SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sofuoğlu’ndan “tulum” sitemi

Milli motosikletçi Kenen Sofuoğlu, test yarışında giyeceği tulum, dikildiği ülke Pakistan'daki resmi tatil nedeniyle postaya verilemeyince ilginç bir cevap aldı!

Güncellenme: 11:32, 17/01/2014
Sofuoğlu’ndan “tulum” sitemi

Dünya şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, test yarışında giyeceği tulum, dikildiği ülke Pakistan’daki resmi tatil nedeniyle postaya verilemeyince Türk Hava Yolları’ndan (THY) yardım istediğini belirterek, “Tulumun getirilmesi konusunda aldığım red cevabı karşısında hayal kırıklığına uğradım” dedi.

AA muhabirine açıklama yapan Sofuoğlu, hafta sonu Portekiz’de katılacağı sezon öncesi test yarışlarında giyeceği tulumu, Pakistan’da bu konuda dünyanın en iyisi bir firmaya diktirttiğini belirterek, “Tulum, Pakistan’daki resmi tatil nedeniyle postaya verilemedi. Ben de Türkiye’ye getirilmesi için THY’nin İslamabad bürosu başta olmak üzere üst düzey yetkililerden ricada bulundum” diye konuştu.

İrtibata geçtikleri firma çalışanlarının bir hafta boyunca kendilerini oyaladığını ve uçuştan önce de “Biz bunu götüremeyiz” cevabını verdiklerini iddia eden Sofuoğlu, “THY’nin bu tavrından duyduğum üzüntüyü dile getirmek isterim” dedi.

Sponsorları test yarışına bir hafta kala belli olduğu için tulumun dikişinin geciktiğini belirten milli motosikletçi, “Logolar belli olmayınca tulum bu nedenle son ana kaldı. Postaya da verilemeyince, bir milli sporcu olarak THY’den ricada bulunduk, ancak hiçbir gerekçe gösterilmeden talebimiz reddedildi. Tulumum sadece 4 kiloydu. Firma, tulumu hosteslere teslim edecekti, havalimanından da gidip alacaktım. Yarışlarda tek amacımız, ülkemizi en iyi şekilde temsil edip, bayrağımızı dalgalandırmak. Bu, benim maddi kazanç için yaptığım bir iş değil” diye konuştu.

Bu durumda Portekiz’de, eski yarış tulumlarından birini giyeceğini söyleyen Sofuoğlu, bunun da kendisinde güvenlik endişesi yaratacağını söyledi. Sofuoğlu, “Yarışlara giderken biz milli sporcular, THY’yi tercih ediyoruz. Portekiz’e yine THY ile uçacağım. THY’den milli sporcuları daha fazla önemsemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“KURALLAR GEREĞİ YOLCUSUZ HİÇBİR BAGAJ UÇAĞA ALINMAMAKTADIR”

THY yetkilileri ise Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve sivil havacılık kuralları gereği, yolcusuz hiçbir bagajın uçağa alınamadığını, bunun herkesi kapsayan genel bir uygulama olduğunu bildirdi.

Yetkililer, “Uygulama doğru bir şekilde yapılmıştır. Yolcusuz bagaj taşıma talebi, kurumumuza pazartesi günü gelmiş ve aynı gün, talepte bulunan kişilere bekleme yapılmaksızın kural dışı taşıma işleminin yapılamayacağınının bilgisi iletilmiştir. Buna ek olarak talepte bulunan kişilere, kargo kanalıyla paketlerini İstanbul’a getirebilecekleriyle ilgili bilgilendirmede bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.