SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, MHK Başkanı Zekeriya Alp ve hakem Cüneyt Çakır ile birlikte bir toplantı düzenledi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören zor günler ve zor bir ortamda Cüneyt Çakır’ın başardığı başarı için kendisini tebrik etti. MHK Başkanı Zekeriya Alp, “Bu destek sürdüğü müddetçe hakem camiasına en iyi emeği vereceğimizin kimse şüphesi olmasın.” diyerek Yıldırım Demirören’e teşekkür etti. Alp, “Türk futbolunu en iyi bir şekilde orada temsil edeceklerine ve o şekilde döneceklerine şüphemiz yok” diyerek Çakır’a desteğini gösterdi.

Hakem Cüneyt Çakır ise şu ifadeleri kullandı:

“Bir hayalim vardı… 1963 yılında Martin Luther King’in tarihi konuşması bu sözle başlar. Hakemliğe başladığımın ilk günde kurduğum bu büyük hayalin şimdi gerçek olmasının büyük gururunu yaşıyorum. Buraya ulaşmak için çok büyük emekler verdim. Geçen yıl sadece 156 gün evden uzaktım. 240 antrenman yaptım, 56 maç yönettim. Hiçbir zaman ‘oldum’ demedim. Bugün de halen daha söylüyorum, daha yapacak çok işimiz var. Artık Türk hakemliğinin ayağa kalkma zamanı. Daha fazla çalışarak, elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bugün burada hepimiz başarıyı sahipleniyoruz ama önemli olan kalıcı olmaktır. Kalıcı olmak için çok daha fazla gayet göstermeliyiz. Ne zaman bir Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi olsa tek hedefimiz Türk hakemlerinin orada ülkemizi temsil etmesi. Bunun için çalışıyoruz. İleride çok güzel şeyler olacak.”

“Gönül isterdi ki keşke bu turnuvada Milli Takımımız da olsun. Bu yüzden sorumluluğumuz çok daha fazla olacak. Bunun bilincindeyiz. Üç yıl önce Kolombiya’da düzenlenen U20, Avrupa Şampiyonası ve 2012’nin son günlerinde FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda çok büyük tecrübeler elde ettik. Buradaki tecrübeleri Dünya Kupası’na yansıtmak istiyoruz. Özel kamplar yapacağız. İklim şartlarına bakacağız. FIFA’nın düzenleyeceği üç büyük seminer dışında biz de özel çalışmalar içinde olacağız. Dünya Kupası’nda altı hakem yerine gol teknolojisi kullanacağız.”

“Japonya’da bu teknolojiyi deneyen ilk hakemlerden biriyiz, bu bakımdan da şanslıyız. Hakemlik benim için büyük bir aşk. Ben o kadar bağlıyım ki bu aşka. Hiçbir zaman bu aşktan vazgeçmedim. Hepinizin desteğine ihtiyacım var. Doğan Babacan’a, Şenes Erzik’e, Zekeriya Alp’e başkanımız Yıldırım Demirören’e çok teşekkür ediyorum. Bize attıkları mesajlarla bize hep destek oldular.”

“CÜNEYT HOCA VE EKİBİYLE İLGİLİ O KADAR ÇOK ELEŞTİRİ OLDU Kİ”

Demirören, The Grand Tarabya Otel’de, TFF Onursal Başkanı, UEFA 1. Başkan Vekili ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, FIFA Dünya Kupaları tarihinde şu ana kadar düdük çalan ilk ve tek Türk hakem olan Doğan Babacan, finallerde görev alacak Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, mutluluğunu dile getirdi.

Türk futbolunun bir gururunu daha beraber yaşadıklarını belirten Yıldırım Demirören, “Cüneyt hoca ve ekibi ile ilgili o kadar çok eleştiri oldu ki, hem kendine olan güveniyle hem de bizlerin güveniyle Dünya Kupası’na çağrılan belirli hocalardan biri oldu” dedi.

Başkan Demirören, 1974 yılında Doğan Babacan’ın Dünya Kupası’nda düdük çaldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Doğan Babacan’ın 40 yıl önce bayrağı alıp götürdüğü yere, 40 yıl sonra Cüneyt Çakır ve ekibi tekrar götürüyor. Türk futbolunda çok önemli adım attık. Yönetim olarak ne katkımız oldu? Sadece arkalarında durmak. Tabii ki insanlar hata yapacak. Biz başta MHK Başkanı Zekeriya Alp ve ekibi olmak üzere güvendiğimiz için arkalarında durduk. Tek katkımız bu. Gerisini başaranlar Alp, ekibi ve Cüneyt Çakır.”

Son dönemde futbolun güzelliklerinin az konuşulduğunu kaydeden Demirören, “Futbol sosyal olguda en büyük unsur. Cüneyt Çakır’ı ve ekibini tebrik ediyorum. Milli takım gidemedi ama bizler orada sonuna kadar onları destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ALP: “TEMENNİMİZ, EN İYİ MAÇLARI YÖNETMELERİ”

MHK Başkanı Zekeriya Alp ise temennilerinin, Cüneyt Çakır ve ekibinin 2014 FIFA Dünya Kupası’nda en iyi maçları yönetmek olduğunu dile getirdi.

Kendilerine verilen destek sürdüğü sürece en iyi mücadeleyi vereceklerini kaydeden Alp, sözlerini şöyle sürdürdü:

“40 yıl önce, 1974 yılının mayıs ayında Beşiktaş ile Trabzonspor arasında Türkiye Kupası’nda final maçı vardı. O final maçının hakemi Doğan ağabeyimizdi. Kupa maçının sonrası Dünya Kupası maçlarını yönetmeye gitti. O maçı lehimize çevirdikten sonra kupayı aldığımızda büyük mutluluk duyduk. Bir futbolcu böyle mutluluğu belli zamanlarda yakaladığı için, böyle güzel duyguları bu tip kupalarla taşıyacağını hepimiz biliyoruz. Aradan 40 yıl geçti, MHK’de görev yapıyoruz. İkinci yılımızı doldurmak üzereyken Dünya Kupası’nda Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun’u Brezilya’da görünce 40 yıl önceki şampiyonlukta duyduğum mutluluğu, heyecanı yaşadım. Teşekkür ediyorum Cüneyt, teşekkür ediyorum Bahattin, teşekkür ediyorum Tarık… Türk hakemi adına büyük bir başarı elde ettiniz. Türk hakemi için gelecekte sizlerin başarısı önemli örnek olacak.”

Gelecekte MHK olarak, federasyon olarak Türk hakemliğine güzel isimleri kazandıracaklarına yürekten inandığını vurgulayan Zekeriya Alp, “Önemli olan tabii ki maç yönetmek. Temennimiz, Dünya Kupası’nda en iyi maçları yönetip, Türk kamuoyunu en iyi şekilde temsil edip dönmeleri” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:12:56,