SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dakar Rallisi’nde 10. etap geride kaldı

35. Dakar Rallisi'nin 10. etabını otomobil kategorisinde Katarlı El Attiyah, motosiklet klasmanında İspanyol Barreda Bort birinci sırada tamamladı.

Güncellenme: 10:46, 16/01/2014
Dakar Rallisi’nde 10. etap geride kaldı

35. Dakar Rallisi’nin 10. etabında, otomobil klasmanında Katarlı Naser el Attiyah, motosiklet kategorisinde ise İspanyol Joan Barreda Bort birinciliğe ulaştı.

Güney Amerika ülkeleri Arjantin, Bolivya ve Şili’nin ev sahipliğinde düzenlenen 35. Dakar Rallisi’nin 10. etabı, Şili’nin Iquique ile Antofagasta kentleri arasındaki 631 kilometrelik parkurda yapıldı.

Otomobil sınıfında 04:23:35’lük derecesiyle günü ilk sırada tamamlayan El Attiyah, genel klasmanda lider Nani Roma ile arasındaki farkı 46 dakikaya indirerek üçüncü sıraya yükseldi.

Katarlı sürücünün 3 dakika 50 saniye gerisinde yer alan Fransız Stephane Peterhansel ikinci, 13 dakika 45 saniye geriden gelen İspanyol Nani Roma ise üçüncü sırada yer aldı.

Genel klasmanda Roma 04:23:35’lik derecesiyle liderliğini korurken, son iki yılın şampiyonu “Bay Dakar” lakaplı Fransız Peterhansel, liderle arasındaki farkı 2 dakika 15 saniyeye kadar indirdi.

Motosiklet kategorisinin birincisi ise parkuru 4:42:14’lük dereceyle tamamlayan HRC takımı pilotu İspanyol Joan Barreda Bort oldu. İspanyol pilotu 7 dakika 42 saniye farkla izleyen takım arkadaşı Portekizli Helder Rodrigues ikinci, liderin 9 dakika 26 saniye arkasında kalan Fransız yarışcı Cyril Despres ise üçüncülüğü elde etti.

Genel klasmanda KTM Red Bull Rally takımından İspanyol Marc Coma açık ara farkla liderliğini korurken, onu 44 dakika 24 saniye geriden takip eden vatandaşı Bort ikinci, Jordi Viladoms ise üçüncü sırada bulunuyor.

Dakar Rallisi’nin 11. etabı, Antofagasta ile El Salvador arasındaki 605 kilometrelik parkurda düzenlenecek.

GENEL KLASMAN

Dakar Rallisi’nde 10. etap sonunda genel klasmanda ilk 3 sırada bulunan sürücüler şöyle:

OTOMOBİL:

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Nani Roma İspanya Mini 38:52:57 saat
2 Stephane Peterhansel Fransa Mini +2:15 dakika
3 Naser el Attiyah Katar Mini +46:01

MOTOSİKLET:

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Marc Coma İspanya KTM 41:48:33 saat
2 Joan Barreda Bort İspanya Honda +44:24 dakika
3 Jordi Viladoms İspanya KTM +02:02:03 saat

 

ATV:

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Ignacio Casale Şili Yamaha 51:54:19 saat
2 Sergio La Fuente Uruguay Yamaha +24:36 dakika
3 Rafal Sonik Polonya Yamaha +01:15:05 saat

 

KAMYON:

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Gerard de Rooy Hollanda Iveco 41:54:50 saat
2 Andrey Karginov Rusya Kamaz +07:55 dakika
3 Eduard Nikolaev Rusya Kamaz +01:29:28 saat