SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü, basketbolda THY Avrupa Ligi Top 16 turu F Grubu’nda dün oynanan Galatasaray Liv Hospital-Lokomotiv Kuban maçında yapılan kötü tezahüratları kınadı.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan maçta edilen küfürlerin Galatasaraylılığa yakışmadığı belirtilerek, “Galatasaray Liv Hospital-Lokomotiv Kuban maçında bir grup seyircimizin Galatasaraylılığa hiç ama hiç yakışmayan çirkin tezahüratları tüm camiamızda derin bir üzüntü yaratmıştır. Ancak bu yakışıksız davranışlar ne yazık ki bir süredir var olan bir sürecin bardağı taşıran son damlası niteliğindedir” denildi.

Kötü tezahüratlarda bulunan gruplar için birtakım soruların sorulduğu açıklama şöyle devam etti:

“Kimdir bu gruplar? Amaçları nedir? Salon sporlarımıza bulaşan bu seviyesiz ve provokatif davranış tarzı yıllardır iftihar ettiğimiz taraftar duruşumuza nasıl sızmıştır? Hangi hakla Galatasaray’ı bu duruma düşürmeye cesaret edebilmişlerdir? Bu davranışın arkasında kimler vardır? Galatasaray’ı temsil etmenin gerektirdiği sorumluluğunu nasıl unutabilmişlerdir? Davranışlarını Galatasaray terbiyesi ile nasıl bağdaştırmaktadırlar? Bu çirkin tezahürata karşı duran hocamız Ergin Ataman’a yapılan terbiyesizlik nasıl açıklanabilir? Kendimizden başka bir dostumuzun olmadığı bir ortamda, bu davranışların sonuç olarak Galatasaray’ı içeriden vurmak anlamına geleceği ne zaman anlaşılacak? Bugün bu sorular bizim için kaçırılmış bir galibiyetten çok daha önemlidir.

“Olayları unutmak istiyoruz ama ne kadar unutmak istesek de bir zaman alacağı kesin. Bu nedenle tüm taraftarımıza bu davranışların bize yakışmadığını ve yaklaşık bir senedir yapmış olduğumuz uyarı ve temennileri bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ve devam etmesi halinde gerekirse bu gurur duyduğumuz branşımızda hedef küçültmek veya bir süre mücadeleye ara vermek için ilk genel kurulumuzdan yetki istemeye gidecek kadar kararlılık içinde olduğumuzu üzülerek belirtiriz.”

Galatasaray Liv Hospital’ın 63-62 kaybettiği maçın ardından düzenlenen basın toplantısında başantrenör Ergin Ataman da yapılan kötü tezahüratlara tepki göstermişti.

Yayınlanma Tarihi:15:48,