SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonlular eylemde!

Trabzonsporlu bir grup taraftar, 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma sürecinde yaşananları İstanbul'da protesto ederek, "Temiz futbol" eylemi yaptı

Güncellenme: 17:49, 18/01/2014
Trabzonlular eylemde!

Trabzonsporlu bir grup taraftar, 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturma sürecinde yaşananları İstanbul’da protesto ederek, “Temiz futbol” eylemi yaptı.

Türkiye Fair-Play Platformu tarafından Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Tünel önünde düzenlenen gösteride yer alan bir grup bordo-mavili taraftar, pankartlar açarak Trabzonspor’un, Spor Toto Süper Lig’de 2010-2011 sezonu şampiyonu olarak ilan edilmesini istediler.

Taraftarlar, açtıkları “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun”, “Paraya karşı emeğin savaşı” ve “Sahaya yansımayan Yargıtay lokumu” pankartlarıyla tepkilerini dile getirdiler.

Türkiye Fair-Play Platformu Sözcüsü olarak medya mensuplarına açıklamada bulunan Yavuz Saltık, 2010-2011 sezonunda yaşananları tüm dünyaya duyurmak, Türkiye’de şike yapıldığını, futbolun kirli olduğunu ve temiz futbol isteyenlerin bu kirlilikten rahatsız olduğunu anlatmak için 94 haftadan beri eylem yaptıklarını kaydetti. Yargıtay tarafından dün alınan kararın kendileri için bir son olmadığının altını çizen Saltık, “Derdimiz, bu karardan sonra birileri daha çok hapis yatsın değildir. Türkiye’de şikenin olduğunu iddia ediyorduk, Yargıtay kararı sonrası bu durum tescillendi. Bizim derdimiz, 2010-2011 sezonunda hakkıyla Trabzonspor’un şampiyon olduğunu tüm dünyaya anlatmak” diye konuştu.

Kendileri için sürecin yeni başladığını vurgulayan Saltık, şunları söyledi:

“Bütün bunların yaşandığı süreçte bir Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) var ki, ‘senin mahkemelerin ne karar alırsa alsın, biz kararımızı değiştirmeyeceğiz’ diyor. Bizim açımızdan dün ile bugün arasında bir fark yoktur. Eylemlerimiz, Yargıtay’ın kararı sonrası sona ermeyecektir. 20 Şubat’ta UEFA merkezi önünde eylem hazırlığımız var. Türkiye’de dağıtılamayan adaleti UEFA’da, FIFA’da, diğer uluslararası mercilerin her birinde arayacağız. 2010-2011 sezonunda Türkiye ligi şampiyonunun kim olduğu kararını Türkiye’de yargı, Avrupa’da UEFA ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) vermiştir. Tüm mahkemelerde şike tescil edilmiştir.”

Saltık, TFF yönetiminin bir an önce istifa etmesini ve adil bir yönetimin gelmesini istediklerini de duyururken, “TFF’de yargılama yeniden yapılmalı çünkü adli yargının verdiği bir karar var. Kime ne ceza verirler kendi bilecekleri iş ama Trabzonspor’un hakkını teslim etmek zorundalar” ifadelerini kullandı.

Gösteri sırasında alkışlarla yaşananları protesto eden grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.