SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatsaray Liv Hospital Basketbol Takımı’nın koçu Ergin Ataman, Vatan’a konuştu.

Ataman, Kuban karşılaşmasında yayıncı kuruluş olan NTV Spor’un spikeri İsmail Şenol’a maç boyunca edilen galiz küfürler nedeniyle, karşılaşma bitiminde “Eğer bu tip küfürler devam ederse gelecek sezon G.Saray’ın başında olmam” dedi.

Pek alışık olmadığımız bir manifesto bu aslında.. Ben de Ergin Hoca bu lafın ne kadarını mağlubiyet öfkesiyle ne kadarını sağduyuyla söyledi, merak ettim açıkçası.. Bu sabah ilk iş kendisini aradım.. İşte aramızda geçen konuşma:

– Ergin Hoca günaydın, dün gece maçta ne oldu?

– NTV Spor’un bir muhabiri var, İsmail Şenol.. Pırlanta gibi bir çocuk.. Kendisini çok severim.. Sosyal medyada bir kampanya başlatmışlar.. Dünkü maçın başından sonuna kadar bizim benchin arkasındaki 1500-2 bin kişilik bir grup koro halinde kendisine küfrettiler.. Çocuğun ne annesi kaldı ne babası..

– Maalesef spor salonlarında ilk kez rastladığımız bir durum değil bu..

– İbrahim, bu yaşadığımız bir değil, iki değil, üç değil.. 2 hafta önce bizim taraftar Edirne’de olay çıkarıyor, ben kendilerini küfretmemeleri için uyarıyorum, sonra twitter’dan bana saldırıyorlar.. G.Saray 25 milyon taraftarı bulunan bir camia.. 2-3 bin kişilik bir taraftar grubuna teslim olması söz konusu olmamalı.. Her maçta akla hafsalaya gelmeyecek küfürler ediyorlar.. Bundan çok rahatsızım, herkes kendine gelsin diye bu çıkışı yapma ihtiyacı duydum..

– Sahiden ortam düzelmezse görevi bırakır mısın, yoksa metafor mu kullandın?

– Kesinlikle bırakırım.. Mukavelem olmasına rağmen bırakırım.. Çünkü şundan: Demek ki benim kulübümün taraftarının hocasına saygısı yok en başta.. Ben G.Saray’ı 23 yıl sonra ligde şampiyon yapmış, Eurolig’e taşımış bir hocayım.. Benim takımım sahadayken bu tarz küfürler en başta bana ve oyuncularıma saygısızlık.. İsmail Şenol’un annesinin Kuban maçıyla ne ilgisi var Allah aşkına?

– Takım küfürlerden olumsuz mu etkilendi?

– Takımı bilmem ama benim olumsuz etkilendiğim kesin.. Spor salonları temiz olmalı, bir takım fanatiklerin kişisel egolarını tatmin noktası olmamalı.. Ben kendi taraftarımı uyarmazsam, başka kulüplerin taraftarlarına edecek söz bulamam.. Madem ki biz Karşıyakalı taraftarların bize karşı saldırılarından mustaribiz, o zaman onları ayıplayabilmek için onlar gibi davranmamamız lazım.. Davranırsak da benim bu kulüpte yerim olmadığını anlarım.. Bu saatten sonra iş artık kulüp yönetiminde.. Gereken önlemleri almalarını rica ediyorum.. Yoksa başka türlü bu tribünleri temizleyemeyiz..

Yayınlanma Tarihi:16:11,