SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eski Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Disiplin Kurulu Üyesi Remzi Kazmaz, “Türkiye’de kaos ortamı yaratmakla bir yere varamayız. Sporu siyasallaştırmayalım hukuku siyasallaştırdığımız gibi” dedi. Eski TFF Disiplin Kurulu Üyesi Remzi Kazmaz, Bodrum’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 Temmuz 2011’den bu yana yaşananları, “Eksik, sakat bir süreç” diye nitelendirdi.

Davanın Asliye Ceza Mahkemesi’nin yetki alanında olduğuna değinen Kazmaz, “Böyle olunca özel yetkili mahkemelerde başlayan bu sürecin kararının sonucu da ilk günden belliydi. Nitekim Yargıtay’ın vermiş olduğu bu onama kararlarıyla şike davasında yeni bir tartışma sayfası açıldı. İktidarla muhalefetin tam da konsensüs yaratacağı bir ortamda bu davanın aniden gündeme düşmesi, yine bir kaos durumuna sürükledi Türkiye’yi” dedi.

Fenerbahçe Kulübü’nün mahkemeye sunduğu dilekçenin dikkate alınmadığını savunan Kazmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Apar topar bir kararla Türkiye yeni bir kaos ortamına sürüklendi. İzlenmesi gereken yol nedir? Öncelikle kısmen onama, kısmen düşme kararlarından sonra hükümlü olanların yapması gereken en önemli yol, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmakdır. Bir ay içinde yapılacak bu başvuru, yapılan bu tartışmaların önü de açabilir. Yeniden yargılanma konusu gerek kesin hüküm olan balyoz ve şike davalarının tekrar görülmesini sağlayabilir. Eğer Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan olumsuz bir karar alınırsa kesinlikle Anayasa Mahkemesi’ne gidilmelidir.”

“CENAZE OLMADAN HELVASINI YEMEK ETİK DEĞİL” Kazmaz, Aziz Yıldırım’ın başkanlığının düşmesinden sonra dernek tüzüklerinde belirtildiği gibi 45 gün içinde Fenerbahçe’de olağanüstü genel kurulun toplanarak yeni başkanı seçmesi gerektiğini bildirdi. “Ama henüz daha cenaze olmadan helvasını yemek etik değil, ahlaksızlık olur” diyen Kazmaz, bunun Fenerbahçe köklü gibi bir kulübe de yakışmayacağının altını çizdi.

Kazmaz, şöyle konuştu: “Önce yargılamanın yenilenmesiyle ilgili var olan gündemdeki tartışmaların sonuçlanmasına yardımcı olmak amacıyla bütün hükmü onananların yapması gerekenleri yapıp, ondan sonra bu konulara bakılması doğrudur. Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Maç devam ediyor, maç bitmedi, maç 90 dakika… Benim hala umudum var. Bir hukuk devleti hukukçusu olarak umudumu koruyorum. Bir gün mutlaka layık olduğu hukuk