bugün tören düzenlendi. İlk tören Teknik Direktör Nuri Asan’ın Asri Mezarlık’taki mezarı başında yapıldı. Okunan duaların ardından Nuri Asan’ın mezarına çiçek bırakıldı.

Anma töreninde konuşan 1989 yılındaki Kulüp Başkanı Hakkı Tomaç, “Bugün, bundan tam çeyrek asır önce kaybettiğimiz değerli kardeşlerimizin ruhları şad olsun, huzur bulsun diye bir araya geldiğimiz bir gün. 20 Ocak 1989 Samsun’un ve Samsunspor’un spor tarihinde unutulmayacak kapkara bir gündür. Aradan geçen 25 yıllık süreye rağmen onların aziz hatıralarını bugün en güzel, en taze şekilde içimizde hissediyor, yaşıyor ve yaşatıyoruz. Bütün Samsun’un duaları onların üzerine. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Allah bir daha ne Samsunspor’a ne de başka bir kulübümüze böyle bir acı yaşatmasın. O günlerin acısını bütün Samsun olarak çektik” dedi.

Kazadan yaralı kurtulan ancak tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmek zorunda kalan Kulüp Başkanı Emin Kar ise, “Bugün yine 25’nci yılını andığımız, özlediğimiz arkadaşlarımızın yanına geldik. Onlara tekrar tekrar dualarımızı gönderiyoruz. 25 yıl oldu. Ben onların içinden birisi olarak o acıyı onlarla beraber, eşleri, çocukları ile beraber her gün anımsıyorum. Yaşadığım her gün de aynı düşünceler içerisinde olacağım. Onlara Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de baş sağlığı diliyorum. Ayrıca Mete Adanır Kıbrıs’ta, Muzaffer Badalıoğlu’da Zonguldak’ta mezarı başında anılıyor. Onlara da buradan rahmet diliyorum” diye konuştu. Asri Mezarlık’taki törenin ardından Kıranköy Mezarlığı’nda bulunan şoför Asım Özkan’ın kabri ziyaret edildi.

Anma törenlerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, Samsunspor yönetim kurulu üyeleri, futbolcular Ahmet Burak Solakel, Erdem Şen, Murat Akyüz, eski başkanlar, yöneticiler, eski futbolcular, kulüp personeli ve çok sayıda taraftar katıldı.