SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Yargıtay’ın verdiği şike kararı geri döner mi?

Yargıtay’ın verdiği şike kararı geri döner mi?

Karar değişebilir mi? Sanıklar karara itiraz edebilecekler mi? Aziz Yıldırım'ın başkanlığı devam edecek mi? İnfazlar gerçekleştirilecek mi? Merak edilen tüm bu konulara avukat Hasan Ahi açıklık getirdi.

Karar değişebilir mi? Sanıklar karara itiraz edebilecekler mi? Aziz Yıldırım’ın başkanlığı devam edecek mi? İnfaz glar gerçekleştirilecek mi? Merak edilen tüm bu konulara avukat Hasan Ahi, Vatan Gazetesi aracılığıyla açıklık getirdi:

“Yargıtay’ın onama kararından sonra normal şartlarda karar kesinleşir. O karar karşısında hakkında onama kararı verilen kişiler tarafından kararın düzeltilmesi için itiraz edebilir. Ama bu infazı durdurmaz. Bir kişi hakkında onama kararı verildikten sonra ceza çektirilmesi ile ilgili infazı varsa infaz gerçekleştirilir.

Bu kararın geri dönüşü tabii ki var. Bu kişiler Ceza Muhakemeleri kanununun 308. maddesine göre Yargıtay’ın onama ya da bozma kararıyla ilgili olarak düzeltme yolu vardır. Bu talep üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın düzeltilmesi için dosyayı gene Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderebilir. Daire aynı kararı verebileceği gibi değiştirebilir de. Aleyhine karar onanmış olan şahıslar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekçelerini anlatarak tekrar gözden geçirilmesi yani onama kararının düzeltilembilmesi için başvuruda bulunabilirler. Ama buna başvurmak hatta dosyanını kabul edilmesi ve 5. dairesine gönderilmesi dahi infazın gerçekleşmesine engel değildi.

Ayrıca şikeden onama cezası bulunan kişiler kulüpte, dernekte yönetici üye olamaycaktır. Bu sayın Aziz Yıldırım’ın başkan olamayacağı anlamına da gelir. Ancak şikeden dolayı bozulma kararı varsa bu isimlerin yöneticiliği devam edecektir.

Özel Yetkili Mahkemeler’le ilgili Meclis’te görüşülen yasada değişiklik yapılmazsa Aziz Yıldırım’ın önünde bütün hukuk yolları kapanmış olacak.”